Najwięcej zawałów jest w wigilię. Naukowcy podają dokładną godzinę

Naukowcy ze Sztokholmu przeanalizowali pacjentów trafiających do szpitali z potwierdzonym zawałem mięśnia sercowego w latach 1998 – 2013. Pod uwagę wzięto 283 tys. przypadków zarejestrowanych w SWEDEHART – ogólnokrajowym rejestrze oddziałów ostrych przypadków wieńcowych. Przedstawione wyniki ukazują, kiedy najczęściej dochodzi do zawałów i w jakich godzinach pacjenci najbardziej narażeni są na atak serca.

W wigilię rośnie ryzyko zawału serca

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Karolinska w Sztokholmie we współpracy z Uniwersytetem w Lund. Zespół badaczy przeanalizował dane z piętnastu lat, które zawierały informacje o wieku, wadze pacjentów, zażywanych przez nich leków, paleniu papierosów oraz dane dotyczące dni i godzin występowania zawałów. Kierownik badań, kardiolog David Erlinge potwierdził, że ostre zespoły wieńcowe najczęściej występowały w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia.

Do grupy najbardziej narażonych osób na zawał serca należą osoby po 75 roku życia, leczące się na cukrzycę oraz chorobę wieńcową.

Reklama

W tych godzinach najczęściej dochodzi do zawału

Naukowcom udało się ustalić nie tylko dzień, ale również godzinę, w której odnotowano najwięcej zawałów. Z zebranej dokumentacji wynika, że to po kolacji wigilijnej potwierdzono najwięcej przypadków, czyli około godziny 22.

Zauważono, że wzrost ryzyka zawału serca  odnotowuje się również w Nowy Rok około godziny 8 rano.

To stres odpowiada za przypadki zawału w święta

Naukowcy nie mają wątpliwości, że to stres wpływa na większą liczbę zawałów. Czas świąteczny, który powinien być czasem odpoczynku i spokoju, generuje dużo napięć emocjonalnych, a także jest okresem wzmożonej pracy i wysiłku związanego z przygotowaniami do Bożego Narodzenia.

W Święta Bożego Narodzenia nie tylko stres i znaczny wysiłek zwiększają ryzyko problemów kardiologicznych, ale także smutek czy poczucie osamotnienia, które równie niekorzystnie wpływają na układ krążenia.

Duże ilości jedzenia i alkohol zwiększają ryzyko

Do czynników wpływających na problemy kardiologiczne lekarze zaliczają również spożywanie obfitych posiłków w trakcie świąt, a także nadużywanie alkoholu. Dokładając do tego wahania temperatur i obniżoną odporność, które powodują obkurczanie naczyń krwionośnych - zwiększa się ryzyko zawału.

Na zawał narażeni są najstarsi

Podsumowując wyniki swoich badań, naukowcy podkreślają, że to właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na zawał serca w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie należy zwracać na nich szczególną uwagę, odciążając ich od obowiązków i dbając, by mieli chwilę na odpoczynek.

CZYTAJ TAKŻE: 

Stan przedzawałowy nie istnieje. Czym są bóle w klatce piersiowej?

Fakty i mity o zawale serca

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: atak serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL