Rekordzista w zawartości antyoksydantów. Już 50 ml soku dziennie gwarantuje zdrowie

Cierpki sok z tych owoców nie ma wielu zwolenników. Uważany jest za niesmaczny, a owoce aronii w ogrodzie są często przez nas lekceważone. Warto jednak pamiętać, że roślina ta kryje w sobie wiele cennych składników odżywczych, które mają duży wpływ na nasz organizm. Wystarczy pamiętać, aby regularnie przyjmować sok z aronii, a nasze zdrowie może szybko się polepszyć. Dowiedz się, dlaczego warto go pić oraz w jaki sposób go dawkować.

Aronia - jeden z najzdrowszych owoców

Aronia to popularna roślina ogrodowa, która doceniana jest ze względu na walory estetyczne oraz cenne owoce. Dowiedz się, co sprawia, że jest tak wyjątkowa.

Cierpki smak soku z aronii nie powinien nas odstraszyć. Okazuje się, że kryje się w nim wiele wartości odżywczych, które warto docenić. Dodatkowo owoce aronii są niskokaloryczne, a w 100 g znajdziemy jedynie ok. 50 kcal. Zawierają witaminę C, witaminę A, witaminę E oraz witaminę K, a także minerały, takie jak wapń, żelazo, potas, cynk oraz mangan. Dodatkowo kwas foliowy, flawonoidy, antocyjany, kwasy fenolowe i rutozyd.

Reklama

Duża zawartość składników odżywczych powoduje, że aronia ma silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że blokuje szkodliwe działanie wolnych rodników, spowalnia proces starzenia się organizmu, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory czy choroby serca.

Badania potwierdziły również pozytywny wpływ na organizm w przypadku osób zagrożonych zachorowaniem na cukrzycę typu 2. Okazuje się, ze spożywanie owoców aronii łagodzi przebieg choroby, a także jej zapobiega.

Właściwości soku z aronii. Dlaczego warto go pić?

Zawartość związków polifenolowych oraz witaminy K powoduje, że sok z aronii ma spory wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Działa przeciwzakrzepowo i obniża ciśnienie krwi. Przyjmowanie aronii zmniejsza także poziom złego cholesterolu we krwi.

Aronia ma wpływ na wzrok. Zawarte w niej składniki powodują, że zmniejsza się kruchość oraz przepuszczalność ścian naczyń włosowatych w obrębie gałki ocznej. Skutkiem tego jest poprawienie widzenia zmierzchowego, poprawienie widzenia kolorów oraz rejestracji obrazów. To także mniejsze ryzyko wystąpienia w przyszłości zaćmy lub zwyrodnienia plamki żółtej.

Obecność witaminy E oraz związków o działaniu antyoksydacyjnym powoduje, że aronia wpływa na nasz wygląd zewnętrzny. Dzięki niej zachowamy młody wygląd skóry oraz wzmocnimy włosy i paznokcie.

Ile soku z aronii należy pić dziennie?

Już 50 ml soku z aronii dziennie może sprawić, że odczujemy efekty przyjmowania go. Warto pamiętać, że nie trzeba pić go w czystej postaci. Będzie smakował lepiej, kiedy rozcieńczymy go z wodą, dodamy do herbaty lub lekko posłodzimy. Można z jego dodatkiem przygotować również pyszne koktajle. Warto wymieszać go w nich z bananem, aby słodki smak owocu pomógł zneutralizować cierpkość aronii.

Sok z aronii warto przyjmować szczególnie podczas okresu jesienno-zimowego. Pomaga szybko wyleczyć się z infekcji, a także wspiera układ odpornościowy. Doraźnie pomoże przy dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak bóle brzucha, nudności czy wzdęcia. Wspomaga pracę jelit oraz proces detoksykacji organizmu.

Kto nie powinien pić soku z aronii?

Owoce aronii nie zawierają dużej ilości cukru. Osoby cierpiące na cukrzycę muszą jednak pamiętać, że często przetwory na ich bazie mogą kryć w sobie spore ilości dodanego cukru.

Co więcej, sok z aronii nie będzie miał dobrego wpływu na organizm osób cierpiących na niskie ciśnienie krwi, zakrzepowe zapalenie żył, chorobę wieńcową, chorobę wrzodową, żylaki oraz problemy z krzepliwością krwi. Wynika to z zawartości składników aktywnych, które wykazują tendencję do powstawania skrzepów. Właśnie dlatego sok z aronii może nie wpływać dobrze na osoby, które zażywają leki przeciwzakrzepowe.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zakwas z buraków. Niezastąpione wsparcie dla sercowców

Nietypowy dodatek do kawy to sekret szczupłych osób. Wystarczy parę kropel

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL