Reklama

Kolejne powikłanie po COVID-19 - zakrzepica żył kończyn górnych

Do tej pory wiadomo było, że jednym z możliwych powikłań po przechorowaniu (także bezobjawowym) COVID-19 była zakrzepica kończyn dolnych. Niestety, do listy budzącej niepokój długością dołączyła kolejna komplikacja - zakrzepica żył kończyn górnych.

Pierwszy znany przypadek zakrzepicy żył kończyn górnych u pacjenta z COVID-19

Teoretycznie zakrzepica, jako konsekwencja COVID-19, może zaatakować każdy narząd. Jak dotąd, u tzw. ozdrowieńców najczęściej wykrywano zakrzepicę kończyn dolnych, zatok żylnych mózgu oraz żył przymacicza. 

Zakrzepica kończyn górnych, jednoznacznie sklasyfikowana jako komplikacja towarzysząca zakażeniu koronawirusem, została po raz pierwszy stwierdzona u 85-letniego pacjenta. Mężczyzna, będący w grupie szczególnego ryzyka przez wzgląd na wiek, nie miał poważnych chorób współistniejących, a z zakażeniem jego organizm radził sobie dobrze (przebiegało bezobjawowo), przynajmniej do czasu aż na jego lewej ręce nie pojawił się obrzęk. I to obrzęk zaniepokoił lekarzy, którzy wykonali serię badań. 

Reklama

Okazało się, że starszy człowiek cierpiał na COVID-19. Jego przypadek jest o tyle nietypowy, że zakrzepica żył głębokich rąk występuje rzadko i dotyczy zwykle osób młodych.

Jakie objawy mogą sugerować zakrzepicę żył kończyn górnych?

  • bóle w ręce
  • obrzęk kończyny
  • odczuwane osłabienie kończyny
  • zasinienie
  • wrażenie ciepła w kończynie

Tego rodzaju objawy powinny skłonić do niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Nie należy tego zaniedbać - szczególnie niebezpieczną sytuacją jest oderwanie się skrzepu znajdującego się w naczyniu krwionośnym i przemieszczenie się do płuc, co może nawet spowodować śmierć. Im wyżej zlokalizowana zakrzepica, tym groźniej.

Okazuje się, że zakrzepicę można też "przejść" i nie wiedzieć o tym, podobnie jak bezobjawowe zakażenie COVID-19. Jednak nie pozostaje ona bez echa - konsekwencją dla organizmu jest tzw. stan pozakrzepowy, objawiający się uczuciem ciężkich nóg, bólami, mrowieniami. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | zakrzepica | zakrzepica żył

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL