Najwięcej zawałów jest w wigilię. Naukowcy podają dokładną godzinę
Naukowcy ze Sztokholmu przeanalizowali pacjentów trafiających do szpitali z potwierdzonym zawałem mięśnia sercowego w latach 1998 – 2013. Pod uwagę wzięto 283 tys. przypadków zarejestrowanych w SWEDEHART – ogólnokrajowym rejestrze oddziałów ostrych przypadków wieńcowych. Przedstawione wyniki ukazują, kiedy najczęściej dochodzi do zawałów i w jakich godzinach pacjenci najbardziej narażeni są na atak serca.
Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Karolinska w Sztokholmie we współpracy z Uniwersytetem w Lund. Zespół badaczy przeanalizował dane z piętnastu lat, które zawierały informacje o wieku, wadze pacjentów, zażywanych przez nich leków, paleniu papierosów oraz dane dotyczące dni i godzin występowania zawałów. Kierownik badań, kardiolog David Erlinge potwierdził, że ostre zespoły wieńcowe najczęściej występowały w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia.
Do grupy najbardziej narażonych osób na zawał serca należą osoby po 75 roku życia, leczące się na cukrzycę oraz chorobę wieńcową.
Naukowcom udało się ustalić nie tylko dzień, ale również godzinę, w której odnotowano najwięcej zawałów. Z zebranej dokumentacji wynika, że to po kolacji wigilijnej potwierdzono najwięcej przypadków, czyli około godziny 22.
Zauważono, że wzrost ryzyka zawału serca odnotowuje się również w Nowy Rok około godziny 8 rano.
Naukowcy nie mają wątpliwości, że to stres wpływa na większą liczbę zawałów. Czas świąteczny, który powinien być czasem odpoczynku i spokoju, generuje dużo napięć emocjonalnych, a także jest okresem wzmożonej pracy i wysiłku związanego z przygotowaniami do Bożego Narodzenia.
W Święta Bożego Narodzenia nie tylko stres i znaczny wysiłek zwiększają ryzyko problemów kardiologicznych, ale także smutek czy poczucie osamotnienia, które równie niekorzystnie wpływają na układ krążenia.
Do czynników wpływających na problemy kardiologiczne lekarze zaliczają również spożywanie obfitych posiłków w trakcie świąt, a także nadużywanie alkoholu. Dokładając do tego wahania temperatur i obniżoną odporność, które powodują obkurczanie naczyń krwionośnych - zwiększa się ryzyko zawału.
Podsumowując wyniki swoich badań, naukowcy podkreślają, że to właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na zawał serca w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie należy zwracać na nich szczególną uwagę, odciążając ich od obowiązków i dbając, by mieli chwilę na odpoczynek.
CZYTAJ TAKŻE:
Stan przedzawałowy nie istnieje. Czym są bóle w klatce piersiowej?