Gorące powietrze w mieszkaniu zaostrza objawy choroby. Ratuj się tymi sposobami

Upał potrafi dać się we znaki - w nagrzanym pomieszczeniu trudno pracować, a jeszcze trudniej wypocząć. Co robić, by żar nie wlewał się do mieszkania? Jak chronić organizm przed niebezpiecznym przegrzaniem? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał?

Bezpieczna i komfortowa temperatura w mieszkaniu to 18-24 stopni Celsjusza. Niestety w pomieszczeniach bez klimatyzacji trudno ją utrzymać na tym poziomie, gdy przychodzą upały. Wtedy chłodzenie pomieszczeń jest konieczne. Chodzi nie tylko o naszą produktywność, ale przede wszystkim o zdrowie. Skutki przegrzania mogą być bardzo poważne, szczególnie w przypadku małych dzieci, osób starszych i chorych. Sprawdźmy zatem, jak najlepiej ochłodzić mieszkanie latem.

Wietrz mieszkanie tylko nocą

Podczas upałów, gdy powietrze na zewnątrz ani drgnie, wietrzenie mieszkania nie ma sensu. Sprawia, że gorące powietrze dodatkowo nagrzewa pomieszczenia. Okna najlepiej zamknąć, gdy poranny chłód zmienia się w trudny do zniesienia upał. W pełni lata będzie to ok. godziny 8.00 rano.

Reklama

Wieczorne wietrzenie zacznij dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza. Latem najniższa temperatura w ciągu doby przypada między 3:00 a 6:00, ponieważ najchłodniej jest zawsze na około godzinę po wschodzie słońca. Właśnie wtedy warto otworzyć wszystkie okna i wietrzyć mieszkanie. 

Zasłaniaj okna

Przed wyjściem z domu zasłoń wszystkie okna. 76 proc. światła słonecznego wpadającego do domu przez okna zamienia się w ciepło. Dlatego podczas upałów dobrze jest mieć zaciągnięte rolety lub zasłonięte zasłony. Istnieją specjalne zasłony, które odbijają światło słoneczne - możesz rozważyć ich zakup na lato.

Zadbaj o skuteczną wentylację

Nawet gdy okna są zamknięte, przepływ powietrza w budynkach odbywa się za pomocą wentylacji. Możesz nieco usprawnić jej działanie za pomocą odpowiednio ustawionych wentylatorów. Zamknij drzwi wszystkich nieużywanych pomieszczeń, ale zostaw otwarte drzwi do miejsc, takich jak sypialnia i łazienka. Dzięki temu chłodne powietrze dotrze tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.

Kiedy wietrzysz mieszkanie nad ranem ustaw wentylator w oknie lub drzwiach balkonowych tak, by wdmuchiwał chłodne powietrze do środka. Praca wiatraka przyspieszy proces chłodzenia mieszkania.

Nie używaj sprzętów, które generują ciepło

Długie gotowanie i używanie piekarnika znacznie podnosi temperaturę w mieszkaniu. Dlatego podczas upałów ogranicz się do przygotowania szybkich posiłków. Wykorzystaj sezon na warzywa i owoce - można z nich przygotować bardzo smaczne dania, bez długiego gotowania. Masz ochotę na deser? Znajdziesz wiele przepisów na wyśmienite ciasta bez pieczenia. Deser z lodówki to najlepszy wybór na lato.

Nie tylko sprzęty kuchenne generują ciepło, wiele innych urządzeń również. Nie namawiamy Cię, abyś przestał prać ubrania czy używać żelazka. Możesz natomiast znacznie ograniczyć czas spędzony przed komputerem lub telewizorem, które również podnoszą temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli nie wymieniłeś jeszcze żarówek na energooszczędne, upał powinien Cię do tego ostatecznie przekonać.

Kontroluj wilgotność powietrza

Wilgotne powietrze może sprawiać, że temperatura wydaje się wyższa, niż jest w rzeczywistości. Głównym czynnikiem wpływającym na odczuwalną temperaturę jest zdolność skóry do odparowywania potu. Podczas upalnych dni organizm wytwarza pot, który odparowuje z powierzchni skóry, odprowadzając ciepło i pomagając utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Wilgotne powietrze utrudnia odparowywanie potu, ponieważ powietrze jest już nasycone wilgocią. W rezultacie ciepło pozostaje na skórze, co sprawia, że temperatura wydaje się wyższa, a odczucie dyskomfortu wzrasta. Dlatego nie susz prania w mieszkaniu latem, używaj pochłaniacza podczas gotowania. Nie wietrz mieszkania po deszczu, kiedy nagrzana ziemia intensywnie paruje.

Gorąco w mieszkaniu? Spróbuj metody na wodę i lód

Wykorzystaj wodę i lód, aby stworzyć chłodzący efekt. Możesz umieścić miski z zimną wodą przed wentylatorem lub w skraju okna. Kiedy umieścisz miskę z zimną wodą i lodem przed działającym wentylatorem, powietrze przepływające przez wentylator zostanie ochłodzone przez parowanie wody z powierzchni lodu.

Dlaczego chłodzenie mieszkania podczas upałów jest takie ważne?

Wysoka temperatura powietrza może prowadzić do przegrzania organizmu. Nasze ciała regulują temperaturę poprzez procesy termoregulacyjne, takie jak pocenie się i rozszerzanie naczyń krwionośnych w skórze. Jednak gdy temperatura otoczenia jest bardzo wysoka, trudniej jest utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Może to również prowadzić do zwiększonej utraty płynów z organizmu. Jeśli nie spożywa się wystarczającej ilości płynów, istnieje ryzyko odwodnienia, które może prowadzić do poważnych stanów, takich jak problemy z nerkami, zaburzenia elektrolitowe i osłabienie organizmu. 

Ponadto w nagrzanym pomieszczeniu z ograniczoną cyrkulacją powietrza, jakość powietrza może się pogorszyć. Może to prowadzić do gromadzenia się zanieczyszczeń, takich jak pyłki, kurz, alergeny, toksyny z substancji chemicznych i zanieczyszczenia powietrza.

Długotrwałe przebywanie w nagrzanym pomieszczeniu może zwiększać ryzyko pogorszenia stanu zdrowia u osób z chorobami serca, układu oddechowego lub cierpiących na inne przewlekłe schorzenia.

CZYTAJ TAKŻE:

 Ważne, by szybko go rozpoznać. Na objawy udaru reaguj natychmiast

Jej serce zatrzymało się na trzy minuty. W upał uważaj na takie objawy

Organizm wysyła te znaki, gdy jest odwodniony. Spójrz na język i brzuch

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: upał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL