Najbardziej tuczący dodatek do dań wigilijnych. Unikaj, a figura i wątroba ci podziękują

Ryba - zwykle karp, dorsz, miruna lub łosoś, pierogi - z kapustą, grzybami albo suszonymi śliwkami, kapusta - z grochem, grzybami lub suszonymi owocami to obowiązkowe potrawy na wigilijnym stole. Coraz częściej zastanawiamy się, co zrobić, by były zdrowsze i miały mniej kalorii. Są na to sposoby. Wskazujemy, jak łatwo "odchudzić" rybę, pierogi i kapustę, a także kilka innych potraw, które będziemy spożywać przez cały okres świąt.

W przypadku ryb jeden dodatek wiele zmienia

Ryba to podstawa wigilijnej kolacji. Nie ma znaczenia, na jaką się zdecydujesz - czy to będzie karp, łosoś, dorsz czy jeszcze inna ryba - dzięki kilku trikom "odchudzisz" każdą z nich. Choć może lubisz smażenie, zwłaszcza w panierce, lepiej zdecyduj się na upieczenie ryby w piekarniku (np. z plasterkami cytryny, pietruszką, koperkiem, gałązkami rozmarynu bądź tymianku) lub przygotowanie jej na parze. Ryba w panierce wchłonie mnóstwo tłuszczu. Jeśli upierasz się jednak przy patelni i smażeniu, zrezygnuj z panierki i wybierz patelnię z nieprzywierającą powłoką, dzięki której będziesz mógł usmażyć rybę bez dodatku tłuszczu. W przypadku karpia możesz zastosować jeszcze jeden myk - możesz przygotować go w galarecie. Karp w galarecie nie ma aż tylu kalorii, a co więcej dostarczy organizmowi wartościowego kolagenu.

Reklama

O tym pamiętaj, przygotowując pierogi

Pierogi wigilijne to oczywiście pierogi bez mięsa, najczęściej z kapustą lub grzybami (nierzadko i z kapustą, i z grzybami), suszonymi śliwkami i aromatycznymi przyprawami albo z farszem z sera i ziemniaków. Odejmiemy im kalorii, jeśli nie będziemy ich obsmażać, a podamy je prosto z wody (gotowanie działa też na korzyść naszego żołądka, smażenie dodatkowo obciąża organizm). Pierogi można też upiec w piekarniku. Gdy znajdą się już na talerzu, warto zrezygnować z polewania ich roztopionym masłem lub śmietaną czy posypywania podsmażoną cebulką. 

W przypadku pierogów na słodko, np. ze śliwką, można je posypać cynamonem. Na początkowym etapie, etapie przygotowań, warto wykorzystać mąkę razową, bogatą w składniki odżywcze, zawierającą dużo błonnika, który reguluje pracę jelit.

Czego nie dodawać do kapusty?

"Kapusta z grochem czy kapusta z grzybami?" - pytają niektórzy. Kapusta z grochem będzie większym wyzwaniem dla organizmu, bo i kapusta jest ciężkostrawna, i groch. Z kolei kapusta z grzybami będzie zawierała więcej soli, o czym powinny pamiętać przede wszystkim osoby z nadciśnieniem. Jeśli chodzi o proces przygotowania, należy pamiętać, że im dłużej będziemy kapustę gotować, tym bardziej będzie jałowa (witamina C i kwas foliowy nie lubią obróbki termicznej, dlatego, jeśli zależy ci na witaminach, lepiej jej nie wygotowywać). Nie zagęszczaj kapusty zasmażką i smaż bez dodatku oleju na patelni z powłoką nieprzywierającą.

Jak "odchudzić" inne świąteczne dania?

Oto kilka innych przydatnych wskazówek, aby świąteczne dania były zdrowsze i mniej kaloryczne:

  • w sałatce jarzynowej zastąp majonez jogurtem naturalnym;
  • zupę grzybową zabiel jogurtem, a nie śmietaną;
  • uszka do wigilijnego barszczu przygotuj z mąki pełnoziarnistej (maki pełnoziarniste są mniej przetworzone, zawierają więcej otrębów);
  • do sernika wybierz twaróg chudy, a nie tłusty. Pamiętaj, że przygotowując świąteczne ciasta w domu, masz też wpływ na ilość dodawanego cukru. Dodaj mniej, niż jest to wskazane w przepisie. Ostrożnie postępuj również z miodem;
  • nie dosładzaj kompotu z suszonych owoców - dzięki nim jest już wystarczająco słodki;
  • jeśli i w tym roku chcesz przygotować śledzie, nie zalewaj ich olejem i nie smaż. Możesz je podać z dodatkiem cytryny, jabłka, cebuli i odrobiny oliwy. A jeśli do tej pory przygotowywałeś śledzie w śmietanie, zastąp śmietanę jogurtem. Dodaj do nich też czegoś zielonego, np. koperku;
  • przygotowując rybę po grecku, nie obtaczaj jej w mące i nie obsmażaj na oleju. Dietetycy radzą skropić ją sokiem z cytryny, przyprawić solą i pieprzem, a następnie ugotować w wywarze z marchewki i selera;
  • do klusek z makiem użyj brązowego makaronu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Najbardziej niezdrowe świąteczne dania. Podnoszą ciśnienie, zatykają żyły

Kto nie może jeść makowca i sałatki jarzynowej? Chodzi o konkretną chorobę

Katarzyna Bosacka wzięła po lupę wigilijny przysmak. Zdradziła, czego unikać

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: potrawy wigilijne | kapusta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL