Te objawy powinny być jasnym sygnałem. Kiedy, co i w jaki sposób badać, gdy podejrzewamy chorą wątrobę?

Wątroba pełni w organizmie szereg funkcji, które są nam niezbędne do przetrwania. Nie sposób jej zastąpić, a kiedy zaprzestaje pracy, zostaje nam niewiele czasu, by to naprawić. Problem w tym, że czasem wątroba nie sygnalizuje, kiedy ma kłopoty, lub to my ignorujemy jej sygnały. Dlatego warto dowiedzieć się, co i kiedy należy badać, kiedy podejrzewamy choroby wątroby, a także, z jakimi schorzeniami możemy mieć do czynienia w przypadku wątroby.

Jakie funkcje pełni wątroba?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, bez wątroby nie jesteśmy w stanie przeżyć. Jest jednym z tych organów, których nie jesteśmy w stanie zastąpić. Dlaczego (i do czego) wątroba jest nam tak bardzo potrzebna?

Synteza i metabolizm cukrów i białek

Wątroba pełni rolę magazynu glikogenu i jednocześnie jest miejscem syntezy glukozy. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię uwalnia glukozę do krążenia. Ponadto w wątrobie zachodzi synteza ponad 85 proc. białek osocza, m.in. albuminy, fibrynogenu czy czynników krzepnięcia. Jest głównym miejscem przemian aminokwasów.

Reklama

Wytwarzanie i wydzielanie żółci

Synteza żółci, która pełni kluczową rolę w rozpuszczaniu cholesterolu, zachodzi właśnie w wątrobie. Z żółci powstają kwasy żółciowe, które umożliwiają zahamowanie utraty tauryny i glicyny - aminokwasów budulcowych. Z kwasów żółciowych powstają ich sole, pełniące rolę detergentów i aktywatorów w procesie trawienia. Dzięki wytwarzaniu żółci wątroba pełni wydatną funkcję w metabolizmie tłuszczów.

Metabolizm hemoglobiny i bilirubiny

Hemoglobina, pochodząca z rozpadu erytrocytów, jest głównym źródłem bilirubiny. W nadmiarze bilirubina może być szkodliwa, ponadto w organizmie musi zostać zachowany jej obieg, dlatego istotną funkcją wątroby jest jej metabolizm i obróbka. Dzięki wątrobie zarówno żelazo, pochodzące z hemoglobiny, jak i bilirubina - jej pochodna - zostają uwolnione do ponownego wykorzystania w organizmie.

Magazyn substancji odżywczych

Wątroba pełni rolę magazynu dla niektórych witamin (A, D, B12), żelaza, białek i glikogenu.

Funkcja immunologiczna

Wątroba magazynuje niezwykle aktywne komórki fagocytujące - komórki Browicza i Kupffera, które zdolne są do unieszkodliwiania "wrogów" przez ich pochłanianie.

Detoksykacja

Dzięki wątrobie zachodzi detoksykacja organizmu z substancji potencjalnie szkodliwych i trujących - metabolitów leków, alkoholu i trucizn.

Jak choruje wątroba i kiedy należy ją badać?

Wśród rozlicznych chorób, które mogą przytrafić się wątrobie, niektóre są statystycznie częste, inne - ekstremalnie rzadkie. Możemy wyróżnić kilka grup chorób wątroby, choć podział ten jest sztuczny i oparty wyłącznie na podobnej etiologii schorzeń:

  • wirusowe choroby wątroby - powodowane zarówno przez WZW - wirusy zapalenia wątroby, jak również wirusy, które nie atakują samej wątroby, np. cytomegalię czy EBV. Mogą mieć przebieg ostry i przewlekły;
  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby - związane z nadmierną reaktywnością układu odpornościowego; 
  • stłuszczeniowe choroby wątroby - wynikające z nagromadzenia tłuszczu w hepatocytach (komórkach wątroby), uniemożliwiające ich funkcjonowanie;
  • marskość i niewydolność;
  • alkoholowe i polekowe uszkodzenie wątroby;
  • naczyniowe choroby wątroby - np. zakrzepica żyły wrotnej;
  • rzadkie choroby związane z wątrobą - np. choroba Wilsona, porfiria, stany przeładowania żelazem;
  • nowotwory wątroby.

Co istotne, wątroba może powodować poczucie ciężkości i dyskomfortu w prawym podżebrzu, sama z siebie jednak nie boli. Wątroba nie ma unerwienia, więc jedyne, co sprawia nam ból, to powiększenie wątroby (hepatomegalia), w przebiegu którego zwiększona wątroba uciska na łącznotkankową torebkę, w której się znajduje, oraz na struktury i narządy dokoła siebie. Te, ponieważ są unerwione, sprawiają nam ból.

Charakterystyczne dla chorób wątroby są następujące objawy:

  • ciągłe poczucie przemęczenia,
  • apatia,
  • bladość, z czasem zażółcenie powłok skórnych i białek oczu (żółtaczka - jest objawem, nie chorobą samą w sobie),
  • świąd skóry, 
  • częste budzenie się nocą (tak, to może być wina wątroby), 
  • problemy z trawieniem, tłuszczowe stolce, mdłości,
  • obrzęki, zwłaszcza nieproporcjonalnie duży obrzęk brzucha,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego i inne.

To one powinny być dla nas kluczowym sygnałem, że należy zbadać wątrobę.

Osobiście jestem zwolenniczką teorii, że przynajmniej raz do roku, nawet jeśli jesteśmy w pełni zdrowi, warto zbadać wątrobę w ramach rutynowej profilaktyki chorób. Ponieważ, jak wspomniałam wcześniej, wątroba nie boli i lubi długo nie dawać objawów, wyłapanie choroby, kiedy już czujemy się bardzo źle, może drastycznie skomplikować leczenie.

Badania wątroby - czynnościowe testy wątroby

Podstawowe badania, które ocenią stan wątroby, należą do grupy oznaczeń nazywanych czynnościowymi testami wątroby. Obejmują one oznaczenie bilirubiny i niektórych enzymów wytwarzanych przez hepatocyty. Obecnie znamy ponad 1000 enzymów będących składnikami hepatocytów. Z nich zastosowanie diagnostyczne ma 50, z czego w użyciu praktycznym znajduje się zwykle maksymalnie 10. 

Klasyczne "próby wątrobowe" obejmują, poza bilirubiną, oznaczenie:

  • ALT - aminotransferazy alaninowej,
  • AST - aminotransferazy asparaginowej,
  • ALP - fosfatazy alkalicznej,
  • GGTP - gamma-glutamylotranspeptydazy.

Jednostką, w której oznaczamy powyższe enzymy, jest aktywność biologiczna w 1 litrze osocza, czyli IU/l.

W normalnych warunkach enzymy hepatocytów dostają się do krążenia ogólnego w niewielkiej ilości, określonej według zakresów referencyjnych. Gdy naruszona zostaje integralność błon komórkowych komórek wątroby, enzymy wątrobowe przedostają się do krwiobiegu w znacznie większej ilości niż zwykle. Wtedy pojawiają się wyniki powyżej zakresu wartości referencyjnych (powyżej "normy"). Świadczy to o konieczności modyfikacji w naszym stylu życia, w tym w odżywianiu, przyjmowaniu leków, ryzykownych zachowaniach (np. piciu alkoholu), a czasem również o konieczności leczenia. Definitywnie, jeśli wyniki czynnościowych testów wątroby odbiegają od normy, zawsze należy pogłębić diagnostykę, aby znaleźć przyczynę. Szczegółowy opis każdego z badań, ich zakresy wartości referencyjnych i możliwe przyczyny odchylenia od nich możecie znaleźć TUTAJ

Badania obrazowe i inwazyjne wątroby

Dopełnieniem zawsze najważniejszych, biochemicznych badań wątroby (stanowiących podstawę diagnostyki chorób wątroby) są badania obrazowe i inwazyjne. W przypadku konieczności wykonania badań obrazowych zwykle w pierwszej kolejności lekarz zleca wykonanie USG. Gdy podejrzewa się chorobę, której rozpoznanie z pomocą USG jest niemożliwe, zlecane są tomografia komputerowa (przede wszystkim) lub rezonans magnetyczny. Jeśli choroba wymaga badania histopatologicznego, związanego z oglądaniem wycinków wątroby pod mikroskopem, zlecana jest biopsja wątroby. 

W jaki sposób wykonuje się biochemiczne badania wątroby?

Przede wszystkim próby wątrobowe wykonuje się na czczo. Jest to podstawa przy oznaczeniu zarówno bilirubiny, jak i aktywności enzymów wątrobowych. Krew do badań pobierana jest klasycznie, z żyły łokciowej. Może być pobrana do probówki, z której wykonywane będą inne oznaczenia biochemiczne. Zwykle wykonanie podstawowych badań, wymienionych wcześniej, zajmuje laboratorium od kilku godzin do maksymalnie dwóch dni.

Źródła: 

Solnica B. (red.), Diagnostyka laboratoryjna, PZWL, Warszawa 2023

Dembińska - Kieć A., Naskalski J. W. (red.), Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2002.

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/51063,proby-watrobowe.

Wallach J., Interpretacja badań laboratoryjnych, Medipage, Warszawa 2011.

https://www.mp.pl/pediatria/praktyka-kliniczna/badania-laboratoryjne/240805,diagnostyka-chorob-watroby-cz-i.

CZYTAJ TAKŻE: 

Badanie GGTP a choroby wątroby. O czym świadczy wysokie GGTP?

Mało kto wiąże te objawy z wątrobą. Sugerują, że mogło dojść do stłuszczenia

Objawy chorej wątroby na skórze. Czym są pajączki wątrobowe, naczyniaki i punkty rubinowe?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badania | wątroba | choroby wątroby | chora wątroba objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne