Ubezpieczenie życie i zdrowie - cukrzyca, nowotwory, choroby przewlekłe

Ubezpieczenie życie i zdrowie jest jedną z podstawowych form ubezpieczenia naszego życia. Często decydujemy się również na różne formy ubezpieczenia zdrowia. Firmy ubezpieczeniowe starają się dać nam jak najszersze możliwości zabezpieczenia się przed ewentualnym zachorowaniem i jego skutkami finansowymi. Czym jest polisa na życie, a czym są ubezpieczenia dotyczące nowotworu, cukrzycy i innych chorób przewlekłych?

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie jest to ubezpieczenie ochronne, którym objęte jest życie oraz zdrowie osoby, względem której zostaje zawarta umowa. W ramach jednej polisy zwykle możemy ubezpieczyć nie tylko siebie, ale również inne osoby, na przykład współmałżonka i dzieci. Odszkodowanie jest wypłacane na wypadek naszej śmierci lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Kwota ta jest zależna od wysokości składek. Zwykle taka umowa jest raczej długoterminowa, ale niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na regulowanie warunków w trakcie jej trwania.

Jest to absolutnie naturalne, że raczej nie myśli się o scenariuszu, w którym miałoby zabraknąć nas lub kogoś bliskiego. Ludzie traktują to jako zły omen, przyciąganie nieszczęść, wywoływanie przysłowiowego "wilka z lasu". Statystycznie jednak nieszczęścia się zdarzają, a odszkodowanie w przypadku takiej sytuacji może okazać się bardzo istotną pomocą finansową dla naszych bliskich. Często do ubezpieczenia na życie proponowane są ubezpieczenia dodatkowe, które obejmują nasze zdrowie. Które z tych opcji warto rozważyć?

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy i ubezpieczenie dla diabetyków

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna i przewlekła. Polega na zaburzeniach w produkcji insuliny. Ten produkowany przez trzustkę hormon odpowiedzialny jest za regulowanie poziomu cukru we krwi. Wyróżnia się dwa typy choroby. Cukrzyca typu pierwszego występuje samoistnie i zwykle dotyka już młode osoby. Cukrzyca typu drugiego zwykle wiąże się często z niezdrowym trybem życia, często połączonym z uwarunkowaniami genetycznymi.

Istnieją również dwa rodzaje dodatkowego ubezpieczenia związanego z cukrzycą. Pierwsze to ubezpieczenie na wypadek cukrzycy, czyli takie, które działa w momencie, w którym ubezpieczony otrzymuje diagnozę od lekarza. Dostajemy wówczas nie tylko odszkodowanie, ale również (w niektórych pakietach) wsparcie pod postacią Assistance, czyli między innymi naprowadzenie na odpowiednią pomoc lekarską. Drugi rodzaj ubezpieczenia, czyli ubezpieczenie dla chorujących na cukrzycę obejmuje osoby, które zostały zdiagnozowane przed zawarciem umowy, gdy dochodzi do pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta. Możemy, w takiej sytuacji, liczyć na wsparcie finansowe, w przypadku niezdolności do pracy oraz asystenturę przy doborze odpowiedniego leczenia.

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu

Choroby nowotworowe według WHO są drugą najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności na raka. Najczęściej pojawiającymi się chorobami są złośliwe nowotwory: szyjki macicy, piersi, płuc oraz czerniak.

Występują dwa ubezpieczenia na wypadek nowotworu - dla mężczyzn i dla kobiet. Wynika to ze specyfikacji i częstotliwości występowania niektórych chorób nowotworowych u różnych płci. Przykładowo w przypadku kobiet mamy do czynienia z ubezpieczeniem na wypadek nowotworu piersi, macicy, jajnika, natomiast u mężczyzn między innymi nowotworu prostaty, jądra, płuc czy oskrzeli.

Polisa, w zależności od wariantu, może objąć kilka bardzo ważnych aspektów. Są to między innymi:

  • Organizacja leczenia zarówno w Polsce, jak i za granicą.
  • Badania i konsultacje medyczne wraz z pomocą psychologiczną
  • Badania diagnostyczne i genetyczne pomagające reagować już na bardzo wczesnym etapie.
  • Badania przesiewowe i genetyczne, które dają pełny obraz już przy pierwszych symptomach.
  • Programy diagnostyczne: badania (markery, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG) oraz konsultacje profesorskie.
  • Program Assistance, czyli pomoc w życiu codziennym: transport, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarska, rehabilitacja, pomoc w pracach domowych i opiece nad dziećmi.
  • Odszkodowanie, które możemy przeznaczyć zarówno na leczenie, jak i może być dla nas ogromnym wsparciem finansowym w czasie całego procesu.

Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób

Nikt z nas nie ma pojęcia, która z poważnych chorób może mu się przytrafić. Powinniśmy myśleć jak optymiści, ale działać jak pesymiści. Nigdy nic nie wiadomo, a poważne przypadłości i tak bywają sporym przewrotem w życiu. Lepiej jest przeżywać je z określonym zabezpieczeniem finansowym. Ubezpieczyciele w swoich umowach obejmują różne ciężkie choroby, wszystkie wyszczególnione w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Wśród nich znajdują się między innymi: zawał serca, udar mózgu, przeszczep narządów, utrata wzroku, utrata słuchu, stwardnienie rozsiane, bakteryjne zapalenie opon mózgowych i wiele innych.

W ramach wsparcia i w zależności od wybranego przez nas pakietu otrzymujemy między innymi:

  • Wypłatę pieniężną obejmującą aż 34 choroby.
  • Konsultacje ze specjalistami.
  • Badania diagnostyczne.
  • Program Assistance medyczny (transport medyczny, dostarczanie leków, pomoc psychologa i pielęgniarki, a nawet pomoc w pracach domowych i opiekę nad dziećmi).
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL
Popularne