Otyłość brzuszna. Dlaczego jest groźna i jak z nią walczyć

​Otyłość brzuszna charakteryzuje się dużym obwodem pasa. U mężczyzn zaczyna się od 94 cm, a u kobiet od 80 cm. I nie jest to tylko problem estetyczny, ale bardzo groźna dla życia dolegliwość. Tak zwana oponka czy mięsień piwny bardzo negatywnie wpływa na najważniejsze organy człowieka, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć walkę z otyłością.

Jakie niebezpieczeństwo niesie otyłość brzuszna?

Otyłość brzuszna to nie tylko tłuszcz zgromadzony pod skórą, ale również w innych narządach. Zagrożone jest serce, wątroba, trzustka i wiele innych ważnych organów. Odkładający się tłuszcz utrudnia ich prawidłową pracę. Często prowadzi do stanu nietolerancji cukru, a co za tym idzie wywołuje cukrzycę typu 2. 

Inne zagrożenia, które powoduje, to przypadki nadciśnienia tętniczego. U kobiet dochodzą również problemy z układem rozrodczym, otyłość brzuszna prowadzi do zespołu wielotorbielowatości jajników.

Otyłość brzuszna - jak z nią walczyć?

Spacer, marsz, bieganie - oto recepta na pozbycie się otyłości brzusznej. Docelowo takie treningi powinny odbywać się 3-4 razy w tygodniu po 30-60 minut. Początkowo można zacząć od dłuższych spacerów, nawet do pracy. Ćwiczenia powinny być umiarkowane, bo tylko w tedy są najbardziej skuteczne. Najważniejsza jest systematyczność ćwiczeń, a nie intensywność treningu. 

Reklama

Do tego koniecznie trzeba przekalkulować swoją dietę, ograniczyć jej kaloryczność, zrezygnować ze słodyczy, unikać białej mąki, cukru i żywności wysokoprzetworzonej. Wprowadzenie do swojego menu żywieniowego warzyw i owoców w zamian za tłuste mięsa oraz za niezdrowe tłuszcze może zmniejszyć otyłość brzuszną oraz wpłynąć pozytywnie na cały organizm.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: otyłość brzuszna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL