Czkawka u noworodka: co ją powoduje? Czy jest niebezpieczna?

Pierwsze dni życia maluszka często zaskakują pod wieloma względami. Jednym z nich jest czkawka u noworodka. Rodzice często nie są pewni, jak reagować. Czy czkawka jest niebezpieczna dla zdrowia? Co ją powoduje? Dowiedz się też, w którym momencie czkawka noworodka powinna skłonić cię do wizyty u lekarza.

Przyczyny czkawki u maluszka

Czkawka u noworodka to odruch niezależny od jego woli. Objawia się mimowolnymi skurczami przepony i mięśni klatki piersiowej, powoduje również charakterystyczny dźwięk.

Tak jak dla rodziców funkcjonowanie z noworodkiem jest zupełnie nowe, tak i malec uczy się życia poza brzuchem mamy. Jego układ nerwowy rozwija się i często jest nadwrażliwy na bodźce. Dziecko dopiero uczy się jeść i oddychać w sposób, który nie sprawia mu dyskomfortu. Zbyt łapczywe połykanie powietrza może być przyczyną nie tylko czkawki, ale i kolki.

Czkawka u noworodka: skąd się bierze?


Przyczyn czkawki może być kilka, na każdą z nich reakcja będzie inna. Najczęściej przyczyną czkawki u noworodka jest:

  • niewłaściwa technika karmienia,
  • wyziębienie niemowlęcia,
  • za duża ilość bodźców,
  • głośny śmiech malucha,
  • przejedzenie.


Jak pomóc? Na początek: korekta sposobu karmienia

W większości przypadków za czkawkę odpowiada nadmierna ilość połkniętego powietrza. Jeżeli karmisz piersią, zasięgnij porady doradcy laktacyjnego, który podpowie, w jaki sposób przystawiać dziecko do  piersi, aby ograniczyć czkanie i odbijanie się. Wpłynie to na zwiększenie komfortu zarówno twojego, jak i dziecka.

Jeśli maleństwo je z butelki i męczą je czkawki, prawdopodobnie winowajcą jest za duży otwór w smoczku. Pomoże dobór akcesoriów do karmienia, dzięki którym dziecko nie będzie mogło jeść zbyt łapczywie i nie będzie miało okazji do połknięcia za dużych ilości powietrza (np. butelka antykolkowa).

Maluch czka zaraz po posiłku i nie wiesz, co robić? Weź dziecko na ręce, ustaw w pozycji pionowej i poklep delikatnie po pleckach. Jest duża szansa na to, że maleństwu odbije się i problem ustąpi.

Czkawka spowodowana wychłodzeniem


Czkawka może wynikać z wychłodzenia organizmu noworodka. To czy maluchowi jest wystarczająco ciepło najlepiej sprawdzić na jego karku. Jeśli jest gorący, warto pomyśleć o zdjęciu warstwy ubrania. Jeżeli jest z kolei chłodny, tu pomoże przebranie w coś cieplejszego i otulenie w kocyk.

Czego nie robić, kiedy noworodek ma czkawkę?


Przede wszystkim: nie panikować. Dziecko empatycznie reaguje na emocje rodziców. Czkawka jest naturalna i - mimo że potrafi trwać nawet do godziny - minie. Na pewno nie należy stosować sposobów dla dorosłych! Mogą one wyrządzić więcej szkód niż pożytku, a na pewno nie pomogą. Nie należy dziecka straszyć, podawać mu nic słodkiego ani przepajać wodą.

Czy czkawka jest niebezpieczna?


Czkawka u noworodka to powszechna dolegliwość. Podejrzewa się, że może być elementem nauki ssania. Jeśli maluch je zbyt łapczywie, połyka duże ilości powietrza. Czkawka to naturalny sposób, aby sobie z tym poradzić i uniknąć problemów z trawieniem.

Noworodek czka kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie? Taka częstotliwość uważana jest za fizjologiczną i nie jest niebezpieczna. Jeśli jednak dolegliwość notorycznie zaburza sen i karmienie może to oznaczać, że dzieje się coś poważniejszego - na przykład dziecku dolega refluks. Mogą pojawić się również wymioty oraz notoryczne ulewania. Warto wtedy zasięgnąć porady u specjalisty, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leczenie. 


Czy to kiedyś minie?

Obserwowanie, jak malucha męczy czkawka, to często trudne doświadczenie dla rodziców. Mają bowiem wrażenie, że dzieje się coś bardzo złego i maleństwo cierpi. Jednak w większości przypadków to naturalna przypadłość, wynikająca z niedojrzałości układu pokarmowego malucha. 

Źródła:

https://www.bebiklub.pl/niemowle/rozwoj/zdrowie-dziecka/czkawka-u-noworodka-jak-sobie-z-nia-radzic

https://www.bebiklub.pl/encyklopedia/c-d/czkawka

Artykuł sponsorowany


materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL