Kto nie powinien jeść jajek? Cholesterolem nie musisz się już martwić
Jajka obrosły wieloma legendami i do dziś niektórzy uważają, że powinny stanowić margines diety, inni z kolei, że powinno się je jeść codziennie. A jak jest naprawdę? I co jest w jajku zdrowsze — jajko, czy żółtko? Wyjaśniamy.
Czasy, kiedy jajka uważano za źródło potężnych ilości złego cholesterolu, dawno już minęły. Dziś jajka wróciły do łask, zwłaszcza że mogą je jeść wegetarianie. Ale czy panuje zasada "zjedz żółtko, białko możesz zostawić", czy też jest na odwrót? I czy zdrowsze jest białko, czy żółtko? Odpowiedź jest niejednoznaczna i brzmi: "To zależy". Wyjaśniamy od czego, przedstawiając przy okazji różnice w zawartości obu części jajka.
Białko jajka nie zawiera tłuszczu i jest niskokaloryczne. Ma w sobie dużo korzystnych dla zdrowia minerałów, jest także wzorcowym źródłem białka występującego naturalnie w żywności, nasz organizm przyswaja je najlepiej ze wszystkich innych białek.
W skład białka kurzego wchodzi:
- 90 proc. wody, dlatego białko jest tak niskokaloryczne, ma tylko 17 kcal
- 9 proc. aminokwasów, czyli pełnowartościowego białka
- 1 proc. węglowodanów; witamin i soli mineralnych
- 0 tłuszczu
Oprócz tego w skład białka wchodzą inne cenne składniki: witamina B12, ryboflawina i tiamina, a także wapń, magnez, potas, cynk, żelazo i fosfor. Białko, w przeciwieństwie do żółtka, nie zawiera cholesterolu.
Wbrew swojej nazwie, żółtko zawiera więcej białka niż białko. Jest w nim też więcej tłuszczu, ale dzięki temu również więcej witamin.
- 52 proc. wody, żółtko jest bardziej kaloryczne niż białko, zawiera 55 kcal
- 16 proc. białka
- 28 proc. tłuszczu, ale w tym 30 proc. bardzo korzystnych dla zdrowia fosfolipidów zawartych w lecytynie
- 4 proc. węglowodanów, witamin i soli mineralnych
Żółtko owiane jest złą sławą ze względu na dość dużą zawartość cholesterolu, ok. 200 mg. Jednak stosunek cholesterolu do choliny jest na tyle dobry, że znosi ona jego działanie.
Ponadto żółtko ma w sobie o wiele więcej witamin i minerałów, niż białko. Przede wszystkim jest to witamina D, a także kwas foliowy, witaminę A, E i sporo witamin z grupy B. Ma dużo więcej wapnia, seleny i fosforu niż białko, za to mniej magnezu i potasu.
Ze względu na to, że białko i żółtko mają inny, wzajemnie uzupełniający się skład odżywczy i witaminowy, dietetycy polecają jeść je w całości. Naukowcy zgadzają się, że nie ma innego produktu naturalnego o tak kompleksowej zawartości odżywczej, jak jajko. Jeśli więc nie masz szczególnych przeciwwskazań do jedzenia jajek, według zaleceń WHO możesz ich zjeść 10 tygodniowo.
Warto przy tym pamiętać, że najlepiej przyswajalne dla organizmu są jajka gotowane na miękko.
Mimo tak wielu walorów nie wszyscy mogą jeść jajka. Wykluczyć je z diety powinny:
- osoby z alergią na białko lub z jego nietolerancją;
- osoby z chorobami autoimmunologicznymi, gdyż jajka mogą zwiększać stany zapalne;
- diabetycy powinni ograniczyć spożycie jajek do 3-5 w tygodniu, przy czym zdrowsze dla nich są białka, niż żółtka.
CZYTAJ TAKŻE: