Świetne dla osób z nadwagą i sercowców. Nie żałuj do żurku, jaj i pasztetów

Świętokrzyski, żeniaty, benedyktyński? Z białą kiełbasą, na żeberkach, a może z twarogiem? Żurek przygotowuje się wedle różnych receptur, a wśród świątecznych dań nie może go zabraknąć. Z rzeżuchą, majerankiem, kminkiem i chrzanem żurek będzie wybornie smakował, a do tego będzie bardzo zdrowy. Podobnie jajka. Sprawdzamy, jakie właściwości mają podstawowe wielkanocne dodatki do tradycyjnych specjałów.

Wielkanocne superfoods, czyli co?

Określenie "superfoods" kojarzy nam się z egzotycznymi owocami i nasionami. Tak naprawdę odnosi się ono do wszystkich produktów spożywczych o silnych właściwościach zdrowotnych. Wśród nich znajdziemy owoce i warzywa uprawiane w Polsce, a także niedrogie, powszechnie stosowane przyprawy. Tym razem przyjrzymy się bliżej tym, które dodajemy do wielkanocnych dań.

Chrzan - odchudza i łagodzi infekcje

Wyrazisty smak chrzanu dodaje mocy żurkowi i sosom do mięs. Jajka bez chrzanu w Wielkanoc? Nie ma mowy! Na świątecznym stole gości też często ćwikła z chrzanem. Jakie właściwości ma ta roślina i dlaczego warto ją stosować nie tylko od święta?

Reklama

Chrzan ma wartość odżywczą znacznie przekraczającą jego wagę. Ten mały korzeń jest naturalnie bogaty w wiele kluczowych składników odżywczych, w tym:

  • błonnik pokarmowy,
  • wapń,
  • kwas foliowy,
  • mangan,
  • magnez,
  • potas,
  • witaminę C,
  • cynk.

Badania wykazały, że chrzan zawiera izotiocyjanian allilu, który zabija szkodliwe bakterie i drobnoustroje odpowiadające za infekcje. Roślina ta może być pomocna w leczeniu infekcji dróg moczowych.

Chrzan to naturalny preparat oczyszczający zatoki i górne drogi oddechowe. Wykazano, że wysoki poziom siarki pomaga w oczyszczaniu zatok i usuwaniu śluzu. Ponadto biozwiązki zawarte w chrzanie mogą wspomagać krążenie.

Solidne porcje chrzanu powinny nakładać na talerz osoby, które walczą z nadwagą. Chrzan jest niskokaloryczny i bogaty w błonnik. Zawiera naturalne związki chemiczne, które przyspieszają metabolizm. Chrzan usprawnia trawienie i wpływa na lepsze funkcjonowanie wątroby, ponieważ działa żółciopędnie.

Badania opublikowane w czasopiśmie medycznym "Molecules" z 2016 roku, a także badania w "Journal of Agricultural and Food Industry" wykazały, że chrzan zawiera sinigrynę. Jest to substancja, która prawdopodobnie pomaga spowolnić rozprzestrzenianie się komórek rakowych, szczególnie w wątrobie.

Majeranek - nie tylko na trawienie

Dla większości z nas wiedza na temat właściwości majeranku kończy się na stwierdzeniu, że jest to przyprawa, która ułatwia trawienie. Tymczasem majeranek jest cennym źródłem przeciwutleniaczy o działaniu przeciwnowotworowym. Karwakrol obecny w majeranku to silny środek przeciwzapalny. Potrawy z dużą ilością majeranku powinny wybierać osoby cierpiące na cukrzycę, otyłość czy zaburzenia pracy układu immunologicznego.

Antybakteryjne działanie majeranku wykorzystywane jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Maść majerankowa jest jednym z najskuteczniejszych środków łagodzących katar.

Badania wykazały, że majeranek wspiera zdrowie kobiet. Próby przeprowadzone na 25 kobietach z zespołem policystycznych jajników wykazały, że herbata majerankowa poprawiła ich profile hormonalne i wrażliwość na insulinę.

Żurek, fasolka po bretońsku czy flaczki to tylko kilka dań, które bez majeranku w zasadzie nie istnieją. Przyprawy tej nie powinno zabraknąć również w barszczu białym. 

Rzeżucha - obniża poziom cholesterolu, wzmacnia kości

Witaminy, minerały i przeciwutleniacze zawarte w pędach i kiełkach rzeżuchy pozytywnie wpływają na prawidłowe działanie całego organizmu.

Rzeżucha jest doskonałym źródłem:

  • witaminy A,
  • witaminy C,
  • witaminy K,
  • potasu,
  • wapnia, 
  • beta-karotenu,
  • magnezu.

Ta niewielka i niepozorna roślina pełna jest beta-karotenu i innych karotenoidów. To silne przeciwutleniacze, które mają zdolność neutralizowania wolnych rodników. Dostarczanie przeciwutleniaczy prowadzi do zmniejszenia stresu oksydacyjnego, zmniejsza ryzyko uszkodzeń komórek, raka i innych chorób przewlekłych takich jak np. zapalenie stawów. Przeciwutleniacze obniżają również ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Wczesne badania wskazują na jeszcze jedną ważną korzyść dla zdrowia serca - rzeżucha może pomóc obniżyć poziom cholesterolu.

Rzeżucha jest doskonałym źródłem trzech minerałów ważnych dla zdrowych kości: wapnia, potasu i magnezu. To składniki bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy.

Rzeżucha świetnie pasuje do jajek ugotowanych na twardo oraz faszerowanych. Można ją wykorzystać jako dodatek do mięs, żurku, a także wiosennych kanapek (np. w formie pasty).

Kminek - działa przeciwnowotworowo

Ostatnim na naszej liście wielkanocnych superfoods jest kminek. Zwiększa on aktywność enzymów trawiennych i uwalnianie żółci z wątroby. Rozluźnia tkankę mięśni gładkich przewodu pokarmowego, łagodząc objawy niestrawności - gazy, skurcze, wzdęcia. Pobudza również apetyt i ułatwia wchłanianie składników odżywczych. Po ciężkostrawnym posiłku można sięgnąć po napar z kminku.

Kminek jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Zawiera dwie silnie działające substancje: apigeninę i luteolinę. Wydaje się mieć zdolność powstrzymywania namnażania się komórek rakowych. Naukowcy w jednym badaniu odkryli, że spośród dziewięciu popularnych ziół i przypraw bazylia i kminek były najsilniejszymi roślinami przeciwnowotworowymi

Kminek był używany jako element terapii ziołowej na cukrzycę. Z powodzeniem poprawiał jakość życia cukrzyków. Wykazuje również właściwości antyseptyczne. 

Kminek warto dodawać do mięs, zup (w tym żurku), pasztetów warzywnych czy pieczywa.

Wielkanocne menu może być zdrowe

Tradycyjne potrawy wielkanocne opierają się na naturalnych składnikach. Odpowiednio skomponowane mogą być zdrowe i nietuczące. Wystarczy nieco odchudzić przepisy i tak dobrać przyprawy i dodatki, aby działały na korzyść organizmu. Kminek i majeranek w żurku, ćwikła z chrzanem i rzeżucha jako dodatek do jajek doskonale wpłyną na organizm i samopoczucie. Wtedy przed wielkanocnym śniadaniem możemy sobie śmiało powiedzieć: na zdrowie!

CZYTAJ TAKŻE:

Kto nie powinien jeść jajek? Cholesterolem nie musisz się już martwić

Jakie ciasta muszą pojawić się na wielkanocnym stole?

Świąteczne przysmaki na cenzurowanym. Których dań lepiej unikać?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: Wielkanoc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL