Groźna cukrzyca
Światowa Organizacja Zdrowia i ONZ uznały cukrzycę typu 2 za największą niezakaźną epidemię na świecie. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób. Na pytania odpowiada dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych.
Czy nad cukrzycą można zapanować?
- Jeśli wynik badań krwi potwierdzi podejrzenie, to trzeba od razu powiedzieć pacjentowi, że ma cukrzycę, jak tę chorobę leczyć, czym grozi jej zlekceważenie i rozpocząć terapię. Z cukrzycą można prowadzić normalne życie, czyli nad nią zapanować.
- Niestety, na ogół stwierdza się tę chorobę niejako przypadkowo, podczas badań spowodowanych innymi problemami. U ok. 50 proc. chorych rozpoznaje się ją zbyt późno, gdy mogło już dojść do groźnych powikłań naczyniowo-sercowych, nerkowych, naczyń obwodowych, itp.
Podobno są już superleki hamujące rozwój cukrzycy?
- To prawda, pojawiły się leki inkretynowe. Nazywa się je często inteligentnymi, bo działają w zależności od potrzeb organizmu. Jeżeli np. stężenie glukozy spada, to lek zwyczajnie nie działa. Są one też w polskich aptekach, jednak brak refundacji znacznie ogranicza ich dostępność.
A co można zrobić już teraz?
- Można i trzeba popularyzować wiedzę o tej chorobie, w tym potrzebie profilaktycznych badań po ukończeniu 45 lat życia, a nawet wcześniej, jeśli cukrzyca występowała w rodzinie. Badanie poziomu glukozy zalecam też przy nadciśnieniu, otyłości, a także kobietom, które urodziły duże dzieci. Zdecydowanie pomaga zmiana stylu życia - dieta złożona z produktów o niskim indeksie glikemicznym (węglowodany złożone, chude mięso, sery) oraz ruch.
Rozmawiała Ewa Łuszczuk