Jej serce zatrzymało się na trzy minuty. W upał uważaj na takie objawy

Udar cieplny jest stanem nagłym i stanowi poważne zagrożenie życia. Zapadalność jest większa w czasie okresów niezwykle wysokiej temperatury, a przed nami lato i wakacje, dlatego pora przypomnieć sobie, kto jest bardziej narażony i jak może się objawiać. Jade, która ma za sobą udar cieplny, na TikToku opowiedziała, jakie objawy powinny wzbudzić niepokój. Oto co trzeba wiedzieć.

Opowiedziała o udarze cieplnym. Historia Jade

36-letnia Jade z Wisconsin (nie zdradziła swojego nazwiska) opowiedziała na TikToku o tym, jak w 2011 roku doznała udaru cieplnego. Odwiedzała wówczas swoją przyjaciółkę w Green Bay. Lato było upalne, termometry pokazywały powyżej 30 st., a wilgotność powietrza była wysoka. Warunki, jak mówi, były "nie do zniesienia".

"Wszystko musiało się wydarzyć w ciągu kilku chwil, ale wydawało mi się, że trwało to znacznie dłużej. To głębokie uczucie całkowitej choroby uderzyło we mnie jak tona cegieł" - stwierdziła w rozmowie z Jam Press po tym, jak jej wideo stało się popularne. "Moja głowa wydawała się napompowana, a całe moje ciało jakby się kurczyło" - wyznała.

Reklama

Jade miała zawroty głowy, nudności, odczuwała suchość w ustach. Czuła się wyczerpana. Upadła na kanapę i czuła, że zaraz umrze.

Przyjaciele wezwali karetkę. Jade trafiła do szpitala, a tam jej serce zatrzymało się na trzy minuty. Była reanimowana, ale na szczęście lekarzom udało się uratować jej życie.

Czym jest udar cieplny?

Przed nami lato, wakacje - miesiące z dużą ilością słońca - dlatego warto wiedzieć, jak objawiają się udar cieplny, udar słoneczny i wyczerpanie cieplne.

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, "udar cieplny (porażenie cieplne) to reakcja organizmu, która występuje po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na nasze ciało - często połączonej z wysoką wilgotnością i brakiem lub bardzo małym ruchem powietrza. Temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć". Udar cieplny jest stanem zagrażającym życiu.

Udar słoneczny z kolei, nazywany też porażeniem słonecznym, "powstaje przy dużym, bezpośrednim nasłonecznieniu - przede wszystkim głowy oraz karku". "Miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu" - tłumaczy resort. Udar słoneczny stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Do objawów udaru słonecznego zalicza się m.in. bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie i poparzenia skóry, ogólny niepokój.

Wyróżnia się również wyczerpanie cieplne. Z nim mamy do czynienia, gdy z powodu długiego przebywania na słońcu w organizmie następuje nadmierna utrata płynów i soli. Objawy wyczerpania cieplnego to m.in. silne zmęczenie, zwiększone pocenie się, szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno, nudności lub wymioty, a także zimna, blada, wilgotna skóra. Czasem wyczerpanie cieplne poprzedza udar.

Udar cieplny - kto jest najbardziej narażony?

Udar cieplny i osłabienie cieplne mogą przytrafić się każdemu, ale pewne osoby są bardziej narażone. Do tej grupy zalicza się:

  • dzieci i osoby starsze,
  • osoby, które w wysokiej temperaturze otoczenia podejmują intensywny wysiłek fizyczny,
  • osoby otyłe,
  • osoby z dolegliwościami układu krążenia,
  • osoby z chorobami układu nerwowego,
  • osoby przyjmujące niektóre leki (beta-blokery, leki moczopędne).

Objawy udaru cieplnego

Objawy udaru cieplnego to:

  • wysoka temperatura ciała (powyżej 39 st.),
  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • czerwona i gorąca skóra,
  • zaburzenia świadomości, które mogą prowadzić do nadpobudliwości i majaczenia,
  • szybkie bicie serca,
  • szybkie oddychanie,
  • utrata przytomności.

Udar cieplny - pierwsza pomoc

Jeśli występują objawy, które mogą wskazywać na udar cieplny, należy przenieść osobę poszkodowaną do chłodnego, zacienionego miejsca i rozpocząć ochładzanie jej. Przykładaj chłodne okłady, m.in. na kark, wachluj i schładzaj skórę, rozpylając wodę o temperaturze 25-30 st. Jeśli jest przytomna, podawaj dużą ilość chłodnych płynów, ale w małych porcjach. Nie wahaj się wezwać karetki! Udar cieplny jest stanem nagłym i stanowi poważne zagrożenie życia. Im zauważymy więcej niepokojących objawów, tym szybciej powinniśmy szukać pomocy w szpitalu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nie lekceważ tych objawów. Za kilka godzin lub dni może wystąpić udar

Gorączka w trakcie upału. To nie zawsze jest udar cieplny

Sześć sposobów jak przetrwać upał w mieście. Tak pomożesz sobie i zwierzętom

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: udar cieplny | udar cieplny objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL