Wczesne objawy choroby Parkinsona. Odkryto dwa kolejne
Naukowcy z Wielkiej Brytanii zidentyfikowali dwa nowe objawy choroby Parkinsona. Do listy symptomów należy według nich dodać utratę słuchu i padaczkę. Jak zauważają, objawy te można zaobserwować na wiele lat przed postawieniem diagnozy.
Choroba Parkinsona to postępująca choroba neurodegeneracyjna, jedna z najczęściej diagnozowanych. Związana jest z ośrodkowym układem nerwowym. W jej przebiegu dochodzi do zaniku neuronów dopaminergicznych w określonym obszarze mózgu zwanym istotą czarną (w dużej mierze odpowiadającym za koordynację ruchów mimowolnych) i tworzenia się agregatów białkowych zwanych ciałkami Lewy’ego. Objawy Parkinsona narastają stopniowo i powoli. Choroba często zaczyna się od ledwie zauważalnego drżenia jednej ręki.
Na chorobę Parkinsona cierpi ponad 10 milionów ludzi na całym świecie. Częstość występowania schorzenia wzrasta wraz z wiekiem, ale szacuje się, że 4 proc. chorych jest diagnozowanych przed 50. rokiem życia. Mężczyźni są ok. 1,5 razy bardziej narażeni na chorobę Parkinsona niż kobiety.
O przyczynach choroby Parkinsona i jej leczeniu piszemy więcej TUTAJ.
Wczesne objawy choroby Parkinsona zazwyczaj są bardzo subtelne, co sprawia, że chory ich nie zauważa, bagatelizuje je lub przypisuje innym przypadłościom. Na ogół na początku choroba dotyka jednej strony ciała.
Do wczesnych objawów choroby Parkinsona zalicza się:
- drżenie spoczynkowe - lekkie drżenie palców, dłoni lub podbródka, kiedy nie są wykonywane żadne czynności;
- zmianę charakteru pisma - pismo staje się drobne, wielkość liter zmniejsza się w miarę pisania, wyrazy są stłoczone;
- pogorszenie zmysłu węchu - zapach niektórych produktów spożywczych może nie być tak wyczuwalny jak wcześniej;
- nagłe ruchy podczas snu;
- problemy z poruszaniem się, chodzeniem - wczesnym objawem może być sztywność lub ból w ramieniu czy biodrach. Chorzy czasami mówią, że ich stopy wydają się "przyklejone do podłogi";
- zaparcia;
- zaburzenia głosu - chorzy zaczynają mówić ciszej;
- twarz maskowata, twarz pokerzysty - zubożenie mimiki. W chorobie Parkinsona sztywność mięśni i spowolnienie ruchów widoczne są także na twarzy;
- zawroty głowy i omdlenia;
- zaburzenia równowagi,
- zaburzenia postawy - pochylanie się lub garbienie.
Chorobę Parkinsona postrzega się jako taką, która obejmuje tylko ruch. Jednak oprócz objawów motorycznych takich jak spowolnienie ruchów, drżenie, sztywność i niestabilność postawy, u większości pojawiają się również inne problemy. Objawy te są zróżnicowane i zbiorczo określa się je objawami niemotorycznymi. Poza kilkoma, które już wymieniliśmy, w chorobie Parkinsona występują też m.in.: problemy z uwagą, planowaniem, pamięcią, zaburzenia mowy, wczesne uczucie sytości, nadmierna potliwość, zmęczenie, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, problemy ze wzrokiem czy utrata masy ciała.
Objawy choroby Parkinsona różnią się w zależności od osoby i zwykle rozwijają się powoli. Jeśli zaobserwowałeś u siebie więcej niż jeden z wymienionych przez nas wyżej symptomów, skonsultuj się z lekarzem.
Naukowcy z Queen Mary University of London twierdzą, że do listy wczesnych objawów choroby Parkinsona należy włączyć przynajmniej dwa kolejne. Badania opublikowane w "JAMA Neurology" ujawniły symptomy, które można zaobserwować u pacjentów na wiele lat przed postawieniem diagnozy. Chodzi o utratę słuchu (ma pojawiać się do pięciu lat przed rozpoznaniem choroby) i epilepsję - padaczkę. Badacze odkryli również, że znane objawy związane z chorobą Parkinsona, w tym drżenie i problemy z pamięcią, mogą pojawić się odpowiednio do dziesięciu i pięciu lat przed rozpoznaniem choroby.
To pierwsze tak duże badanie w Wielkiej Brytanii. Przeanalizowano dokumentację medyczną ponad miliona osób mieszkających we wschodnim Londynie w latach 1990-2018. Miejsce to wybrano ze względu na bardzo zróżnicowaną etnicznie populację. Główna autorka badania, dr Cristina Simonet, neurolog, podkreśla: "To pierwsze badanie skupiające się na fazie przeddiagnostycznej choroby Parkinsona w tak zróżnicowanej populacji o wysokim poziomie socjoekonomicznej deprywacji, ale powszechnym dostępie do opieki zdrowotnej".
Naukowcy odkryli, że ani pochodzenie etniczne, ani status społeczno-ekonomiczny nie są powiązane ze zwiększonym lub zmniejszonym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona. Jak jednak zwracają uwagę, w populacji wschodniego Londynu stany takie jak nadciśnienie i cukrzyca typu 2 wiązały się ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju parkinsona. W porównaniu do poprzednich badań zaobserwowali również silniejszy związek z problemami z pamięcią.
- Nasze wyniki ujawniły nowe czynniki ryzyka i wczesne objawy: epilepsję i utratę słuchu. Podczas gdy poprzednie badania wskazywały, że padaczka częściej występuje u pacjentów z chorobą Parkinsona niż w populacji ogólnej, potrzeba więcej badań, abyśmy mogli w pełni to zrozumieć. W międzyczasie ważne jest, aby lekarze podstawowej opieki zdrowotnej byli świadomi tych powiązań i zdawali sobie sprawę z tego, jak wcześnie mogą pojawić się objawy, po to, by pacjenci mogli uzyskać diagnozę w odpowiednim czasie, a specjaliści mogli wcześnie podjąć działania mające na celu pomoc w opanowaniu choroby - zwraca uwagę dr Simonet, cytowana przez "Science Daily".
CZYTAJ TAKŻE:
Kłopoty z pamięcią. Czego mogą być symptomem?
Nowy sposób walki z chorobą Parkinsona
Czy mózgi kobiet i mężczyzn różnią się? Neurolożka szuka odpowiedzi