Wstydliwa choroba aktorki. Gwiazda obala wszystkie mity

Marianna Gierszewska to popularna aktorka, która od wielu lat boryka się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Jednym ze skutków choroby była operacja wyłonienia stomii, czyli tzw. sztucznego odbytu. Gierszewska stara się obalać wszelkie mity dotyczące choroby oraz samej stomii.

Marianna Gierszewska - na co choruje?

Marianna Gierszewska to aktorka znana przede wszystkim z seriali "Rojst" i "Pułapka". Gwiazda jest także aktywna w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 100 tys. internautów. Nic dziwnego. Na jej profilu nie znajdziemy raczej zdjęć ze ścianek czy zamkniętych imprez branżowych. Aktorka odkrywa przed fanami swoją codzienność. Nie boi się również trudnych tematów.

Gierszewska od wielu lat boryka się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Diagnozę usłyszała, gdy miała 15 lat. To bardzo mocno odbiło się na jej dorastaniu. "Byłam dzieckiem wrzuconym w wir badań i leków. Byłam dzieckiem mieszkającym w szpitalu - bez paczki znajomych, bez pierwszej miłości. Bez piwa za szkołą, bez imprez i buziaków. Dorastałam, leżąc na szpitalnym łóżku w pieluszce" - opisywała na swoim koncie na Instagramie.

Reklama

Wrzodziejące zapalenie jelita - co to za choroba?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, którą każdego roku diagnozuje się u około 700 Polaków. Główna przyczyna choroby wciąż nie jest znana. Jedną z hipotez jest nieprawidłowe działanie układu odpornościowego, który nie jest w stanie samodzielnie walczyć z wirusami i bakteriami. Choroba ma bardzo agresywny przebieg, a jej głównym objawem jest charakterystyczna biegunka, której towarzyszy krew

Poza tym u chorych wystąpić mogą takie objawy jak m.in.:

  • uporczywe wzdęcie brzucha
  • bóle brzucha
  • gorączka
  • osłabienie
  • niedokrwistość
  • bóle stawów
  • problemy skórne

W przypadku Gierszewskiej choroba również znacząco się zaostrzyła. Aktorka traciła na wadze i borykała się z uporczywymi biegunkami. 

- wyznała w rozmowie z portalem J-Elita, który wspiera pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelita. Jedynym ratunkiem dla aktorki była stomia. Gierszewska wielokrotnie wspominała w wywiadach, że zabieg ten uratował jej życie.

Czytaj również: Marianna Gierszewska o walce z chorobą. "Mamy zagrożenie życia" 

Stomia - co to jest?

Stomia nazywana jest czasami sztucznym odbytem. To rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie wypróżniać się w naturalny sposób. Podczas zabiegu lekarz tworzy specjalny otwór na zewnątrz brzucha, przez który wydalane będą resztki z organizmu. Pacjenci ze stomią muszą korzystać ze specjalnego worka, do którego trafiają treści jelitowe. To dla wielu chorych trudna sytuacjach, która powoduje dyskomfort oraz spadek samooceny. Eksperci podkreślają, że na tym etapie choroby niezwykle ważna jest pomoc psychologiczna oraz wsparcie najbliższych osób.

Aby szerzyć wiedzę na temat stomii, na początku tego roku Gierszewska wzięła udział w kampanii "Pełnosprawni w miłości", której celem było obalenie stereotypów związanych z seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnością ruchową. Aktorka podkreśliła, że osoby ze stomią bardzo często słyszą pytania dotyczące ich seksualność. A ta, jej zdaniem, niczym nie różni się od życia miłosnego osób zdrowych. 

 - pisała na swoim koncie na Instagramie. Gierszewska jest również doskonałym przykładem na to, że stomia nie wyklucza macierzyństwa. W zeszłym roku aktorka urodziła synka Ignacego. 

CZYTAJ TAKŻE:Marianna Gierszewska żyje ze stomią. Zdobyła się na szczere wyznanieINTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL