Zespół Tourette'a, czyli choroba tików

Czy zdarzyło ci się kiedyś widzieć na ulicy osobę wykrzykującą słowa niepasujące do kontekstu danej sytuacji, która wykonywała przy tym ruchy, nad którymi wyraźnie nie mogła zapanować? Możliwe, że była to osoba z zespołem Tourette'a. Niestety, ta choroba wciąż jeszcze budzi w wielu ludziach obawę i powoduje stygmatyzację pacjentów na nią chorujących. Żeby dowiedzieć się, czym naprawdę jest zespół Tourette'a, jakie objawy są z nim związane, jak przebiega leczenie i czy osoby na niego chorujące powinny być postrzegane jako niebezpieczne - przeczytaj poniższy artykuł.

Co to jest zespół Tourette'a?

Zespół Tourette'a, znany także jako ,,choroba tików" jest chorobą o nieznanej przyczynie. Naukowcy podejrzewają, że pewną rolę w zachorowaniu odgrywają czynniki genetyczne, jednak trudno mówić o przełomowych badaniach w tym aspekcie. Współczesna medycyna wskazuje, że za patologie składające się na zespół Tourette'a, mogą odpowiadać zaburzenia w wytwarzaniu dopaminy. Schorzenie jest klasyfikowane jako neurologiczno- psychiatryczne, ponieważ dotyka mózgu pacjenta. Chociaż choroba pozostaje z pacjentami do końca ich życia, zdarzają się okresy remisji, a stosowane metody leczenia mogą ułatwić chorym codzienne funkcjonowanie.

Reklama

Jakie są objawy zespołu Tourette'a?

Objawy zespołu Tourette'a można uznać za dosyć charakterystyczne. Osoby z zespołem Tourette'a wykrzykują losowe, często obsceniczne słowa bez wyraźnej przyczyny. Tiki wokalne towarzyszące pacjentom mogą objawiać się także jako chrząkanie, lub pociąganie nosem. Co do tików ruchowych - można podzielić je na kompleksowe i proste. Te pierwsze mogą manifestować się jako naśladowanie gestów innych osób lub gesty obraźliwe. Tiki ruchowe proste, polegają na: mruganiu oczami, wzruszeniu ramion, lub wyciąganie kończyn. Chorzy dodatkowo cierpią z powodu nadpobudliwości psychoruchowej, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz zaburzeń snu. Bardzo ważne jest, by zaznaczyć, że iloraz inteligencji osób z zespołem Touretta zwykle nie odbiega od normy.

Kiedy występują objawy zespołu Tourette'a?

Bardzo ważne jest, by móc postawić diagnozę, obserwowanie objawów. Pojawiać się mogą w różnych sytuacjach. Za czynniki odpowiedzialne za nasilenie tików zalicza się: 

  • zmęczenie,
  • sytuacje stresowe,
  • wysoką temperaturę otoczenia,
  • wzmożoną aktywność fizyczną,
  • wieczorową porę.

Czy możliwe jest leczenie zespołu Tourette'a?

Niestety, trudno mówić o skutecznym leczeniu osób zmagających się z zespołem Tourette'a. Jeżeli choroba występuje w swojej łagodnej postaci, pacjenci przyjmują neuroleptyki [MJ3] i  kierowani są na terapię behawioralną. Dużą skutecznością w zakresie farmakologii u dzieci z łagodną postacią zespołu cechują się także agoniści receptorów alfa (klonidyna) oraz leki psychostymulujące (atomoksetyna). W ciężkich przypadkach lekarze sugerują przeprowadzenie głębokiej stymulacji mózgu pacjenta, polegającej na wszczepieniu urządzenia generującego impulsy elektryczne, co ma na celu zminimalizowanie częstości występowania tików. Kiedyś stosowano zastrzyki z toksyny botulinowej, co miało zredukować tiki werbalne, aczkolwiek współcześnie odchodzi się od tej metody. Co ciekawe nasilenie tików zwykle zmniejsza się w okresie dojrzewania, niezależnie od leczenia.

Problem stygmatyzacji osób z zespołem Tourette'a

Należy pamiętać, że zespół Tourette'a i wynikające z niego zaburzenia psychiczne są chorobą, która może powodować izolację osób na nią cierpiących. Dlatego, jeżeli w twoim otoczeniu jest osoba zmagająca się z tym zaburzeniem, postaraj się zwiększyć swoją świadomość na temat tej choroby i zmodyfikować swoje podejście. Warto mieć na uwadze, że chorzy na zespół Tourette'a są wrażliwi na dotyk i niespodziewane sytuacje, dlatego ważne jest ograniczenie drażniących bodźców w otoczeniu. Dzieci z zespołem Tourette'a, szczególnie te z ciężkimi objawami i te z zaburzeniami współwystępującymi, mogą mieć problemy w szkole i wymagać indywidualnego toku nauczania. W Polsce aktywnie działa Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a, którego celem statutowym jest edukacja społeczeństwa na temat tej choroby.


CZYTAJ TAKŻE: 

Trudna walka dla rodzin dzieci z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi

To trzeba wiedzieć o stwardnieniu zanikowym bocznym

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: psychiatria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL