Sensacje żołądkowe
Przejadłaś się, czujesz, jakbyś w żołądku miała kamień, masz mdłości i boli cię głowa? Męczą cię wzdęcia? Na szczęście są sposoby, aby przestało boleć.
Kamień w żołądku oznacza najczęściej niestrawność. Pojawia się, gdy szczelnie wypełniony żołądek nie nadąża wyprodukować wystarczającej ilości enzymów trawiennych. Aby siebie ratować, musisz wspomóc trawienie.
Niestrawność usuniesz popijając małymi łykami ciepłą wodę. Uwaga, nie wypijaj całej szklanki naraz, bo to tylko zaostrzysz dolegliwości! Popijaj po dwa-trzy łyki co kilka minut. Pomocne będą też herbatki ziołowe. Do wyboru masz miętową, z rumianku lub dzikiej róży.
Zalej herbatkę gorącą wodą (nie wrzątkiem), przykryj i odstaw na 3 minuty. Jeśli lubisz, dodaj cynamon lub imbir. Taki aromatyczny napar rozkurczy żołądek i spowoduje, że przestanie w nim zalegać jedzenie. Przemianę materii przyspieszy też czerwona herbata. A później, przynajmniej przez kilka dni jedz posiłki lekkostrawne: gotowane lub pieczone mięso, lekkie zupy oraz gotowane warzywa.
Niestrawność można łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym, które jest spowodowane znajdującymi się w żywności drobnoustrojami lub toksynami. Kłopoty zaczynają się zwykle kilka godzin po jedzeniu. Bóle brzucha, biegunka i wymioty mogą utrzymywać się nawet kilka dni. Pojawiająca się gorączka z dreszczami świadczy o zatruciu wirusowym.
Zawroty głowy, obfite poty, ślinotok mogą wskazywać na niebezpieczne zatrucie substancjami chemicznymi. Co robić? Przede wszystkim należy jak najszybciej pozbyć się trucizny. Nie powstrzymuj więc wymiotów, a nawet możesz je sprowokować np. wypijając szklankę ciepłej wody z solą.
Uwaga! Nie prowokuj wymiotów, jeśli zatrułaś się substancjami żrącymi lub rozpuszczalnikami. Aby usunąć truciznę z jelit, weź środki przeczyszczające. Zawsze warto podać odtrutkę. Połączy się ona z trucizną, osłoni błonę śluzową żołądka i opóźni wchłanianie się trucizny. Przy zatruciu grzybami lub lekami pomoże węgiel leczniczy (2-4 łyżki stołowe węgla rozpuść w połowie szklanki wody). Możesz też zjeść świeżo zwęglony chleb.
Uważaj na mleko - nie wolno go pić przy zatruciach substancjami rozpuszczalnymi w tłuszczach (np. związki owadobójcze). Pij za to jak najwięcej niegazowanej wody mineralnej i gorzkiej herbaty. Ulgę przyniosą płyny zawierające skrobię, np. rozcieńczone kisiele. Napojów nie wolno jednak słodzić, bo fermentujący cukier spowoduje odwodnienie organizmu.
Nie głoduj! To bardzo częsty błąd. Nawet jeśli wydaje ci się, że nic nie przełkniesz, jeść trzeba. Najpierw spożywaj kleiki, sucharki, czerstwą bułkę pszenną, chrupki kukurydziane, a później gotowane warzywa.
Czujesz, jakbyś w żołądku miała balon? Pojawia się, gdy podczas posiłku dużo mówimy (łykamy wtedy powietrze), a także pijemy dużo napojów gazowanych. Podczas wzdęć brzuch staje się twardy i wypięty, często dokuczają gazy. Wypij gorący napar z mięty z dodatkiem kminku i kopru włoskiego.
Pomogą też krople anyżowe, żołądkowe lub miętowe. Łagodząco działa jogurt naturalny. Ulgę przyniesie nagrzewanie brzucha. Zawsze warto mieć w domowej apteczce preparaty działające rozkurczowo i środki absorbujące gazy.
Jak uniknąć niestrawności?
Staraj się jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Najmniej szkodzą potrawy gotowane. Tłustych dań nie popijaj zimnymi napojami. Mimo wszystko boli Cię brzuch? Wypij szklankę wody z łyżeczką sody.
Rozgrzej
Ciepło rozluźnia mięśnie, których napięcie często powoduje ból w jamie brzusznej. Na 40-50 minut przyłóż do brzucha termofor napełniony gorącą wodą, a poczujesz ulgę. Uwaga, to nie jest sposób dla kobiet w ciąży, bo bezpośrednie ogrzewanie brzucha nie jest dla nich wskazane.
Jak powstaje zgaga?
1. Trawienie. Zaczyna się już w ustach, gdzie pokarm jest rozdrabniany i przeżuwany. W żołądku zostaje zmieszany z sokiem żołądkowym, w którym występuje wysokie stężenie kwasu solnego.
2. Nadmiar pokarmu. Gdy żołądek jest szczelnie wypełniony, kwaśny sok cofa się do przełyku (tzw. refluks). Godzinę po jedzeniu pojawia się pieczenie za mostkiem i często w gardle.