Jakich produktów unikać przy wrażliwych jelitach?

Jelita bywają nazywane naszym "drugim mózgiem". Nie bez przyczyny – to aż 100 milionów komórek nerwowych, których prawidłowe działanie jest kluczowe dla naszego organizmu. Udział w procesach trawiennych czy dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych to tylko niektóre przypisywane im funkcje. Częste infekcje mogą mieć związek właśnie z ich nieprawidłowym działaniem. O jelita trzeba dbać, a my podpowiemy ci, jak to robić. Na początek sprawdź, jakie produkty znajdują się na czarnej liście. Ogranicz lub wyeliminuj je ze swojego jadłospisu, a na pewno zobaczysz poprawę.

Masz problemy z zaparciami, wzdęciami, doskwierają ci biegunki? Może od dłuższego czasu nie masz na nic siły, może często w ostatnim czasie łapiesz infekcje? Te sygnały mogą świadczyć o problemach z jelitami. W nich swój początek ma wiele chorób. Jelita nie będą działały jak należy, gdy zniszczona została ich błona śluzowa, odczyn pH jest nieprawidłowy bądź równowaga zawartych w nich bakterii w jakiś sposób została zachwiana.

W chorobach jelit specjalizuje się gastrolog i to z nim, mając powyższe objawy, powinieneś się skonsultować. Gastrolog zleci odpowiednie badania, wykona niezbędną diagnostykę różnicującą, a także, jeśli zachodzi taka potrzeba, wdroży leczenie.

Reklama

W parze z leczeniem dolegliwości ze strony jelit idzie często odpowiednia dieta. Dodajmy, że to właśnie złe nawyki żywieniowe są jedną z głównych przyczyn problemów z jelitami. Gastrolog podczas wizyty wyda ogólne zalecenia - wskaże, czego unikać, a co powinno stanowić podstawę naszego codziennego jadłospisu (o szczegóły możesz dopytać dietetyka).  

Z nami już teraz sprawdzisz, jakie produkty szkodzą jelitom w największym stopniu. 

Pięć produktów, które szkodzą jelitom

1. Fast food

"Drobna" przyjemność w postaci frytek, burgerów, hot dogów, zapiekanek czy kebabów jest szczególnie niebezpieczna dla jelit. Jedzenie typu fast food to produkty o niskiej wartości odżywczej, źródła przede wszystkim tłuszczu (nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans kwasów tłuszczowych) oraz soli i cukru. Ich częste spożywanie może prowadzić nie tylko do poważnych chorób ze strony układu pokarmowego, otyłości (otyłość jest czynnikiem ryzyka nowotworu jelita grubego), ale również do poważnych chorób sercowo-naczyniowych. 

Pojawiają się jednak coraz to nowe miejsca, w których można zjeść zdrowy fast food. To będzie zdecydowanie lepszy wybór dla twoich jelit.

2. Cukier

Wystarczą dwa dni na diecie o wysokiej zawartości cukru, aby u myszy wzrosło ryzyko zapalenia jelita grubego - wykazali naukowcy z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie. To pokazuje, jak potworny wpływ na jelita ma cukier. Jego nadmiar zaburza skład naszej mikrobioty (to odpowiednia ilość i proporcje bakterii w jelicie), przyczyniając się do namnażania "złych" bakterii. Efektem spożycia nadmiaru cukru jest stan zapalny.

3. Alkohol

Nadmierne spożywanie alkoholu szkodzi nie tylko wątrobie, która jest głównym miejscem metabolizowania "procentów". Alkohol wpływa tak naprawdę na działanie niemal wszystkich narządów. Wiąże się z poważnym ryzykiem nowotworów układu pokarmowego - oprócz wspomnianej wątroby także jelita grubego, przełyku, trzustki oraz żołądka. A jak dokładnie wpływa na jelita? 

Alkohol zmienia mikroflorę jelitową, a uszkodzenie śluzówki jelit zaburza trawienie i wchłanianie substancji odżywczych, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

4. Czerwone mięso

Regularne spożywanie czerwonego mięsa (wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, baraniny, dziczyzny, jagnięciny, koniny, koźliny), bogatego w tłuszcze nasycone, zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jelita grubego i żołądka. Czerwone mięso ma też jednak swoje zalety, z powodu których całkowicie z diety się go nie eliminuje (ma występować sporadycznie) - dostarcza chociażby cennego dla organizmu żelaza, białka i witaminy B12. 

5. Żywność wysoce przetworzona

Im krótsza droga żywności z pola na nasze stoły, tym jest ona zdrowsza. A w żywności wysoce przetworzonej znajdziemy substancje przedłużające datę ważności produktu, konserwanty, emulgatory, sztuczne barwniki i wiele, wiele innych niepożądanych dodatków. Burzą one równowagę flory bakteryjnej, co może doprowadzić do rozszczelnienia jelita i jego stanu zapalnego. Odstaw więc np. słodkie i słone przekąski. 

Do najgorszych produktów dla jelit zalicza się także: papierosy, antybiotyki (dlatego w trakcie leczenia nie powinno zapominać się o stosowaniu preparatów probiotycznych) oraz niektóre leki stosowane głównie przy cukrzycy, problemach trawiennych oraz infekcjach bakteryjnych. 

IRz

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta | jelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL