Jedne z najzdrowszych liści. Dlaczego warto jeść szpinak baby?
Nielubiany przez dzieci, jednak doceniany przez dorosłych – szpinak, bogaty w żelazo i witaminę C, chętnie wybierany jest jako składnik sałatek, ale także jako dodatek do kanapek czy koktajli. W sklepach często można kupić jego odmianę baby. Czym różni się szpinak baby od zwykłego i dlaczego warto włączyć go do codziennej diety?
Szpinak w średniowieczu był stosowany jako lek na niedokrwistość, choroby serca ale także zalecano go w przypadku bólu żołądka czy w dolegliwościach układu moczowego.
Szpinak bogaty jest w wiele składników odżywczych, które wspierają pracę całego organizmu. Zawarte w nim karotenoidy, flawonoidy i polifenole sprawiają, że rośli a ta wykazuje działanie antydrobnoustrojowe oraz antyoksydacyjne.
Szpinak chroni komórki organizmu przed wpływem wolnych rodników. Te z kolei są wynikiem długotrwałego stresu, nieodpowiedniej diety, stosowania używek.
Wykazano także, że roślina ta działa przeciwzapalnie - może łagodzić dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów, stanami zapalnymi naczyń, ale także zasadne jest jego spożywanie w ramach profilaktyki chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych.
Szpinak zawiera niewiele kalorii, a dużo białka oraz witamin i cennych pierwiastków. W 100 gramach rośliny znajduje się 17 kalorii, 2 g błonnika, a jego indeks glikemiczny wynosi 32.
Ponadto w liściach znajdziemy takie pierwiastki, jak:
- żelazo,
- potas,
- cynk,
- magnez.
Szpinak jest także bogaty w witaminę K, która odpowiada za prawidłowe procesy krzepnięcia krwi, witaminy A, C i E, które wspierają odporność, wzrok, stan skóry.
Szpinak baby to nic innego, jak młode liście szpinaku zrywane o wiele wcześniej, niż standardowo. Są delikatniejsze w strukturze i smaku, dzięki czemu doskonale nadają się na kanapkę, do sałatki, ale można także przygotować je na ciepło - szpinak baby nadaje się do zup, a także może stanowić dodatek do obiadu. Takie listki wystarczy lekko podsmażyć na patelni z odrobiną masła i ząbkiem czosnku.
Dlaczego zrywa się młode liście szpinaku? Zawierają w sobie o wiele więcej cennych składników - znajduje się w nich więcej witamin i pierwiastków, które mają korzystny wpływ na organizm.
Szpinak nie jest rośliną dla wszystkich. Zawarte w nim szczawiany sprawiają, że odradza się spożywanie szpinaku w dużych ilościach przez osoby, które chorują na dnę moczanową lub kamicę nerkową. Powinny go także unikać osoby, które na stałe przyjmują leki przeciwzakrzepowe, zawierające warfarynę.
Szpinak może także zmniejszać ilość wchłanianego jodu, dlatego osoby z problemami tarczycowymi, chorujące na Hashimoto, powinny ograniczyć jego ilość w codziennej diecie.
Zawarte w szpinaku histaminy mogą z kolei wywoływać reakcję alergiczną - wysypkę, świąd skóry i dlatego nie jest on zalecany alergikom, zwłaszcza dzieciom z problemami alergicznymi.
Osoby zdrowe, nie obciążone żadnymi chorobami, mogą jeść szpinak nawet kilka razy w tygodniu.
CZYTAJ TAKŻE:
Nie żałuj do kanapek i pizzy. Wzmacnia kości, zbija cholesterol, pomaga chudnąć
Pięć nietypowych objawów niedoboru żelaza. Zwróć uwagę na język i stopy
Przyspieszą metabolizm i odmłodzą mózg. Dlaczego jeszcze warto jeść borówki amerykańskie?