Łatwo się denerwują, czepiają się, są sfrustrowani. Choroba zmienia struktury mózgu i osobowość
Wśród chorób, które mogą być przyczyną zmian w charakterze, najczęściej wymienia się różnorodne zaburzenia psychiczne. Istnieje jednak wiele schorzeń nie psychiatrycznych, które mogą wpływać na emocje i zachowanie chorego. Jakie są to choroby? Z czego wynikają zmiany charakteru w ich przebiegu? Wyjaśniamy.
Zmiany w zachowaniu u pacjentów z guzami mózgu są dość częste. Niekiedy mogą być one jedynym objawem bądź jednym z nielicznych symptomów choroby. Osoby z guzem mózgu mogą łatwiej się irytować, nawet pod wpływem niewielkich bodźców. Mogą być także bardziej agresywne w stosunku do swoich najbliższych. Czasem pojawia się niewyjaśniony lęk, niepokój bądź apatia. Podobne zmiany zachowania mogą wystąpić również pod wpływem leczenia przeciwnowotworowego, zarówno chemio- jak i radioterapii. U niektórych pacjentów zmiany w zachowaniu mijają po skutecznym leczeniu guza, natomiast czasem utrzymują się mimo terapii.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji wśród osób starszych. Jest to choroba neurodegeneracyjna, w której dochodzi do zaniku kory mózgu pod wpływem gromadzenia się w neuronach patologicznych białek, przede wszystkim amyloidu-beta. Pacjenci z chorobą Alzheimera mogą doświadczać różnorodnych wahań nastroju, a także trwałych zmian charakteru i osobowości. Łatwiej się denerwują, momentami mogą być agresywni wobec swoich najbliższych. Często pojawia się także obniżenie nastroju, poczucie braku sensu i apatia. Czasem pacjenci wykazują nietypowe zachowania natury romantycznej i seksualnej.
Choroba Parkinsona, podobnie jak choroba Alzheimera, jest schorzeniem neurodegeneracyjnym. W jej przebiegu dochodzi do zaniku neuronów dopaminergicznych istoty czarnej - struktury śródmózgowia, odpowiadającej m.in. za koordynację ruchu. Choroba ta bardzo często wpływa na cechy osobowości i emocje pacjenta. Osoba wcześniej ekstrawertyczna, po zachorowaniu może zacząć unikać spotkań ze znajomymi. U części chorych pojawia się również rutynowość i gorsza tolerancja zmian. Czasami te zmiany charakteru pojawiają się na długo, niekiedy kilka lat przed pełnoobjawowym rozwinięciem się choroby.
Stwardnienie rozsiane jest kolejną chorobą, która może wpływać na zmianę charakteru. W jej przebiegu dochodzi do niszczenia osłonek mielinowych nerwów, przez co ich funkcjonowanie jest upośledzone. Oprócz objawów neurologicznych pacjenci ze stwardnieniem rozsianym mogą zmagać się z wahaniami nastroju, a niekiedy również zmianami osobowości. Mogą być poirytowani i skłonni do wybuchów złości. Wynika to nie tylko ze zmian mózgu zachodzących w przebiegu choroby, ale niekiedy także ze współistniejącej depresji i trudności z poradzeniem sobie w nowej rzeczywistości.
U osób ze stwardnieniem rozsianym może dojść do pojawienia się zespołu rzekomoopuszkowego i charakterystycznej dla niego chwiejności emocjonalnej. Pacjenci doświadczają niekontrolowanych napadów śmiechu lub płaczu, które mogą być pomylone z zaburzeniem osobowości typu borderline bądź depresją. Niekiedy chorzy na stwardnienie rozsiane zaczynają przejawiać nietypowe zachowania seksualne.
Choroby tarczycy mogą wpływać na nastrój i osobowość. Tyczy się to zarówno osób z nadczynnością, jak i niedoczynnością tego gruczołu. Pacjenci z nadczynnością tarczycy skarżą się najczęściej na uczucie uogólnionego lęku, nerwowość i łatwą drażliwość. Czasem mogą pojawić się również zachowania agresywne. Z kolei w przypadku niedoczynności tarczycy chorzy doświadczają spadków nastroju, skłonności do irytacji i łatwej męczliwości. Objawy te zazwyczaj mijają po wdrożeniu odpowiedniego leczenia, natomiast u niektórych osób mogą utrzymywać się mimo włączenia właściwej terapii.
W przebiegu udaru mózgu część tkanki mózgowej, do której dopływ krwi został zablokowany, umiera. Niesie to ze sobą ryzyko nie tylko trwałych deficytów neurologicznych, ale także zmian osobowości. Pacjenci po udarze mogą wydawać się apatyczni, niekiedy pojawiają się objawy zbliżone do depresji. Chorzy niekiedy stają się agresywni bądź impulsywni w swoich działaniach. Zmiany w zachowaniu mogą być trudne dla najbliższych osób sprawujących opiekę nad chorym. Objawy te wraz z upływem czasu mogą ulec złagodzeniu, jednak czasami utrwalają się.
Osoby po przebytych urazach mózgu mogą zmagać się ze zmianami nastroju - lękliwością, drażliwością, agresją bądź smutkiem. Objawy te najczęściej mijają wraz z upływem czasu. Jednak przy regularnym narażeniu na urazy mózgu (np. u zawodowych bokserów czy piłkarzy) po pewnym czasie może dojść do rozwoju przewlekłej traumatycznej encefalopatii. Jest to choroba neurodegeneracyjna, która obok wielu innych objawów może objawiać się trwałym obniżeniem nastroju i skłonnościami do zachowań agresywnych.
CZYTAJ TAKŻE:
Nadchodzący udar rozpoznasz po trzech objawach. Ratowniczka: To nie zawsze opadający kącik ust
Tak się objawia neuroborelioza. Bakterie od kleszcza atakują mózg