Drugi trymestr ciąży - co się dzieje z matką i dzieckiem
Środkowe kilka miesięcy ciąży to dla wielu kobiet czas, kiedy mogą naprawdę zacząć cieszyć się ciążą. Drugi trymestr ciąży obejmuje tygodnie od 13 do 28. Zazwyczaj do tego czasu przechodzą mdłości, powraca energia, a większość dolegliwości charakterystycznych dla drugiej połowy ciąży jeszcze się nie pojawia bądź nie są tak bardzo uciążliwe.
Zazwyczaj dopiero w drugim trymestrze zaczyna być widoczne na zewnątrz, że jesteś w ciąży. Musisz pomyśleć o zmianie garderoby i zaopatrzyć się w luźniejsze ubrania. Wtedy też ruchy dziecka stają się odczuwalne, co dla wielu mam jest momentem przyjemnym i wyczekanym.
Twoje dziecko bardzo się zmienia w drugim trymestrze ciąży, coraz bardziej przypomina noworodka, jakiego zobaczysz za kilka miesięcy. Po pierwsze wyrastają mu włosy, otwierają oczy. Dziecko zaczyna ssać i połykać, może mieć czkawkę albo ziewać. Ma już niepowtarzalne, określone na cały życie odciski palców na swoich małych dłoniach. Jego rozwijające się zmysły zaczynają czuć zapach, smak, widzieć i słyszeć. Na początku trymestru, w 13. tygodniu maluch waży około 30g i ma 7,5cm - po trzech miesiącach potraja swoją wagę, aby w 28. tygodniu ciąży ważyć około 1kg i osiągnąć 38cm.
Drugi trymestr to też najlepszy czas na wszelkie aktywności - często w pierwszym trymestrze nie ma się siły ani ochoty na nic więcej poza leżeniem i spaniem, a lekarze też raczej zalecają oszczędzanie się w tym pierwszym, kluczowym dla rozwoju ciąży czasie. Jeśli zaczniemy regularne ćwiczenia w okolicy 13-tego tygodnia, większe prawdopodobieństwo że uda nam się w nich wytrwać do końca, albo przynajmniej do ostatnich tygodni przed porodem.
Możesz też powoli zacząć zastanawiać się nad wyborem szpitala lub domu narodzin, pisaniem planu porodu, kompletowaniem niezbędnych akcesoriów do dziecięcej wyprawki- teoretycznie masz jeszcze bardzo dużo czasu, jednak warto już wcześniej pomyśleć o tym, co chcemy kupić, co pożyczyć, co może znajdzie się na strychu po starszym kuzynie, aby uniknąć późniejszego biegania po sklepie w pośpiech, z ogromnym brzuchem.
Będzie to też mniej bolesne dla twojej kieszeni, jeśli rozplanujesz większe wydatki na kilka miesięcy.
W drugim trymestrze trzeba zrobić wiele ważnych badań. Przede wszystkim będzie to tzw. USG połówkowe pozwalające określić wiele nieprawidłowości rozwojowych, które dzięki wczesnej diagnostyce można odpowiednio leczyć. Często też dopiero wtedy można dojrzeć płeć dziecka - kryterium nie będzie tu już obecność lub nie siusiaka, a dokładny widok organów płciowych chłopca lub dziewczynki.
Ważnym badaniem jest też test obciążenia glukozą - dla większości kobiet niezbyt przyjemny, gdyż trzeba wypić niesmaczną, słodką ciecz. Jest ono jednak niezbędne w celu wykluczenia niebezpiecznej cukrzycy.