Pytania o badania. Czy dzień przed badaniem poziomu glukozy można jeść węglowodany, słodycze?
W cyklu "Pytania o badania" prezentujemy najczęściej zadawane pytania dotyczące badań laboratoryjnych, tego kiedy powinno się je robić, jak się do nich przygotować, co mogą wykazać i jak zrozumieć swoje wyniki. Rozwiewamy wątpliwości pacjentów i rozprawiamy się z powszechnymi mitami. Tym razem wyjaśniamy, czy dzień przed badaniem poziomu cukru we można jeść węglowodany i słodycze? Na pytanie nadesłane do redakcji odpowiada Aleksandra Filec - analityk medyczny w pracowni mikrobiologii i biotechnolog.
Odpowiada Aleksandra Filec - analityk medyczny w pracowni mikrobiologii i biotechnolog:
Badanie "cukru" we krwi to nic innego jak oznaczenie poziomu glukozy. Jest to jedno z najczęściej wykonywanych oznaczeń, zwłaszcza w kontekście diagnozowania cukrzycy, stanu przedcukrzycowego, a także w diagnostyce insulinooporności.
Najczęściej glukozę oznaczamy na czczo. Istotą badania poziomu glukozy we krwi jest sprawdzenie, jak nasz organizm toleruje glukozę, czyli jak radzi sobie, gdy dostaje się ona do krwiobiegu, np. z posiłku lub gdy zostaje uwolniona z zapasów organizmu. Dzięki oznaczeniu glukozy we krwi dowiadujemy się, jak nasze komórki radzą sobie z jej wchłanianiem: im więcej glukozy we krwi, tym mniej w komórkach i na odwrót - im szybciej wchłaniają go komórki, tym mniej będzie go w krwiobiegu. Jest to standardowy sposób oceny gospodarki węglowodanowej organizmu, ponieważ glukoza to nasz główny cukier i podstawowe "paliwo" dla komórek.
Jednym z pytań, jakie zadają pacjenci, jest pytanie o dietę przed badaniem glukozy. Część osób nie jest pewna, czy i w jakiej ilości może spożywać węglowodany na dzień - dwa przed badaniem. Ze względu na to, że chcemy się dowiedzieć, jak nasz organizm toleruje glukozę w normalnych warunkach, przed badaniem nie wprowadzamy żadnej diety ani postu. Gdybyśmy wprowadzili restrykcje, ocenialibyśmy swoją gospodarkę glukozową w czasie tych restrykcji, nie w warunkach rzeczywistych. Z medycznego punktu widzenia nie ma sensu badanie poziomu glukozy na "diecie" niskowęglowodanowej, wprowadzonej tylko na jeden dzień wcześniej, jeśli na co dzień takowej nie prowadzimy. To trochę tak, jakbyśmy próbowali oszukać samych siebie, a przecież nie w tym rzecz, jeśli chcemy rzetelnie podejść do badania.
Oczywiście, na dzień przed badaniem powinniśmy powstrzymać się od przesady, np. zjedzenia połowy tortu i popicia dwoma litrami gazowanego napoju, żeby sztucznie nie zmodyfikować wyników: wysoki cukier po takim "posiłku" spowoduje gwałtowny wyrzut insuliny, co może w konsekwencji prowadzić do bardzo niskiego poziomu glukozy następnego ranka, choć zwykle nawet na takie "wyskoki" organizm jest przygotowany i szybko buforuje nasze niedobory glukozy.
Podsumowując, nie powinniśmy stosować restrykcyjnej, niskowęglowodanowej diety na dzień przed badaniem glukozy, powinniśmy odżywiać się tak, jak na co dzień; należy jednak pamiętać, że nadmierne i niecodzienne spożycie węglowodanów może spowodować zaburzenia w wyniku kolejnego dnia, stąd też powinniśmy się powstrzymać od "ekscesów" żywieniowych.
CZYTAJ TAKŻE:
Rozmyty obraz, senność, tycie i rany w kącikach ust. O objawach cukrzycy opowiadają pacjenci
Co jeść, a czego unikać, gdy masz stan przedcukrzycowy? Tak dietą obniżysz glikemię
O to powikłanie najłatwiej w cukrzycy. Zmiany widać na rękach i stopach