Na stres, nerwy, obolałe plecy i obwisłe ciało. Pilates przy ścianie podbija sieć

Pilates przy ścianie to niewątpliwie trening sezonu. Jeśli wierzyć reklamom aplikacji, tego rodzaju ćwiczenia w 28 dni pomogą ukształtować i wysmuklić sylwetkę. Tak naprawdę pilates przy ścianie nie jest nowym wynalazkiem. W pilatesie klasycznym wykonuje się takie ćwiczenia przy pomocy pilates wall lub nowoczesnego urządzenia springboard. Z tą różnicą, że do ćwiczeń z aplikacjami nie potrzeba tak zaawansowanego sprzętu. Postanowiłam to sprawdzić i porównać klasyczny pilates z tym, który pozwala wykonywać ćwiczenia w pozycji leżącej.

Co to jest pilates?

Pilates to skuteczna metoda wzmocnienia mięśni i kształtowania sylwetki. Został opracowany przez Josepha Pilatesa, który dzięki ćwiczeniom z niezwykle chorowitego dziecka stał się prawdziwym atletą. Opracował ćwiczenia statyczne, które angażują całe ciało i z własnego doświadczenia wiem, że pomagają również wyciszyć się i zredukować stres.

Na trening pilatesowy możesz udać się dziś praktycznie do każdego studia fitness. Masz wybór pomiędzy klasycznym pilatesem, który ćwiczy się z obciążeniem i przy pomocy specjalnych urządzeń lub mniej wymagającymi treningami np. z elementami jogi. Wielu lekarzy i fizjoterapeutów poleca pilates na wzmocnienie mięśni kręgosłupa i wady postawy.

Reklama

Paradoksalnie pilates przy ścianie nie jest nowym wynalazkiem. W pilatesie klasycznym wykonuje się takie ćwiczenia przy pomocy pilates wall lub nowoczesnego urządzenia springboard. Z tą różnicą, że do ćwiczeń z aplikacjami nie potrzebujesz tak zaawansowanego sprzętu.

Pozycja ciała podczas ćwiczeń ma znaczenie

Najbardziej niekorzystna dla kręgosłupa jest pozycja siedząca. Zarówno podczas pracy, jak i aktywności sportowej w tej pozycji krążki międzykręgowe są najbardziej obciążone, a z czasem ulegają uszkodzeniu. W związku z tym, że ich zadaniem jest amortyzacja całej "konstrukcji" kręgosłupa, warto zadbać by były w jak najlepszym stanie.

Badania wykazały, że kiedy ćwiczysz na stojąco lub leżąco, nacisk na krążki międzykręgowe jest nawet o 40proc mniejszy. Wynika z tego, że powinniśmy ćwiczyć właśnie w tych pozycjach - szczególnie, jeśli spędzamy większość dnia w pozycji siedzącej. 

Kiedy ćwiczysz, leżąc na plecach, twoje chrząstki międzykręgowe i dysk są najmniej obciążone, więc teoretycznie ta pozycja ciała powinna być najkorzystniejsza. Fakt, kręgosłup odpoczywa, ale też nie wzmacniasz mięśni wokół niego, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowej sylwetki.

Pilates przy ścianie z aplikacją - wady i zalety

Pierwsze co należy przemyśleć to przestrzeń do ćwiczeń. Zanim w ogóle zaczniesz treningi, musisz przygotować odpowiednie miejsce w domu. Do ćwiczeń pilatesowych przy ścianie potrzebujesz co najmniej dwóch metrów wolnej przestrzeni. Taka szerokość ściany będzie odpowiednia, aby swobodnie wykonywać wszystkie pozycje. Niezbędna jest również mata i to taka, która nie będzie w trakcie treningu przesuwać się po podłodze. 

Czy pilates można ćwiczyć samodzielnie? Tak, ćwiczenia, które proponują aplikacje są proste i jeśli wykonamy je zgodnie z instrukcją nie ma ryzyka kontuzji. Oczywiście trzeba zwracać uwagę na to sygnalizuje ciało - podczas ćwiczeń powinieneś odczuwać napięcie mięśni, ale nie ból.

Pilates przy ścianie to dobra alternatywa dla osób, które nie mają czasu wychodzić z domu na zajęcia. Nie wymagają wykorzystania żadnego dodatkowego sprzętu, poza matą. Są niedrogie - dostęp do aplikacji to ok. 50 zł miesięcznie i jedyny dodatkowy koszt to czas, który poświęcisz na treningi.

Największą zaletą treningów pilatesowych przy ścianie jest wygoda i łatwe pozycje, bez podskakiwania czy forsownych wymachów, wykonywane w jednostajnym wolnym tempie. Jednak jeśli aplikacja proponuje ci wyłącznie ćwiczenia w pozycji leżącej, lepiej poszukać czegoś innego.

Jak ćwiczyć pilates przy ścianie?

Najlepsze efektu uzyskasz ćwicząc pilates w pozycjach mieszanych - na leżąco, ale też na stojąco. Ćwiczenia w pionie przy ścianie są bardzo korzystne dla kręgosłupa, pomagają redukować wady postawy, stabilizują miednicę i wzmacniają mięśnie szkieletowe. Poza tym ściana ułatwia utrzymanie równowagi podczas ćwiczeń. Pomaga również dobrze rozciągnąć mięśnie, więc po treningu możesz poczuć się nieco wyższy. 

Kiedy ćwiczysz wyłącznie w pozycji leżącej skupiasz się na dolnych partiach. Tego rodzaju trening bardzo dobrze wpływa na kondycję mięśni nóg, pośladków i brzucha. Rzeczywiście pomaga wysmuklić je i poprawić ich wytrzymałość. Niestety podczas ćwiczeń w pozycji leżącej mamy mniejszy wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy. Górne mięśnie kręgosłupa i ramiona odpoczywają, więc warto dodać również serię ćwiczeń w pozycji stojącej, aby podejść do treningu całościowo.

Pilates przy ścianie z urządzeniami

Jeśli tego rodzaju aktywność przypadła ci do gustu, warto poszukać klubu, który oferuje możliwość skorzystania z urządzeń do pilatesu, np.

  • wałków, 
  • piłek, 
  • kostek,
  • taśm. 

Efekty będą lepszą a trening łatwiejszy i bardziej precyzyjny. Możesz ćwiczyć samodzielnie, po krótkim instruktażu. Ściana do pilatesu nie jest skomplikowanym urządzeniem, a bardzo pomaga podczas ćwiczeń. Jest bezpieczniej i zdecydowanie wydajniej. Poza tym możesz wykorzystać ją w pozycji leżącej, stojącej czy klęczącej.

Czy pilates przy ścianie daje efekty?

Zdecydowanie tak, ale w opcji z mieszanymi ćwiczeniami. To trening, który wzmocni kręgosłup i przyniesie ulgę po wielu godzinach spędzonych za biurkiem lub na kanapie. Pomoże też ujędrnić i wyszczuplić ciało, nie rozbudowując masy mięśniowej. 

Wystarczy rozłożyć matę dwa razy w tygodniu, by poczuć wyraźną różnicę. Z czasem pobudzisz do pracy mięśnie głębokie i te, które stabilizują kręgosłup. Jeśli się garbisz nie ma lepszej metody treningu - po kilku tygodniach zauważysz zdecydowaną poprawę wyglądu sylwetki.

CZYTAJ TAKŻE:

Pozycja siedząca zwiększa ryzyko demencji. Naukowcy wyliczyli, ile godzin nas gubi 

"Galaretowate" uda przestaną być problemem. Trzymaj się jednej zasady

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: pilates | ćwiczenia | trening
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL