Jak olej rzepakowy wpływa na zdrowie? Poznaj jego właściwości

Nie tylko ma dziesięć razy więcej kwasów omega-3 niż oliwa z oliwek i nadaje się do smażenia, ale także posiada szereg innych właściwości, które czynią go jednym z najbardziej wartościowych tłuszczów powszechnie dostępnych w sklepach. Jednak, pomimo licznych właściwości zdrowotnych, nadal nie jest należycie doceniany w polskich domach. Dlaczego warto więc po niego sięgać regularnie i jakie jeszcze korzyści dla zdrowia może przynieść?

Omega-3 i omega-6: klucz do zdrowego serca

Olej rzepakowy jest niezrównanym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3[1] i omega-6. Zawiera aż dziesięć razy więcej kwasów omega-3 niż oliwa. Ponadto olej ten ma idealną proporcję omega-6 do omega-3 w oleju rzepakowym wynosi 2:1 - dzięki temu może mieć wpływ na zachowanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi[2].

Już zaledwie dwie łyżki tego oleju pokrywają dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na kwasy ALA z rodziny omega-3. To ważna informacja, gdyż ze względu na niskie spożycie ryb w naszej diecie, możemy mieć ich niedobory.

Warto również dodać, że olej rzepakowy ma najmniej spośród popularnych olejów roślinnych nasyconych kwasów tłuszczowych, które powinniśmy przyjmować w niewielkich ilościach. Podczas gdy w oleju rzepakowym stanowią one 7 proc.[3], oliwa ma ich aż 15 proc. zawartości.

Bogactwo witamin E i K

Tłoczony z rzepaku olej nie tylko dostarcza cennych kwasów tłuszczowych, ale także jest bogatym źródłem witamin, szczególnie witaminy E i K.[4]

Witamina E, znana również jako silny przeciwutleniacz, pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, tymczasem witamina K bierze udział w procesie krzepnięcia krwi oraz utrzymaniu dobrego stanu kości.

Idealny do smażenia

Olej rzepakowy nie tylko może pomóc w zadbaniu o zdrowie. To także tłuszcz o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni: zarówno rafinowany, jak i tłoczony na zimno. Jego neutralny smak i zapach sprawiają, że może być używany na surowo, jako dodatek do sałatek czy sosów - nie zmienia smaku potrawy. Ponadto dzięki wysokiemu punktowi dymienia (240 stopni Celsjusza) jest bezpieczny do smażenia nawet w wysokich temperaturach.

Badania zawarte w artykule "Przemiany termooksydatywnej wybranych olejów oliwkowych i oleju rzepakowego zachodzące w czasie ogrzewania i smażenia" opublikowanym w czasopiśmie "Tłuszcze Jadalne" wykazały, że

Zatem w przypadku oleju rzepakowego im go więcej, tym proces smażenia jest bezpieczniejszy.

Olej rzepakowy zdecydowanie wyróżnia się pod względem swoich właściwości zdrowotnych i kulinarnych. Jego właściwości odżywcze oraz wszechstronność w kuchni czynią go niezastąpionym elementem zdrowej diety. W dodatku rzepak uprawia się w Polsce. Z pewnością każdy z nas kojarzy malowniczy krajobraz Polskiej wsi - pola obrośnięte żółtymi kwiatami. To właśnie rzepak. Dlatego kupując go, wspieramy lokalne rolnictwo, a rodzima produkcja oznacza krótszą drogę z pola do stołu, zatem jest również korzystna dla środowiska. Nie wahajmy się sięgać po ten wyjątkowy tłuszcz roślinny.

#Fundusze Promocji

Materiał na zamówienie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8960439/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30381009/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3746113/

[4] https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/canola-oil

materiał na zamówienie PSPO
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL