Chora wątroba może dawać o sobie znać w nocy. Tych sygnałów lepiej nie bagatelizuj

Wątroba to "cichy" narząd. Gdy choruje, objawy łatwo przeoczyć, z racji tego, że nie ma receptorów czuciowych i nie boli. Pewne dolegliwości bólowe mogą być jednak odczuwalne, gdy, wskutek obrzmienia, narząd ten zacznie uciskać inne tkanki. Do sygnałów, które mogą świadczyć o dysfunkcji wątroby, zalicza się m.in. zmianę koloru moczu, gorsze samopoczucie, obrzęki, zmiany skórne czy problemy ze snem. O tych ostatnich w kontekście chorób wątroby nie wspomina się często.

Jaką rolę pełni w organizmie wątroba?

Wątroba spełnia ponad 500 różnych funkcji. To w wątrobie zachodzą przemiany najważniejszych składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych), wytwarzana jest żółć niezbędna w procesie trawienia, gromadzone są zapasy witamin. Wątroba wspiera utrzymywanie odpowiedniej glikemii, odpowiada za detoksykację i usuwanie szkodliwych dla nas produktów przemiany materii, pełni częściowo funkcje odpornościowe. Jest narządem, bez którego nie da się żyć. Mimo że wyróżnia się wyjątkowymi zdolnościami regeneracyjnymi, nie jest wieczna i trzeba o nią dbać.

Reklama

Największym wrogiem wątroby jest alkohol, ale szkodzą jej również m.in. niewłaściwa dieta (nadmierne spożycie soli, cukru, żywność wysokoprzetworzona), brak ruchu czy przyjmowanie wielu leków.  

Objawy chorej wątroby

Objawy chorej wątroby łatwo przeoczyć, gdyż wątroba nie ma receptorów czuciowych i nie boli. Choć może się zdarzyć, że dolegliwości bólowe się pojawią.

- Sam miąższ wątroby nie jest unerwiony, natomiast torebka włóknista, którą wątroba jest otoczona, posiada włókna czuciowe. W związku z tym, jeżeli dojdzie do sytuacji gwałtownego powiększenia narządu, możemy odczuwać ból. Natomiast, jeżeli dochodzi do tego stopniowo, albo pojawiają się jakieś zmiany w samym miąższu, nie odczujemy tego - tłumaczyła w rozmowie z Interią ZDROWIE dr Dorota Cibor, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych i gastroenterologii z Oddziału Klinicznego Gastroenterologii i Hepatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z wątrobą? Wymienia się m.in.:

  • bóle brzucha z prawej strony, 
  • żółtaczkę,
  • zmianę koloru moczu (będzie miał ciemne zabarwienie),
  • zmianę koloru stolca (będzie jasny, niemal beżowy),
  • obrzęki, np. wokół kostek,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • zmiany w wyglądzie skóry (m.in. zażółcenie skóry, zaburzenia barwnikowe skóry, przebarwienia, świąd skóry, przeczosy - linijne zadrapania, pajączki naczyniowe, rumień dłoni, skóra przypominająca swą strukturą banknot, nadwrażliwość na dotyk i skłonność do powstawania siniaków i zasinień, poszerzenie naczyń żylnych na brzuchu),
  • utratę apetytu,  
  • nudności,
  • spadek masy ciała,
  • wzdęcia,
  • ginekomastię.

Problemy ze snem jako objaw chorej wątroby

O problemach z wątrobą mogą świadczyć także problemy ze snem. Kilka badań potwierdziło, że pacjenci z przewlekłą chorobą wątroby, m.in. marskością wątroby czy przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C, częściej cierpią na zaburzenia snu.

"Zaburzenia snu i czuwania są częste w marskości wątroby i wiążą się z pogorszeniem jakości życia. Najczęstszymi nieprawidłowościami są bezsenność (trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu lub sen nieprzynoszący odpoczynku), nadmierna senność w ciągu dnia oraz inwersja snu i czuwania (zaburzenia rytmu okołodobowego). Patofizjologiczne mechanizmy leżące u podstaw zaburzeń snu w marskości wątroby są złożone i mogą obejmować zaburzony metabolizm melatoniny i glukozy, zmiany w termoregulacji i zmienione profile wydzielania greliny. Zaburzenia snu i czuwania są związane z obecnością encefalopatii wątrobowej (HE; jest jednym z powikłań marskości wątroby - red.), a poprawę parametrów snu można zaobserwować, gdy HE jest właściwie leczona" - wskazują badacze w pracy "Sleep disturbances in patients with liver cirrhosis: prevalence, impact, and management challenges".

Problemy z zasypianiem, bezsenność mogą towarzyszyć również osobom z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD), a także alkoholową chorobą wątroby. Nocne pobudki często dotykają nieleczonych pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C oraz chorych z NAFLD. Osoby zakażone wirusem HCV skarżą się na gorszą wydajność snu, którą należy rozumieć jako stosunek całkowitego czasu snu do czasu spędzonego w łóżku.

CZYTAJ TAKŻE: 

Dieta oczyszczająca wątrobę - kto jej potrzebuje, na czym polega?

Najlepszy przyjaciel wątroby. Jedz, a szybko poczujesz różnicę

Człowiek się starzeje, a wątroba nie! Ten organ zawsze ma ok. 3 lat

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby wątroby | chora wątroba objawy | problemy ze snem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL