Zagnieżdżony pasożyt rujnuje wzrok. Narażona konkretna grupa pacjentów
Reakcja alergiczna, zapalenie spojówki, niewielki uraz ale także pasożyty - to najczęstsze przyczyny problemów z oczami, które zaczynają swędzieć, łzawić, a chory ma wrażenie, że pod powiekę dostał się piasek. Oczy są niezwykle wrażliwym narządem, dlatego ze szczególną uwagą należy rejestrować niepokojące objawy. Zakażenie pasożytnicze jest jedną z przyczyn powyższych dolegliwości, jednak może mieć długotrwałe i poważne konsekwencje zdrowotne. Jak dochodzi do zakażenia i czym jest pełzakowate zapalenie rogówki? Odpowiadamy.
Pełzakowate zapalenie rogówki wywołane jest przez zakażenie pierwotniakiem z rodzaju Acanthamoeba. Infekcja zazwyczaj przebiega jednostronnie, jednak u osób noszących soczewki kontaktowe może występować obustronnie.
Wrotami zakażenia jest przerwanie ciągłości nabłonka rogówki, to właśnie tędy do organizmu wnika ten pierwotniak.
Charakteryzuje go odporność na chlor, promienie UV, wysuszanie czy zamrażanie, a oprócz wody, Acanthamoeba może występować także w glebie, powietrzu, może też bytować na owocach czy warzywach.
Objawy związane z zakażeniem, zgłaszane przez pacjentów, to przede wszystkim silny ból oka. Chorym doskwiera także światłowstręt, zaczerwienienie oka, uczucie ciała obcego, łzawienie, a także zgłaszają problemy ze wzrokiem (zamglenie).
W przypadku zakażenia pierwotniakiem ból nie ustępuje, nasila się w trakcie poruszania gałką oczną, a w zaawansowanym stadium choroby charakterystycznym objawem jest pierścieniowaty naciek w rogówce.
Na zakażenie Acanthamoeba najbardziej narażone są osoby noszące soczewki kontaktowe. Badania wykazały, że mniejsze ryzyko dotyczy tych pacjentów, którzy stosują soczewki jednodniowe.
W przypadku stosowania soczewek przez dłuższy czas, ryzyko wzrasta, jeśli pacjenci przemywają je wodą z wodociągów i nie stosują płynów dezynfekcyjnych.
W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie na pojemnikach na soczewki kontaktowe osób, które nie wykazywały objawów zakażenia pierwotniakiem. Spośród nich prawie 7 proc. pudełek zawierało kolonie Acanthamoeba.
Zakażenie dotyczy najczęściej osób z wadą wzroku, które korzystają z soczewek kontaktowych. Ryzyko wzrasta przy kontakcie z wodą, w której mogą znajdować się kolonie pierwotniaków, np. baseny czy zbiorniki wodne. Bardzo ważne jest, by nigdy nie korzystać z basenu w soczewkach kontaktowych, a zamieniać je na okulary korekcyjne, w przypadku pływania rekreacyjnego.
Jeśli jednak korzystanie z soczewek jest konieczne, należy korzystać z dobrze dopasowanych okularów do pływania.
Ważne jest także utrzymywanie higieny soczewek i pojemników do ich przechowywania. Soczewki należy myć regularnie preparatami do tego dedykowanymi. Nie należy myć soczewek wodą z kranu. Należy pamiętać także o regularnym dezynfekowaniu pojemników.
Okuliści zalecają także, aby pojemniki na soczewki były regularnie wymieniane, najlepiej raz na kwartał.
Leczenie zakażenia amebami jest trudne i długie. Terapię stosuje się od kilku miesięcy do roku, w zależności od zaawansowania choroby. Leczenie przeciwamebowe jest w Polsce trudno dostępne, dlatego profilaktyka zakażeń odgrywa kluczową rolę.
W przypadku łagodnego przebiegu choroby lekarz może zdecydować o stosowaniu glikokortykosteroidów.
Pełzakowate zapalenie rogówki może mieć długotrwałe i poważne konsekwencje zdrowotne, łącznie z trwałym uszkodzeniem wzroku. U chorych z ciężkimi powikłaniami dochodzi do utraty ostrości wzroku, na rogówce pojawiają się blizny a także może rozwinąć się zapalenie całego oka. Ciężkie przypadki mogą także prowadzić do perforacji rogówki, co wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Jedną z metod leczenia zaawansowanego stadium choroby jest przeszczep rogówki (szacuje się, że ok. 30-40 proc. pacjentów po zakończonym leczeniu przeciwamebowym kwalifikuje się do przeszczepu).
Źródła:
- Alkharashi M., Lindsley K., Law H.A. i wsp.: Medical interventions for Acanthamoeba keratitis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 2. Art. No.: CD010792. Diagnostyka i leczenie pełzakowego zapalenia rogówki, oprac. art. Krzywy-Daroszewska E., 13.08.2015.
- http://www.phie.pl/pdf/phe-2013/phe-2013-4-730.pdf
CZYTAJ TAKŻE:
Co może oznaczać podwójne widzenie? To powód do pilnych badań
"Złodziej wzroku". Najczęściej ignorujemy pierwsze objawy
Wzmacniają oczy i wzrok, zmniejszają ryzyko zaćmy. Jedz jak najczęściej