Częste odbijanie może być objawem. Sześć chorób, które tak się ujawniają

W niektórych krajach jest oznaką uznania dla osoby przygotowującej posiłek, w innych z kolei nie wypada tego robić przy stole. Odbijanie po posiłku jest naturalnym odruchem, dzięki któremu z przewodu pokarmowego wydalane jest powietrze, połknięte w trakcie spożywania posiłku. Jeśli zdarza się często, nawet przy pustym żołądku, może sugerować rozpoczynające się kłopoty ze zdrowiem. W jakich chorobach częste odbijanie jest objawem?

Bekanie jest naturalnym odruchem fizjologicznym

W przewodzie pokarmowym naturalnie znajduje się powietrze, ponieważ z każdym połknięciem do żołądka człowieka dostaje się nawet 4 ml powietrza. Oznacza to, że spożywając tradycyjny posiłek, w przewodzie pokarmowym może znaleźć się nawet 200 ml powietrza, które musi znaleźć drogę ujścia. Powietrza może być jeszcze więcej, jeśli dodatkowo przyjmujemy płyny gazowane lub inne substancje, które po trafieniu do żołądka wchodzą w reakcję i uwalniają dodatkowe gazy.

Odbijanie jest zatem naturalnym odruchem, dzięki któremu człowiek pozbywa się nadmiaru powietrza z żołądka.

Reklama

Częste bekanie - o czym świadczy?

Częste bekanie, zwłaszcza na pusty żołądek lub po niewielkim posiłku, może być sygnałem od organizmu o kłopotach ze zdrowiem. Odbijanie może wskazywać na zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, chorobę refluksową czy zespół jelita drażliwego, ale może także być efektem innych chorób, o których piszemy poniżej.

Częste odbijanie a nietolerancja pokarmowa

Częste odbijanie, zwłaszcza po konkretnych posiłkach, może wskazywać na nietolerancję pokarmową. Oprócz bekania, pojawiają się bóle brzucha, nadmierne gazy oraz zdęcia, a nawet biegunka. Wówczas warto przyjrzeć się swojej diecie i zapisywać, po jakich posiłkach objawy są nasilone, a następnie skonsultować się z lekarzem.

Wrzody żołądka nasilają odruch bekania

Nadmierna ilość kwasu w żołądku prowadzi do powstawania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Kwas powoduje nadprodukcję gazów ze spożytego posiłku, a tym samym nasila objaw odbijania. Dodatkowo pacjenci z wrzodami żołądka po jedzeniu mogą uskarżać się na bóle brzucha, pieczenie w nadbrzuszu, klatce piersiowej oraz w gardle a także mogą odczuwać nudności nawet po niewielkiej porcji jedzenia.

Obniżona odporność a odbijanie

Nasilony odruch odbijania może pojawić się w infekcjach wirusowych i bakteryjnych lub bezpośrednio po nich. Wynika to z zaburzonej flory jelitowej, w której dochodzi do zmniejszenia ilości "dobrych" bakterii, a tym samym pojawiają się tendencje do wzdęć, gazów, odbijania.

Częste bekanie a SIBO

Przerost bakteryjny jelita cienkiego powoduje nadmiar bakterii w przewodzie pokarmowym. Może być on spowodowany infekcjami, operacją, cukrzycą czy celiakią. W SIBO występują nie tylko nudności i wzdęcia, ale także nadmierne odbijanie, nawet na "pusty żołądek".

Nadmierne odbijanie a ciąża

Nadmiar progesteronu w organizmie kobiety, która spodziewa się dziecka, prowadzi do rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku. W początkowej fazie ciąży poziom progesteronu jest wysoki, dlatego kobiety mogą wówczas częściej bekać. Ponadto - powiększający się płód naciska na narządy wewnętrzny, w tym układ pokarmowy, powodując częstsze opróżnianie żołądka z zalegającego powietrza.

Przejedzenie zwiększa częstotliwość bekania

Prozaiczną przyczyną częstego odbijania może być skłonność do przejadania się. Jeśli do żołądka trafi zbyt dużą porcja, wówczas rozluźnieniu ulega zwieracz przełyku, a to ułatwia wydostawanie się powietrza na zewnątrz. Nie tylko obfite posiłki, ale niektóre produkty spożywcze przyczyniają się także do częstszego odbijania. Do takich produktów zalicza się czekoladę, alkohol, kawę, tłuste mięso.

Jak radzić sobie z uporczywym odbijaniem?

Jeśli odbijanie pojawia się często, staje się uporczywe, to odpowiedni czas by wprowadzić kilka zmian w sposobie żywienia. Przede wszystkim warto postawić na dietę lekkostrawną i unikać żywności przetworzonej oraz napojów gazowanych.

Ponadto należy zrezygnować z jedzenia późnym wieczorem. Zalegające w żołądku pożywienie może przyczyniać się do nadprodukcji gazów, a tym samym zwiększyć problem bekania. Warto też sprawdzić, czy jedzenie mniejszych posiłków nie załagodzi problemu, bowiem może okazać się, że porcje, jakie spożywamy są po prostu dla nas zbyt obfite. W trakcie jedzenia nie należy się spieszyć - z dużą uważnością należy przeżuwać jedzenie, ograniczając ilość połykanego powietrza.

Nadmierne odbijanie - kiedy udać się do lekarza?

Jeśli objaw jest uciążliwy, pojawił się nagle i trwa dłużej niż kilka dni, należy skonsultować go z lekarzem. Niepokojącymi objawami dodatkowymi są: bóle brzucha, zmiany w rytmie wypróżnień, bóle gardła oraz bóle w okolicy klatki piersiowej. Przy wystąpieniu któregokolwiek z powyższych objawów, należy udać się do lekarza rodzinnego. 

CZYTAJ TAKŻE:

Ból pod żebrem nie wróży nic dobrego. Konieczna jest pilna wizyta u lekarza

Zgaga. Skąd się bierze i jak ją pokonać?

Nadkwasota. Tak żołądek woła o pomoc

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zgaga przyczyny | zespół SIBO objawy | ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL