Boli pod prawym żebrem? Zagrożony może być ważny narząd

Boli cię pod prawym żebrem? Czujesz kłucie, uciskanie, a może dokucza ci rozpierający lub rozlany ból niezidentyfikowanego pochodzenia? Nie uderzyłeś się, ani nie pamiętasz żadnego urazu w tym miejscu, skąd więc ten ból? Wymieniamy możliwe i najbardziej prawdopodobne przyczyny bólu pod prawym żebrem. Po dokładną diagnozę musisz się oczywiście udać do specjalisty, który zleci badania obrazowe i laboratoryjne. Odpowiedzialnym za ten ból może być stan zapalny jednego z kilku zlokalizowanych tu ważnych narządów.

Przyczyny bólu pod prawym żebrem

Ból pod prawym żebrem może być spowodowany przez wiele różnych przyczyn, które w większości przypadków związane są z narządami znajdującymi się w tej okolicy. Co znajduje się po prawej stronie jamy brzusznej? Przede wszystkim wątroba z przewodami żółciowymi i pęcherzykiem żółciowym (zwanym potocznie woreczkiem żółciowym), oraz znaczny fragment trzustki. Ale to nie wszystko. 

Po prawej stronie jamy brzusznej leży też część jelita cienkiego i grubego, narządy rodne (u kobiet - prawy jajnik) oraz prawa nerka. Bywa, że do tego miejsca promieniuje też ból pochodzący z serca lub dolegliwości bólowe wynikające z zainfekowania dolnego płatu prawego płuca. 

Reklama

Oczywiście dyskomfort może być też wywołany dość powszechną i niegroźną niestrawnością lub przejedzeniem. Gdy ból po prawej stronie brzucha pojawia się często, lub jest silniejszy niż "zwykły" nieżyt żołądka, konieczna jest wizyta u gastroenterologa. Poniżej przedstawiamy kilka możliwych przyczyn bólu w podżebrzu.

Ból po prawym żebrem a choroba pęcherzyka żółciowego

Ból po jednej stronie brzucha może mieć wiele przyczyn, jednak ostry i nagły ból pod prawym żebrem najczęściej świadczy o problemach z drogami żółciowymi. Kamienie i złogi zlokalizowane w drogach żółciowych (powstałe zwykle z nagromadzenia cholesterolu albo bilirubiny, a czasami - jednego i drugiego) lub zapalenie pęcherzyka żółciowego mogą powodować ostre bóle pod prawym żebrem, szczególnie nasilające się po zjedzeniu tłustych potraw. Dolegliwości może towarzyszyć także szereg innych objawów: odbijanie się, mdłości, wzdęcia brzucha, niesmak w ustach.

Stany zapalne dróg żółciowych lub przeszkody w drogach żółciowych mogą spowodować zablokowanie przepływu żółci między pęcherzykiem żółciowym a wątrobą, co powoduje tzw. kolkę wątrobową. Jeśli nie minie ona samoistnie, występuje przewlekle lub ma tendencję do nawracania, może spowodować poważne powikłania, w tym zwapnienie pęcherzyka, dlatego stan ten zawsze powinien ocenić lekarz. 

Ból po prawym żebrem a zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C, może objawiać się bólem pod prawym żebrem. Powszechnie wiadomo, że wątroba nie boli, bo sama nie jest unerwiona, ale to nie do końca prawda - narząd ten, gdy jest powiększony w wyniku zakażenia lub stłuszczenia, może uciskać na pobliskie narządy - wtedy niektórzy chorzy odczuwają ból w prawym podżebrzu

Problemy z wątrobą najlepiej zdiagnozuje gastroenetrolog - jeśli więc podejrzewasz, że narząd ten niedomaga - na przykład czujesz się ciężko po jedzeniu, miewasz nudności, wymioty, łatwo się meczysz lub swędzi cię skóra, koniecznie skontaktuj się z tym specjalistą.  

Ból pod prawym żebrem a choroby trzustki

Zapalenie trzustki lub kamienie trzustkowe mogą prowadzić do bólu pod prawym żebrem. Stan zapalny trzustka manifestuje przez bóle brzucha, wzdęcia, nudności i wymioty, problemy z wypróżnianiem lub/i biegunka (epizody biegunki i zaparć mogą występować naprzemiennie), a także utrata masy ciała lub odwodnienie (oba objawy to rezultat biegunek i wymiotów), a także świąd skóry niewiadomego pochodzenia. 

Na liście możliwych chorób trzustki jest m.in. nowotwór tego narządu, który jednak długo nie daje objawów bólowych - takowe pojawiają się dopiero w bardzo zaawansowanym stadium choroby. 

Ból pod prawym żebrem a choroby jelit

Ból w prawym podżebrzu może być wywołany także coś prozaiczną kwestią - przejedzeniem i niestrawnością. Zaleganie niestrawionej treści pokarmowej w żołądku lub jelicie, może dawać uczucie ciężkości lub właśnie uciskania w różnych rejonach brzucha. Gorzej, gdy ból wiąże się z przeciągająca się niedrożnością jelit - w takim przypadku może nawet dojść od tzw. skrętu kliszek. 

Ból w tej okolicy mogą również wywołać inne c przewlekłe lub nagłe choroby jelit, takie jak zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita. 

Ból pod prawym żebrem a choroby nerek

Niewydolność nerek lub kamienie nerkowe mogą powodować promieniujący ból w okolicach bocznych, w tym pod prawym żebrem. Choć niedrożność dróg moczowych i kamica nerkowa najczęściej kojarzone są z bólem w dole pleców, u różnych osób ból może być zlokalizowany lub odczuwany nieco inaczej. Problemy z funkcjonowaniem nerek pomoże wykryć m.in. badanie poziomu kreatyniny we krwi, a także zwykłe badanie moczu. Może okazać się bowiem, że narząd ten nie wydala z filtrowaniem krwi, co znajdzie odzwierciedlenie w składzie moczu. 

Czytaj także: Jak objawia się kamica nerkowa? To nie tylko ból pleców 

Ból pod prawym żebrem a choroby płuc

W niektórych przypadkach, infekcje płuc, zwłaszcza dolnych płatów prawego płuca, mogą wywoływać ból w prawym podżebrzu. Jeśli dolegliwość ma swoją przyczynę w układzie oddechowym, np, w zapaleniu płuc, zwykle towarzyszą jej też duszności, kaszel, świszczący oddech, męczliwość oraz gorączka. 

Ból pod prawym żebrem a choroby serca

W rzadkich przypadkach ból pod prawym żebrem może być odbitym bólem z serca, zwłaszcza w przypadku problemów z prawą stroną serca. Jedną z chorób, która objawia się bólem w okolicach serca, jest zapalenie wsierdzia - to proces zapalny, w którym zakażeniem objęta jest błona wyściełająca jamy serca, jego zastawki i naczynia z nim połączone, czyli właśnie wsierdzie. To stan niebezpieczny dla zdrowia i życia. Inne objawy zapalenia wsierdzia to: ból w klatce piersiowej, ból głowy, podwyższona temperatura, osłabienie, bóle mięśni, zwiększenie potliwości. 

W razie jakichkolwiek podejrzeń, że dokucza ci właśnie ten problem - udaj się do lekarza w trybie pilnym. 

Inne przyczyny bólu pod prawym żebrem

Należy pamiętać, że powyższa lista nie jest wyczerpująca i istnieje wiele innych potencjalnych przyczyn bólu w prawym podżebrzu. Należą do nich także wszelkie choroby mięśniowo-szkieletowe - nerwobóle, problemy z mięśniami, więzadłami lub kośćmi w okolicy klatki piersiowej. Przyczyną bólu w tej okolicy bywają także urazy, zapalenie mięśni, czy potłuczenie lub skręcenie żebra.

Jeśli cierpisz na nawracający ból w tej okolicy lub masz wątpliwości co do swojego zdrowia, zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

CZYTAJ TAKŻE:

Ból pod żebrem nie wróży nic dobrego. O pomoc woła wątroba lub pęcherzyk 

Jakie objawy daje zapalenie wątroby? Łato pomylić je z niestrawnością

Choroby, które zmieniają wygląd twarzy. Problemy m.in. z nerkami i wątrobą

B

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapalenie pęcherza | zapalenie wątroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL