Regeneruje wątrobę, poprawia kondycję serca, goi rany. Pij przed posiłkiem
Bluszczyk kurdybanek to wiosenne zioło, które wykazuje wiele właściwości leczniczych. Zazwyczaj traktowany jak chwast, a zupełnie niesłusznie. Na wiosennym spacerze warto zwrócić uwagę na tę roślinę. Jak zbierać bluszcz kurdybanek, jakie ma właściwości i jak go stosować?
Bluszczyk kurdybanek nazywany jest też bluszczykiem ziemnym lub obłożnikiem. Występuje w całej Europie i części Azji, Syberii i Ameryki Północnej.
Roślina lubi glebę żyzną i wilgotną, dlatego najczęściej znajdziemy ją na łąkach i polach. Przez większość kurdybanek niesłusznie traktowany jest jako chwast, a to roślina lecznicza, która pomoże uporać się z wieloma dolegliwościami.
Bluszczyk kurdybanek rośnie od wczesnej wiosny aż do lipca, jednak nie wykazuje swoich właściwości cały czas. Ziele najlepiej zbierać w kwietniu i maju, wtedy będzie najlepszej jakości i skorzystamy z wszystkich jego wartości.
Kurdybanek można pomylić z bluszczem pospolitym. Jeszcze łatwiej pomylić go z jasnotą purpurową. Roślina ta ma bardzo podobne różowe kwiaty. Odróżnić ich można po wielkości liści, którym bliżej do pokrzywy. Warto jednak wiedzieć, że jasnota też jest stosowana w medycynie, więc pomyłka nie musi być groźna.
Bluszcz kurdybanek - charakterystyka:
- bluszcz kurdybanek rośnie do 20 centymetrów wysokości
- Liście są zimozielone o sercowatym lub nerkowatym kształcie i karbowanym brzegu. Mają wielkość od 1 do 3 cm, a od spodu są fioletowoczerwone. Na łodydze są ułożone naprzeciwlegle
- kwiaty bluszczyku ziemnego mają rurkowaty kielich, który jest niewyraźnie dwuwargowy i osiąga długość do 7 mm. Ich kolor jest niebieskofioletowy, czasem też czerwonawy lub biały. Kielich ma w środku włoski, a jego górna warga jest dwuklapowa, dolna trzyklapowa
Czytaj także: Kiełki - eliksir wartości odżywczych, których potrzebujemy u progu wiosny
Bluszczyk kurdybanek jest dla ludzi całkowicie jadalny. Może być trujący dla koni i bydła. Roślina wywołuje u tych zwierząt zaburzenia układu pokarmowego.
Bluszczyk kurdybanek sprawdzi się w łagodzeniu problemów żołądkowych takich jak niestrawność i biegunka. Spożywanie ziela pomoże również ze zgagą, gazami i kolką. Wspomaga przemianę materii, trawienie i wydzielanie soków trawiennych, dlatego nada się dla osób na diecie odchudzającej.
Zalecany jest przy zespole jelita drażliwego, którego łagodzi objawy. Kurdybanek pozytywnie wpływa na pracę trzustki, regenerację wątroby, jej detoks i wydzielanie żółci w woreczku żółciowym.
Bluszczyk ziemny ma działanie bakteriobójcze, więc dobry będzie na przeziębienia i leczenie górnych dróg oddechowych, również zapalenia ucha. Zwalczy kaszel, duszności i oczyści płuca. Wspomoże także układ odpornościowy.
Zioło może pomóc w regulacji pracy serca i pozytywnie wpłynie na jego kondycję. Regularnie spożywany kurdybanek poprawi działanie układu nerwowego, przyniesie spokój i złagodzi stres.
Bluszczyk można stosować także zewnętrznie na zmiany skórne. Dzięki właściwościom bakteriobójczym będzie świetnym remedium na:
Składniki kurdybanku zahamują rozwój grzybów i bakterii wywołujących te dolegliwości.
Kurdybanek jest ziołem, które nada się do parzenia. Przygotowanie takiej herbatki jest bardzo proste.
- kurdybanek (ok.1 łyżki) zalewamy gorącą wodą
- naczynie przykrywamy i odstawiamy na około 10 -15 minut
- po takim czasie napój jest gotowy do spożycia
Bluszczyk ziemny można wykorzystać także jako dodatek do potraw. Dodany do zupy, sałatki lub pasty nada niesamowity aromat. Świetnie skomponuje się z masłem ziołowym lub twarogiem. Mocniejszy napar można także wykorzystać, jako składnik okładów, które pomogą przyspieszyć gojenie się ran.
Napar z kurdybanka można pić 2-3 razy dziennie, ale nie więcej niż po pół szklanki. Najlepiej pół godziny przed posiłkiem, a nie w trakcie.
Przeciwwskazaniem do spożywania bluszczyku kurdybanku jest przede wszystkim uczulenie na takie zioła jak mięta, oregano, bazylia lub rozmaryn. Rośliny te należą do rodziny jasnowatych, więc reakcja alergiczna na nie, może oznaczać również alergię na kurdybanek.
Zioło może również wykazywać właściwości poronne, więc należy z niego zrezygnować, będąc w ciąży i podczas karmienia piersią.
CZYTAJ TAKŻE:
Pobudza metabolizm, detoksykuje, chroni przed rakiem. Sięgnij po ten rodzaj
Chroni stawy, tętnice i skórę. Zacznij brać jeszcze przed 30. rokiem życia