Odpowiada za zdrowe żyły i sprawne jelita. Niedobór witaminy PP odczuwa całe ciało

Aby organizm funkcjonował w pełni sprawnie, potrzebuje wielu witamin, które najczęściej dostarczane są wraz z pożywieniem, o ile dieta jest prawidłowo skomponowana i różnorodna. Niedobory witaminowe prowadzą do wielu zaburzeń w organizmem, uniemożliwiając mu sprawne funkcjonowanie. Nie inaczej jest w przypadku witaminy PP, która odpowiada za pracę jelit, układu nerwowego oraz prawidłową gospodarkę energetyczną. Jej niedobór niesie ze sobą szereg powikłań, w tym wystąpienie pelagry. Jak objawia się niedobór witaminy PP, w jakich produktach można ją znaleźć i dlaczego jest tak ważna?

Witamina PP, niacyna i witamina B3 - czym są?

Witamina PP, niacyna oraz witamina B3 to ta sama substancja, składająca się z kwasu nikotynowego i jego amidu, a dokładnie nikotynamidu. Substancje te są dla człowieka witaminą, znaną właśnie pod tymi trzema nazwami.

Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi od 2 do 12 mg na dobę w przypadku dzieci, 14 mg na dobę u kobiet, a 16 mg u mężczyzn.

Działanie witaminy PP

Witamina PP odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka i wspomaga wiele funkcji.

Jest niezbędna w produkcji koenzymów, które uczestniczą w przemianie węglowodanów, tłuszczów oraz białek w energię.

Reklama

Oprócz tego niacyna jest bardzo korzystna dla skóry człowieka, ponieważ pomaga utrzymać jej prawidłowe nawilżenie, zapobiegając tym samym suchości i szorstkości. To właśnie witamina PP wspomaga procesy regeneracyjne skóry i zapobiega powstawaniu przebarwień.

Witamina PP wspomaga produkcję neuroprzekaźników układu nerwowego, które są odpowiedzialnie za przesyłanie sygnałów między komórkami. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do szeregu objawów neurologicznych, a nawet związanych z zaburzeniami nastroju, właśnie poprzez zaburzenie pracy układu nerwowego.

Niacyna korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Odpowiada za obniżenie złego cholesterolu LDL i trójglicerydów, równocześnie zwiększając poziom tego dobrego - HDL. Niacyna często zawarta jest w lekach, które są stosowane u pacjentów chorujących na hipercholesterolemię.

 Witamina B3 na wielu płaszczyznach wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Wpływa na wydzielanie żółci przez wątrobę, zatem odgrywa istotną rolę w trawieniu tłuszczów. Oprócz tego witamina ta pomaga utrzymać prawidłową śluzówkę jelit, która bierze udział w prawidłowym wchłanianiu substancji odżywczych z pokarmu. Ponad to witamina PP wpływa na skurcze mięśniowe przewodu pokarmowego, usprawniając perystaltykę jelit.

Co powoduje niedobór witaminy PP?

Chociaż o niedobór witaminy PP trudno, to jednak istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko niedoboru. Na skutki niedoboru narażone są przede wszystkim osoby nadużywające alkoholu oraz cierpiące na choroby układu pokarmowego, którym towarzyszą zaburzenia wchłaniania.

Na niedobór witaminy mogą cierpieć również osoby, których dieta składa się w dużej części z cukrów. Ma to związek ze zwiększonym zapotrzebowaniem energetycznym organizmu do procesów trawienia.

Osoby, których dieta jest uboga w warzywa, pełnoziarniste produkty czy nasiona, również mogą odczuwać skutki niedoboru witaminy B3.

Niektóre leczenie przeciwnowotworowe również może prowadzić do niedoborów tej witaminy.

Objawy niedoboru witaminy PP

Za najniebezpieczniejsze powikłanie niedoboru witaminy PP uznaje się pelagrę - chorobę skóry, w przebiegu której dochodzi do stanów zapalnych skóry, jamy ustnej i języka.

Objawy niedoboru witaminy B3 ze strony całego organizmu, to:

  • sucha i szorstka skóra,
  • przebarwienia w postaci plam na skórze,
  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności i biegunka,
  • problemy z koncentracją,
  • zaburzenia pamięci,
  • ogólne zmęczenie.

Objawy nadmiaru witaminy PP

Nadmiar witaminy PP jest częstszym problemem i dotyczy przede wszystkim osób, które przekraczają dzienną, zalecaną dawkę. Przy prawidłowo skomponowanej diecie, suplementując dodatkowo witaminę, mogą rozwinąć się objawy przedawkowania witaminy PP. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • świąd skóry,
  • uczucie kołatania serca,
  • nawracające bóle brzucha,
  • jadłowstręt,
  • biegunka.

Aby ocenić, czy konieczna jest suplementacja witaminy PP, należy określić jej poziom w badaniach laboratoryjnych. Za najskuteczniej metodą uznaje się badanie moczu z oceną poziomu witaminy PP i jest to badanie dokładniejsze, niż ocena z próbki krwi.

Czy witaminę PP można kupić bez recepty?

Niacyna, czyli witamina B3, jest witaminą dostępną bez recepty w aptekach. Witamina ta wchodzi w skład suplementów diety w postaci kompleksów witaminowych lub jako samodzielny wyrób medyczny.

Gdzie znaleźć witaminę B3?

Witamina PP znajduje się w wielu produktach spożywczych, dlatego przy założeniu, że sposób odżywiania się jest zróżnicowany, witaminy nie powinno zabraknąć organizmowi.

Oto lista produktów, gdzie można znaleźć witaminę B3:

  • mięso - zarówno drób jak i mięso czerwone,
  • ryby - łosoś, makrela i tuńczyk,
  • orzechy i nasiona,
  • produkty pełnoziarniste - makarony, kasza jaglana, otręby, płatki owsiane,
  • warzywa liściaste - szpinak, rukola, jarmuż, sałata,
  • jaja,
  • mleko i sery.

CZYTAJ TAKŻE:

Przyjmujesz witaminy i mikroelementy? Postępuj zgodnie z "dekalogiem suplementacji"

Stosujesz te leki? Lepiej zostań w domu. Po nich nie wolno wychodzić na słońce

Częsty błąd podczas przyjmowania witaminy D. Nigdy nie bierz ich razem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niacyna | witamina pp właściwości | witamina B3
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL