12 warzyw, których nie można jeść na surowo. Mogą ci poważnie zaszkodzić

Wiele osób, aby nie tracić cennych składników odżywczych i witamin obecnych w warzywach, rezygnuje z ich obróbki termicznej. Okazuje się, że w niektórych przypadkach można sobie w ten sposób bardziej zaszkodzić niż pomóc. Sprawdź, których warzyw nie powinno się spożywać w surowej formie. I dowiedz się, jakie dolegliwości mogą cię czekać, jeśli o to nie zadbasz.

Warzywa, których nie wolno jeść na surowo

Warzywa powinny znajdować się w naszym jadłospisie każdego dnia. Sprawdź, które z nich musisz koniecznie przyrządzić, zanim zdecydujesz się je zjeść.

Ziemniaki

Jedno z najpopularniejszych polskich warzyw, które nie może być jedzone na surowo. Zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych, takich jak potas, wapń, magnez oraz witaminy C i E.

Niestety zjedzenie surowego ziemniaka może mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Surowe ziemniaki, a szczególnie te, które zaczynają mieć zielony kolor lub puszczają pędy, zawierają solaninę. To substancja niebezpieczna dla człowieka, która w ziemniakach pojawia się pod wpływem światła.

Reklama

Zatrucie solaniną objawia się wymiotami, biegunką, gorączką, bólami głowy i brzucha, nadmierną potliwością, zawrotami głowy, problemami z oddychaniem, a w ekstremalnych sytuacjach nawet problemami z nerkami.

Bakłażan

Podobnie jak ziemniaki, surowy bakłażan zawiera trującą solaninę. Dodatkowo jego surowa forma jest wyjątkowo niesmaczna — warzywo jest gorzkie, twarde i ma niesmaczną skórkę. Dopiero właściwa obróbka sprawia, że bakłażan nabiera pysznego smaku i korzystnych wartości odżywczych.

Rośliny strączkowe — soczewica, ciecierzyca, fasola

Strączki to rośliny, które nawet po ugotowaniu są ciężkostrawne. Zawierają również fityniany, które są rodzajem substancji antyodżywczych. Wiąże ona składniki w układzie pokarmowym, a jednocześnie zaburza ich wchłanianie. Szczególnie zmniejsza przyswajalność żelaza.

Rośliny strączkowe przed spożyciem warto namoczyć, przynajmniej na kilkanaście godzin. Dzięki temu pozbędziemy się szkodliwych fitynianów, które znajdują się głównie w okrywie nasiennej ziarna. Po namoczeniu strączki należy odcedzić i gotować do miękkości.

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa to przysmak, którym możemy cieszyć się szczególnie latem. Warto wiedzieć, że to warzywo, którego nie powinno spożywać się na surowo. Zawiera ona fazynę, której nadmierne spożycie może objawiać się zatruciem. Z tego powodu, fasolkę powinniśmy przed spożyciem podać obróbce termicznej.

Szparagi

Surowe szparagi, zarówno białe, jak i zielone są twarde i niesmaczne. Składniki odżywcze, które zawierają, są trudno przyswajane przez organizm. Dodatkowo szparagi zawierają saponiny, których nadmierne spożycie może prowadzić do zatrucia i problemów żołądkowo-jelitowych. Z tego powodu nie warto ich spożywać nieprzygotowanych.

Dynia

Dynia to niezwykle zdrowe warzywo, które warto włączyć do diety szczególnie jesienią. Warto jednak pamiętać, że zjedzenie jej surowej wersji może mieć negatywne skutki. Warzywo zawiera goitrogeny, czyli substancje antyodżywcze, które zaburzają proces wchłaniania jodu przez tarczycę.

Co więcej, zawartość beta-karotenu oraz witamin A i K wzrasta w trakcie obróbki termicznej i zwiększa swoją przyswajalność. Warto o tym pamiętać.

Niedojrzałe pomidory

Zielone, niedojrzałe pomidory mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Zawierają tomatynę, której działanie można porównać do solaniny. Jej spożycie powoduje zatrucie pokarmowe, które objawia się mdłościami, wymiotami, kolkami oraz biegunką. Zanim zdecydujemy się na zjedzenie pomidora, zaczekajmy, aż nabierze kolorów.

Szpinak, rabarbar, szczaw, botwinka

Surowy szpinak, botwinka, szczaw oraz rabarbar zawierają duże ilości szczawianów, których spożycie w nadmiernej ilości mogą mieć negatywny wpływ na układ nerwowy oraz pracę nerek. Jednocześnie mogą utrudniać przyswajanie witaminy D, magnezu oraz wapnia.

Warto pamiętać, że poddanie tych warzyw obróbce termicznej może sprawić, że ich składniki odżywcze będą lepiej przyswajalne oraz mniej problematyczne dla naszego organizmu.

Zobacz także:

Zmory ogrodników. Tych roślin lepiej nie sadź w swoim ogrodzie

Polska jest owocową potęgą. Ale nie umiemy wykorzystać tego potencjału

Śniadanie 50 plus. Na jakie potrawy stawiać po pięćdziesiątce?

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL