Przejadłeś się? Po ciężkim posiłku poświęć 15 minut. Jelita ci podziękują

Przed nami święta Bożego Narodzenia, a więc rodzinne biesiady przy stole i mnóstwo pyszności do spróbowania. W tych dniach łatwo o przejedzenie. Jeśli planujesz przeplatać świąteczne spotkania aktywnością sportową - doskonale. Musisz tylko wiedzieć, jak ćwiczyć, gdy brzuch jest pełny pyszności. Wyjaśniamy, kiedy i jak trenować pomiędzy obfitymi posiłkami, a przy tym, na jaką aktywność postawić w święta.

Przejedzenie - jak się objawia?

Podczas tradycyjnych polskich świąt zjadamy więcej niż nasz organizm jest w stanie strawić. Właśnie ten stan można określić mianem przejedzenia. Lekarze podkreślają, że przejedzenie nie jest tylko kwestią ilości spożytych kalorii, ale także jakości posiłków. Wysokotłuszczowe i ciężkostrawne potrawy, takie jak pierogi z kapustą i grzybami czy smażony karp, typowe dla świątecznego stołu, mogą dodatkowo obciążyć układ trawienny.

Typowe objawy przejedzenia to:

Reklama
  • uczucie ciężkości w żołądku,
  • zgaga,
  • wzdęcia,
  • ból brzucha,
  • senność.

Trudno w tym stanie wstać od stołu i iść pobiegać. Co więcej, może się to skończyć jeszcze większym dyskomfortem. Jak więc ćwiczyć podczas świąt i ogólnie - po sytych posiłkach?

Jaka aktywność będzie najlepsza po przejedzeniu?

Sygnały wysyłane przez organizm są jasne - intensywny wysiłek przy przejedzeniu nie jest wskazany. Według ekspertów z zakresu medycyny sportowej i dietetyki po obfitym posiłku najlepiej postawić na aktywność o niskiej intensywności, która nie obciąża nadmiernie organizmu.

Zawsze warto wstać od stołu, by się trochę poruszać. Dzięki temu przyspiesza się proces trawienia i znika uczucie senności. Najlepszym pomysłem będzie spacer na świeżym powietrzu. To aktywność dla wszystkich, więc może być elementem rodzinnego świętowania. Jak podają eksperci, nawet 15-20-minutowa przechadzka poprawi samopoczucie po przejedzeniu.

Jeśli pogoda nie zachęca do wyjścia z domu, możesz spróbować pomóc sobie ćwiczeniami oddechowymi. Głębokie, powolne oddychanie sprzyja odprężeniu przepony i poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych.

Masz czas i przestrzeń do ćwiczeń? Rozłóż matę i wykonaj kilka podstawowych pozycji jogi. W ten sposób rozluźnisz układ trawienny i wykonasz automasaż narządów układu pokarmowego. Jak ćwiczyć? Pozycje jogi na dobre trawienie znajdziesz TUTAJ. 

Ćwiczenia z pełnym żołądkiem - czego nie robić?

Choć wyrzuty sumienia po świątecznym obżarstwie są silne, to pod żadnym pozorem nie zagłuszaj ich ciężkim treningiem. Po przejedzeniu nie wykonuj ćwiczeń kardio o wysokiej intensywności, takich jak bieganie, skakanie czy trening interwałowy, ponieważ mogą powodować wstrząsy w jamie brzusznej, prowadząc do refluksu, mdłości lub wymiotów. W trakcie takiego treningu do układu pokarmowego trafia mniej krwi, co zaburza proces trawienia i może powodować skurcze żołądka.

Ćwiczenia wymagające znacznego zaangażowania mięśni brzucha, np. brzuszki czy deski, również są niewskazane, ponieważ wzmagają ciśnienie w jamie brzusznej, zwiększając ryzyko refluksu i powodując dyskomfort. Trening siłowy, zwłaszcza podnoszenie ciężarów, jest obciążający dla układu sercowo-naczyniowego i może prowadzić do zawrotów głowy lub omdlenia w wyniku przeciążenia organizmu.

Unikać należy także wszelkich pozycji odwróconych, typowych dla jogi lub pilatesu, jak stanie na głowie czy świeca, ponieważ mogą one powodować cofanie się treści pokarmowej do przełyku i wywoływać zgagę. Wszystkie te aktywności mogą nasilić dyskomfort po obfitym posiłku i zakłócić procesy trawienne. Jeśli chcesz wybrać się na solidny trening po świętowaniu, kontroluj czas od ostatniego posiłku do wyjścia na siłownię.

Kiedy można ćwiczyć po obfitym posiłku?

Nie tylko forma aktywności, ale również czas jest kluczowy, jeśli chodzi o aktywność fizyczną po obfitym posiłku. Specjaliści zalecają:

  • odczekać minimum 1-2 godziny po posiłku przed podjęciem aktywności fizycznej, zwłaszcza tej bardziej wymagającej. W tym czasie układ trawienny zdąży rozpocząć proces przetwarzania pokarmu;
  • jeśli planujesz intensywny trening, poczekaj nawet 3-4 godziny. Trening z pełnym żołądkiem może negatywnie wpłynąć na wydajność i powodować dyskomfort;
  • w przypadku lekkiej aktywności, np. spaceru, można ją rozpocząć już po ok. 20-30 minutach.

Świętuj tradycyjnie, ćwicz dla zdrowia

Święta to czas radości, relaksu i tradycji, ale nie muszą oznaczać całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej. Wprowadzenie umiarkowanego ruchu do świątecznej rutyny pomoże utrzymać dobre samopoczucie i zdrowie. Jak radzą dietetycy, kluczem jest umiar - zarówno w jedzeniu, jak i w ćwiczeniach. W ten sposób możesz cieszyć się smakiem świątecznych potraw, nie narażając organizmu na nadmierny wysiłek. Zaplanuj aktywność z całą rodziną - wspólny spacer po kolacji wigilijnej lub zabawy ruchowe na świeżym powietrzu to świetny sposób na aktywne świętowanie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Jak schudnąć z brzucha? Jedyny skuteczny sposób na oporną oponkę

Nie zaczynaj bez tego treningu. Ochronisz stawy i poprawisz efekty ćwiczeń

Bardziej efektywny trening na wszystkich poziomach zaawansowania. Co daje pilates na reformerach?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: aktywność fizyczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL