Nie tylko zgaga i puste odbijania. Tak objawia się choroba refluksowa przełyku

Jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób przewodu pokarmowego na świecie. Charakterystyczne jej objawy to: zgaga, puste odbijania oraz uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku. Choroba refluksowa przełyku, bo o niej mowa, może jednak dawać też inne, atypowe objawy, dlatego zdarza się, że diagnoza jest dla pacjentów zaskoczeniem. Po czym poznać chorobę refluksową przełyku? Jakie są sposoby na opanowanie dolegliwości i ochronę przełyku przed refluksem kwaśnej treści z żołądka? Wyjaśniamy.

Choroba refluksowa przełyku - co to za choroba?

Refluksem określa się zarzucanie/cofanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Jest to zjawisko fizjologiczne, występujące kilka razy dziennie, zwłaszcza po spożyciu posiłku. Za prawidłowe uznaje się występowanie nie więcej niż 20 refluksów na dobę, nie dłuższych niż 5 minut i jednocześnie takich, które nie powodują dolegliwości ani powikłań. W sytuacji, gdy na skutek cofania się treści pokarmowej dochodzi do istotnego pogorszenia jakości życia, patologiczne zarzucanie treści z żołądka lub dwunastnicy do przełyku powoduje uszkodzenie jego śluzówki, gdy liczba refluksów przekracza 20 na dobę, a epizody trwają dłużej niż 5 minut, mówi się już o chorobie refluksowej przełyku[1].

Reklama

Choroba refluksowa przełyku (w skrócie GERD, od ang. Gastroesophageal Reflux Disease) jest chorobą przewlekłą, przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Objawy mogą znacznie zaburzać komfort życia, mogą zmuszać do licznych wyrzeczeń i przyczynić się do gorszego funkcjonowania w sferze życia zawodowego, rodzinnego i społecznego. W ciężkich przypadkach, które występują raczej rzadko, może dochodzić do powikłań.

Jak często występuje choroba refluksowa przełyku?

Choroba refluksowa przełyku stanowi częstą przyczynę wizyt pacjentów w gabinetach lekarzy rodzinnych. Nic dziwnego - lekarze zauważają, że jest ona jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego oraz jedną z najczęstszych chorób na świecie w ogóle. Szacuje się, że na chorobę refluksową przełyku cierpi ponad miliard ludzi na całym świecie, a liczba chorych wciąż rośnie. W Polsce co trzeci pacjent w poradni lekarza rodzinnego zgłasza objawy refluksu[2].

W populacji dorosłych choroba w równej mierze dotyka kobiety i mężczyzn. Diagnozowana jest w różnych grupach wiekowych, najczęściej po 40. roku życia, ale odnotowuje się wzrost zachorowań wśród osób młodszych, ok. 30. roku życia. Choroba refluksowa przełyku nie omija też dzieci i młodzieży[3].

Przyczyny choroby refluksowej przełyku

Podstawą wszystkich rodzajów refluksu jest brak odpowiedniej relaksacji dolnego zwieracza przełyku, który rozszerza się, aby umożliwić wejście pokarmu do żołądka, i kurczenie się, aby zapobiec cofaniu się pokarmu do przełyku. Gdy dolny zwieracz przełyku kurczy się nieprawidłowo lub jest niewydolny, kwaśne składniki soku żołądkowego mogą wracać do przełyku.

Przyczyny choroby refluksowej przełyku zwykle dzieli się na: anatomiczne, czynnościowe i środowiskowe. Wśród przyczyn anatomicznych znajdują się np. przepuklina rozworu przełykowego czy zwiększony żołądkowo-przełykowy gradient ciśnienia z powodu otyłości, dużej objętości posiłków bądź intensywnego wysiłku fizycznego. Do czynnościowych przyczyn zalicza się z kolei m.in. zaburzenia motoryki przełyku (nieprawidłową czynność skurczową przełyku, która umożliwia przechodzenie pokarmu do żołądka) czy spowolnienie opróżniania żołądka. Wystąpieniu choroby sprzyjają czynniki środowiskowe, w tym nieprawidłowy sposób odżywiania (pokarmy tłuste i słodkie, napoje gazowane), nadmierna masa ciała, mała aktywność fizyczna, stres, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu[4].

Jak objawia się choroba refluksowa przełyku?

Zgaga to pierwsze, co przychodzi nam do głowy, gdy chodzi o objawy choroby refluksowej przełyku. To uczucie palenia i pieczenia w klatce piersiowej i przełyku (w dołku podsercowym), za mostkiem, niekiedy dochodzące aż do gardła. Niekoniecznie musi wiązać się z chorobą, może np. występować po spożyciu smażonych, tłustych pokarmów, ale, gdy występuje często, a zwłaszcza, gdy towarzyszą jej inne objawy, zawsze powinna wzbudzić naszą czujność i skłonić do kontaktu z lekarzem.

Obok zgagi do typowych objawów choroby refluksowej przełyku należą również puste odbijania i cofanie się treści żołądkowej do przełyku znane jako regurgitacje (chorzy często mają wrażenie, że jedzenie wraca do ust). Refluksowe dolegliwości nasilają się w pozycji leżącej, podczas schylania, parcia, po obfitych posiłkach, zwłaszcza tłustych lub słodkich, a także w ciąży.

O chorobie refluksowej przełyku mogą też świadczyć takie objawy jak chrypka (zwłaszcza poranna), suchy kaszel lub świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, problemy z uzębieniem, a także bezsenność. Do lekarzy coraz częściej przychodzą pacjenci właśnie z atypowymi, pozaprzełykowymi objawami refluksu[5].

Istnieją też jednak objawy alarmowe - takie, z którymi niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza i pilnie wykonać badanie gastroskopowe. Chodzi o: problemy z połykaniem pokarmów płynnych, stałych lub tabletek (zaburzenia połykania i bolesne połykanie), często występujące wymioty, obecność treści zabarwionej krwią w wymiotach, gwałtowną, szybką i niezamierzoną utratę masy ciała. Dolegliwości te mogą być sygnałem poważnych chorób zapalnych lub nowotworowych przewodu pokarmowego[6].

Diagnostyka choroby refluksowej przełyku

U większości pacjentów rozpoznanie choroby refluksowej stawiane jest na podstawie charakterystycznych objawów, w tym zgagi i cofania treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Trudności diagnostyczne sprawiają jednak nietypowe, pozaprzełykowe objawy, które potrafią imitować wiele innych schorzeń - np. bóle w klatce piersiowej mogą być łączone z chorobą wieńcową. W sytuacji, gdy objawom refluksu towarzyszy jakikolwiek z wymienionych wyżej objawów alarmowych lub gdy pacjent nie reaguje na standardowe leczenie, lekarz skieruje na badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli gastroskopię. Może także zlecić wykonanie innych badań[7].

Leczenie refluksu - na czym polega? Co wesprze ten proces?

Choroba refluksowa przełyku jest schorzeniem przewlekłym, dlatego leczenie jest wieloletnie i nawet dłuższa remisja nie gwarantuje, że objawy nie powrócą. W celu opanowania dolegliwości, oprócz modyfikacji diety i stylu życia, konieczne jest przyjmowanie leków. "Złotym standardem" w leczeniu choroby refluksowej przełyku są leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, tj. inhibitory pompy protonowej[8].Leki te są skuteczne, dobrze tolerowane, jednak mogą powodować działania niepożądane, więc ich przewlekłe stosowanie wymaga rekomendacji lekarza. W rzadkich przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

W celu złagodzenia objawów związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym pacjenci mogą sięgnąć po wyrób medyczny Esoxx One. Formuła preparatu przyczynia się do istotnego zmniejszania objawów refluksu - zgagi, pieczenia, bólu i regurgitacji, co udowodniono w badaniach. Preparat przede wszystkim działa ochronnie w przełyku, czyli dokładnie tam, gdzie powstają objawy zgagi i refluksu, i poprawia jakość życia osób cierpiących na chorobę refluksową.

Esoxx One można stosować jako jedyną formę leczenia w przypadku, gdy objawy refluksu mają charakter epizodyczny (występują sporadycznie po posiłkach), a także jako dodatkową formę leczenia, gdy objawy refluksu utrzymują się pomimo stosowania (pod nadzorem lekarze i zgodnie z jego zaleceniami) leków obniżających kwasowość żołądka.

Wyrób medyczny ma postać płynną, wypija się go małymi łykami bezpośrednio z saszetki. U 60 proc. pacjentów efekt działania pojawia się do 30 minut po zażyciu[9]. Przyjęcie saszetki Esoxx One tuż przed pójściem spać może złagodzić uciążliwe objawy i pozwolić na spokojny sen. Po spożyciu preparatu nie należy spożywać pokarmów przez 2-3 godziny.

 

Źródła:

https://otolaryngologypl.com/article/148478/pl
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8978133/
https://www.termedia.pl/Choroba-refluksowa-przelyku-i-jej-leczenie-w-wybranych-przypadkach,98,44647,1,1.html
https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/wywiady/272791,refluks-bez-zgagi
https://www.czytelniamedyczna.pl/503,diagnostyka-choroby-refluksowej-przelyku.html

Podmiot prowadzący reklamę Alfasigma Polska Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa; tel.: +48 22 8240364.

Wytwórca: Biofarma, via Castelliere, 2 - 33036 - Metro di Tomba -Włochy.

Informacja produktowa: https://bit.ly/Esoxx_One

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

[1] https://otolaryngologypl.com/article/148478/pl.
[2] https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8978133/.
[3] https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/wywiady/272791,refluks-bez-zgagi.
[4] https://www.termedia.pl/Choroba-refluksowa-przelyku-i-jej-leczenie-w-wybranych-przypadkach,98,44647,1,1.html.
[5] https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/wywiady/272791,refluks-bez-zgagi.
[6] https://www.termedia.pl/Choroba-refluksowa-przelyku-i-jej-leczenie-w-wybranych-przypadkach,98,44647,1,1.html.
[7] https://www.czytelniamedyczna.pl/503,diagnostyka-choroby-refluksowej-przelyku.html.
[8]https://www.termedia.pl/Choroba-refluksowa-przelyku-i-jej-leczenie-w-wybranych-przypadkach,98,44647,1,1.html.
[9] Palmieri B et al., Eur Rev Med Pharmacol 2013;17:3272-78, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24379055.

materiał promocyjny
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL