Profilaktyka chorób serca: jak przygotować się do pierwszej wizyty u kardiologa?

Choroby układu sercowo-naczyniowego rozwijają się powoli, często nie dając – szczególnie na początku – żadnych wyraźnych objawów. Ogromną rolę w zakresie prewencji odgrywa nie tylko prowadzony styl życia, ale również systematyczne monitorowanie stanu zdrowia. Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u kardiologa.

Artykuł sponsorowany

Jeśli chcesz mieć pewność, że wizyta u kardiologa nie zakończy się rozczarowaniem, musisz się dobrze przygotować. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zadbanie o prawidłową dietę, zwiększenie aktywności fizycznej czy odstawienie papierosów na kilka dni przed konsultacją.

Kiedy udać się do kardiologa?

Wiele osób zgłasza się do kardiologa wówczas, gdy zaczyna odczuwać niepokojące objawy ze strony układu krążenia. Tymczasem do specjalisty warto udać się znacznie wcześniej - zanim pojawią się sygnały wskazujące na problemy z sercem. Dzięki temu lekarz będzie w stanie zalecić odpowiedni sposób postępowania, pozwalający na zminimalizowanie ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Pamiętaj! Do natychmiastowej wizyty u kardiologa powinny skłonić cię takie objawy jak np.:

  • bóle w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • zadyszka po niewielkim wysiłku fizycznym,
  • wrażenie kołatania serca,
  • obrzęki nóg, które nie ustają po odpoczynku.

Wizyta u kardiologa - przygotowanie

Czy wiesz, że sposób, w jaki przebiegnie wizyta, w dużej mierze zależy od ciebie? Jeśli chcesz, aby czas przeznaczony na konsultację został maksymalnie wykorzystany, warto się odpowiednio przygotować. Co ma znaczenie?

Określ cel wizyty

Podczas wizyty lekarz z pewnością zapyta się, co cię do niego sprowadza. To standardowe pytanie - szczególnie że ze specjalistą spotykasz się pierwszy raz. Określ zatem cel wizyty, mówiąc np. o chęci diagnostyki w kierunku schorzeń serca.

Przygotuj listę ewentualnych dolegliwości

Jeśli odczuwasz jakieś objawy, zapisz je. Zastanów się na spokojnie, z jakimi dolegliwościami się zmagasz. Ważny jest każdy szczegół - nawet ten, który wydaje ci się nie mieć związku z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Zastanów się, czy ktoś w rodzinie choruje na serce

Jednym z czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego są predyspozycje genetyczne. Pomyśl więc, czy w twojej rodzinie odnotowane były przypadki hipercholesterolemii, nadciśnienia tętniczego, zawału serca, niewydolności serca itp. Znaczenie mają także cukrzyca czy udar mózgu.

Spisz wszystkie przyjmowane na stałe leki

Być może leczysz się na inne choroby i w związku z tym przyjmujesz leki. Jeśli tak, koniecznie zapisz ich nazwy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że żaden z preparatów nie umknął twojej uwadze.

Pamiętaj! Zapisz nie tylko nazwy leków, ale także ich dawkowanie.

Przygotuj wyniki badań przeprowadzonych w ostatnim czasie

Jeśli w niedalekiej przeszłości miałeś wykonywane badania, przygotuj uzyskane wyniki.

Pamiętaj! Badania wcale nie muszą dotyczyć chorób układu sercowo-naczyniowego. Dla lekarza każdy element, wskazujący na ogólny stan twojego zdrowia, ma ogromne znaczenie. 

Przygotuj listę pytań do lekarza

Na kartce zapisz pytania, które chciałbyś zadać lekarzowi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że żadna kwestia ci nie umknie, np. pod wpływem stresu czy pytań zadawanych przez specjalistę.

Przed pierwszą wizytą u kardiologa - czy warto wykonać badania?

Jeżeli już na pierwszej wizycie u kardiologa chcesz mieć szerszy pogląd na temat twojego stanu zdrowia, możesz wykonać odpowiednie badania. Wówczas z wynikami udasz się do specjalisty i poprosisz o interpretację.

Podstawę stanowią badania laboratoryjne, takie jak np.:

  • morfologia krwi,
  • białko C-reaktywne (CRP),
  • elektrolity (sód, potas),
  • lipidogram.

W laboratoriach medycznych często oferowane są specjalne pakiety, np. profil sercowy. Uwzględnia on wszystkie badania laboratoryjne, które pozwalają na określenie występowania chorób serca. Dzięki temu nie trzeba zastanawiać się nad tym, jakie pojedyncze badania warto wykonać.

Wizyta u kardiologa - jak przebiega?

Pierwszym etapem wizyty u kardiologa jest szczegółowy wywiad lekarski. Specjalista zada wiele pytań, które pozwolą na wstępną ocenę stanu zdrowia. Właśnie wtedy możesz wykorzystać wszystkie spisane wcześniej informacje na temat dolegliwości, przyjmowanych leków itp. Na tym etapie możesz też zadać nurtujące cię pytania. Lekarz z pewnością udzieli wyjaśnień i rozwieje wątpliwości.

Podczas wizyty zostaną przeprowadzone także podstawowe badania kardiologiczne, np. EKG czy echo serca. Są one bezinwazyjne, a pozwalają na ocenę funkcjonowania mięśnia sercowego.

Pamiętaj! Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości ze strony układu krążenia, nie zwlekaj z terminem pierwszej wizyty u kardiologa. Warto odbyć ją już nawet po ukończeniu 30. roku życia.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL