Jak spędzić lato w dobrej formie? 4 kroki do zdrowych nawyków

Pierwszy dzień lata już za moment – przed nami kilka miesięcy wypełnionych wysokimi temperaturami i słońcem. Niestety, udar cieplny, oparzenia słoneczne, odwodnienie organizmu czy kłopoty z trawieniem mogą pokrzyżować Twoje wakacyjne plany. Sprawdź, jakie nawyki pozwolą Ci przetrwać lato w dobrej formie i cieszyć się wspaniałymi wspomnieniami.

Zadbaj o swoją dietę

"Jesteś tym, co jesz" - zapewne wielokrotnie słyszałaś te słowa, choć nie zaszkodzi powtórzyć ich jeszcze raz. Zdrowa, zbilansowana i pełnowartościowa dieta jest ważna o każdej porze roku. Latem, kiedy możemy do woli korzystać z dobrodziejstw natury, tym bardziej warto ją stosować. Przede wszystkim, to właśnie teraz masz szansę sięgać po jak największe ilości świeżych, sezonowych warzyw i owoców bogatych choćby w witaminy i błonnik. Ogórki, pomidory, bób, kalafior, szparagi, chrupiąca sałata, aromatyczne zioła, wreszcie truskawki, jeżyny, agrest, arbuz, czereśnie, porzeczki - to tylko wybrane elementy, na których możesz opierać swoje letnie menu. Postaraj się, aby wakacyjne posiłki były jak najbardziej proste, lekkie i różnorodne. Sięgaj po warzywne i owocowe koktajle, zamiast gorących zup postaw na chłodniki, staraj się też jadać jak najwięcej sałatek (oczywiście, tych pozbawionych kalorycznego majonezu, za to wzbogaconych olejem np. lnianym czy z pestek dyni). Unikaj tłustych mięs i potraw smażonych w głębokim tłuszczu, a warzywno-owocowe posiłki uzupełniaj produktami z pełnego ziarna zbóż i nabiałem.

Reklama

Nawadniaj się!

Podczas upalnych dni, kiedy bardzo szybko się pocimy, niezwykle ważne jest utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu. W końcu, niedostateczna ilość płynów w połączeniu z wysokimi temperaturami powietrza może doprowadzić do odwodnienia, którego objawy to m.in. bóle głowy, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, a nawet do bardzo groźnego udaru cieplnego. Aby temu zaradzić, staraj się wypijać minimum 1,5 litra płynów. Prawidłowe zapotrzebowanie możesz wyliczyć, mnożąc każdy kilogram swojego ciała razy 30 mililitrów płynu. Co w takim razie pić latem? Przede wszystkim wodę, która doskonale nawadnia i gasi pragnienie. Możesz ją nosić ze sobą w wielorazowej butelce z filtrem. Inną zdrową alternatywą jest woda smakowa, wzbogacona o plasterki cytryny, świeże listki mięty i owoce, np. jagody czy truskawki oraz cold brew, czyli herbata parzona na zimno.

Postaw na ruch

Jak zachować dobrą kondycję przez wakacyjne miesiące? Oczywiście, poprzez sport, najlepiej ten uprawiany pod gołym niebem! Zrzucenie zbędnych kilogramów i wymodelowanie swojej sylwetki to oczywiste skutki aktywności fizycznej - nie tylko tej na świeżym powietrzu. Niemniej jednak, sporty outdoorowe mają o wiele więcej zalet. Ćwicząc pod chmurką dostarczasz organizmowi sporej dawki tlenu, poprawiasz pracę mózgu i krążenie, a także wspierasz swój metabolizm. Co więcej, trening na świeżym powietrzu dostarcza twojemu organizmowi podwójną dawkę endorfin, co wpływa na samopoczucie. Nie zapominajmy również o naturalnej witaminie D, którą zyskujemy dzięki promieniom słonecznym. Znajdź więc aktywność dostosowaną do Twoich możliwości i preferencji. Wybór jest naprawdę spory!  Zacznijmy od klasyków - nawet zwykły spacer będzie świetną formą aktywności fizycznej, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynasz pracę nad swoją kondycją. Możesz biegać, jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking, zagrać w tenisa czy koszykówkę lub, nieco spokojniej, zorganizować sesję jogi w plenerze. Jeśli dysponujesz większą ilością wolnego czasu, wybierz się na łono natury, by uprawiać trekking, wspinaczkę czy pływanie. Oczywiście, każdy sport uprawiaj w wygodnych, niekrępujących ruchu ubraniach oraz stabilnych, amortyzujących uderzenia sneakersach.  Twoje stawy będą ci wdzięczne. Jeśli szukasz więcej sportowych i outdoorowych inspiracji, możesz zerknąć na: https://answear.com/blog/

Stosuj ochronę przeciwsłoneczną

Niezależnie od tego, czy akurat ćwiczysz na świeżym powietrzu czy może idziesz do pracy lub zwiedzasz podczas wakacyjnego wyjazdu, pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Co prawda, jest ona ważna przez cały rok, jednak latem powinna być dla Ciebie priorytetowa. Przede wszystkim, swoją skórę przed szkodliwych promieniowaniem UV ochronisz, aplikując krem z filtrem chemicznym lub mineralnym. Każdy krem przeciwsłoneczny ma SPF, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Im wyższy, tym lepsza ochrona! Minimalny filtr powinien wynosić 15 SPF, jednak na twarz, dekolt czy szyję najlepiej zastosować minimum 30 SPF. Osoby z wrażliwą skórą skłonną do oparzeń powinny używać kremu filtrem SPF 50+.  Kosmetyki to nie wszystko - w upalne dni należy chronić również oczy i skórę głowy. Słomkowy kapelusz, czapka z daszkiem, a nawet najzwyklejsza chusta zawiązana na głowie będą tutaj odpowiednie. W przypadku okularów przeciwsłonecznych warto wybrać szkła ze specjalistycznymi filtrami - najlepsze to UV400, które zatrzymują praktycznie 100% szkodliwego promieniowania. Zwróć także uwagę na ubrania, które nosisz. Przed przegrzaniem uchronią cię naturalne tkaniny o niskiej gramaturze. Latem nosimy wyłącznie odzież: https://answear.com/k/ona/odziez z lnu, bawełny i cienkiej wełny, która pozwoli nawet podczas bardzo wysokich temperatur zachować poczucie komfortu. 

Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL