Dbaj o wątrobę

Prowadź się zdrowo. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby długo nie daje objawów

Dane nie napawają optymizmem - 1,5 miliarda ludzi na całym świecie cierpi na choroby wątroby. Powodują one w skali globalnej aż 2 miliony zgonów rocznie, a liczba ta stale rośnie. Dodatkowo mamy do czynienia z epidemią otyłości i cukrzycy, które są jednym z kluczowych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia NAFLD, czyli niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Z tego właśnie powodu rusza ogólnopolska kampania edukacyjna skierowana do mężczyzn pod hasłem "Prowadź się zdrowo".

"Prowadź się zdrowo" i pamiętaj o regularnych badaniach wątroby

Większość mężczyzn, chętnie i bez konieczności przypominania im o tym, jeździ na przegląd stanu technicznego swojego samochodu. Regularne serwisowanie auta, coroczne obowiązkowe badania diagnostyczne - to wizyty, o których panowie pamiętają. Niestety, zupełnie inaczej jest w przypadku badań profilaktycznych i wizyt w gabinecie lekarskim.

Według danych GUS mężczyźni żyją w Polsce średnio o 8 lat krócej niż kobiety. Swoje zdrowie poniżej oceny dobrej wskazuje połowa 50-latków i co czwarty 40-latek! Blisko 70 proc. 50-latków sygnalizuje, że występują u nich długotrwałe problemy zdrowotne. I to właśnie mężczyźni, szczególnie starsi, są najbardziej narażeni na niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD), które według szacunków może dotyczyć nawet 1/4 Polaków. 

W odpowiedzi na te wyzwania firma Sanofi rozpoczyna kampanię "Prowadź się zdrowo". Jej celem jest podniesienie świadomości na temat konieczności dbania o własne zdrowie oraz edukacja o ważnej roli wątroby dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ambasadorami akcji zostali utytułowani kierowcy rajdowi - Kuba Przygoński, zdobywca Pucharu Świata w Rajdach Cross Country 2018, oraz Mikołaj Marczyk, Mistrz Polski i Europy Juniorów 2021.

Reklama

Gdy z wątrobą dzieje się coś niepokojącego, nie zapala się nam przysłowiowa "kontrolka", tak jak w samochodzie. Zdarza się, że chora wątroba nie daje zupełnie żadnych wyraźnych objawów lub daje objawy charakterystyczne dla wielu innych chorób. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne pozwalające ocenić stan tego narządu.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to typowo męski problem

Z przeprowadzonego przez agencję ISPOS w kwietniu 2022 roku badania "Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby" wynika, że ponad połowa, bo aż 54 proc. mężczyzn w wieku 40-60 lat, ma świadomość, że o wątrobę należy odpowiednio dbać. Jednak, mimo tej wiedzy, mniejszy procent tej populacji zdecydował się na diagnostykę chorób wątroby. 44 proc. respondentów nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby! Na badania krwi w tym kierunku zdecydowało się 47 proc. mężczyzn w wieku 40-60 lat, natomiast na badanie USG tylko 22 proc.

- Jak pokazują przywołane badania, zdrowie jest jednym z priorytetów każdego mężczyzny, ale panowie nie zawsze postępują tak, by dbać o nie w należyty sposób. Dlaczego tak się dzieje? W większości przypadków po prostu brakuje im na to czasu i mimo deklaracji, wizyty kontrolne oraz badania profilaktyczne spadają na koniec listy obowiązków do zrealizowania - wyjaśnia dr Tomasz Sobierajski, socjolog, ekspert kampanii "Prowadź się zdrowo". 

- W obu grupach wiekowych - zarówno 40-sto, jak i 60-cio latków, blisko połowa mężczyzn ma nadwagę, która może być źródłem wielu poważnych chorób. Nadprogramowe kilogramy są w przypadku tych grup mężczyzn tak częste, że zarówno nadwaga, jak i otyłość, zaczynają być traktowane jako norma, a to bardzo niebezpieczny trend. Przyjęło się, że mężczyznom "więcej się wybacza", co, jak widać, przynosi coraz gorsze skutki - dodaje.

Wątroba nie boli! Ratunkiem badania i dieta

Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Badań nad Chorobami Wątroby (EASL), zaleca się podejmowanie aktywności fizycznej przez 150-200 minut na tydzień, w kilku sesjach. Ma to zapobiegać wystąpieniu niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Równie ważnym elementem prowadzenia zdrowego stylu życia jest zbilansowana dieta

- Dbajmy o wątrobę przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę, np. śródziemnomorską, bazującą na niskoprzetworzonych produktach - warzywach, owocach, roślinach strączkowych, produktach zbożowych oraz niskotłuszczowych produktach mlecznych. Im mniej przetworzonego jedzenia, tym lepiej dla naszej wątroby. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna być wsparta dopasowaną do potrzeb i możliwości danej osoby aktywnością fizyczną - podsumowuje dietetyczka kliniczna, Klaudia Wiśniewska, ekspertka kampanii "Prowadź się zdrowo".

CZYTAJ TAKŻE: 

Te napoje szkodzą wątrobie gorzej niż leki i alkohol. Polacy je uwielbiają

Bierzesz leki bez recepty na wątrobę? Uważaj! 

Dieta oczyszczająca wątrobę, czyli jaka?

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niealkoholowe stłuszczenie wątroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL