Uważaj, co popijasz mlekiem lub latte. Poważne konsekwencje dla zdrowia

Zażywając codzienne leki, rzadko kiedy zastanawiamy się, czym popijamy tabletki. Wydaje się, że samo ich przyjęcie sprawi, że prowadzona terapia przyniesie zamierzony efekt. Okazuje się, że to, czym popijamy tabletki, ma olbrzymie znaczenie, bowiem niektóre napoje mogą nasilać lub znosić działanie leków. Jak mleko wpływa na działanie leków? Dlaczego nie powinno się go pić w trakcie łykania tabletek? Odpowiadamy

To, czym popijamy leki, ma znaczenie

Wielu ludzi, przyjmując codzienne leki, nie zastanawia się czym popija tabletkę. Wydaje się, że najważniejsze jest, by medykamenty trafiły do żołądka, bo to jedyny warunek ich skuteczności. Nic bardziej mylnego, bowiem wiele leków może zmienić siłę działania a nawet miejsce, w którym dojdzie do jego rozpuszczenia, w zależności od tego, czym zostanie popite.

Istotne jest zatem, by zawsze stosować nie tylko do zaleceń dawki czy odstępu po lub przed posiłkiem, ale również to, czym zapijemy lekarstwo.

Popijanie mlekiem a antybiotyki

Zawarty w mleku wapń sprawia, że w połączeniu z lekami, może tworzyć sole nierozpuszczalne w wodzie. Oznacza to, że w przypadku przyjmowanych antybiotyków zapijanych mlekiem, mogą one się nie wchłaniać lub wchłaniać niedostatecznie, by zadziałać. Przedostanie się substancji czynnych z przewodu pokarmowego do krwioobiegu jest zdecydowanie mniejsze, co oznacza, że terapia antybiotykami będzie nieskuteczna, jeśli są one zapijane mlekiem. Nie  tylko popijanie mlekiem, ale spożywanie jogurtów, serów czy innych produktów mlecznych osłabia działanie antybiotyków.

Reklama

Popijanie mlekiem a tabletki powlekane

Mlekiem nie należy popijać również tabletek powlekanych. Ich specjalna otoczka sprawia, że dany preparat powinien wchłonąć się w jelicie, a nie w żołądku, gdzie środowisko jest zasadowe. Spożywanie produktów mlecznych zobojętnia działanie kwasu żołądkowego co powoduje, że otoczka leku może rozpaść się już w żołądku. Uwolnienie niektórych substancji leczniczych w żołądku może sprawić, że nie zostanie uzyskany efekt terapeutyczny i lek nie zadziała. Oprócz tego, substancja czynna leku rozpuszczona w żołądku, może podrażnić jego wrażliwą śluzówkę.

Popijanie mlekiem preparatów z żelazem

Mleko, a dokładnie zawarty w nim wapń, obniża skuteczność działania soli żelaza, które znajdują się w preparatach przeznaczonych dla osób chorujących na anemię. Osoby, które cierpią na osteoporozę i przyjmują preparaty z kwasem etydronowym również powinny unikać produktów mlecznych w godzinie przyjmowania leków.

Popijanie mlekiem leków na depresję

Pełnotłuste mleko w połączeniu z niektórymi lekami może również potęgować ich działanie. Osoby przyjmujące leki na nadciśnienie, depresję czy będące w trakcie leczenia zakażenia pasożytniczego, nie powinny medykamentów popijać mlekiem, ponieważ wzmaga on ich działanie.

Silniejsze działanie leków może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, m.in. znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego, osłabienie, senność.

Czym najlepiej popijać leki?

Najlepszym wyborem do pijania lekarstw na co dzień jest przegotowana i ostudzona woda. Warto wiedzieć, że niektóre składniki mineralne zawarte w wodzie butelkowanej, również mogą wpłynąć na działanie substancji czynnych leków.


CZYTAJ TAKŻE: 

Jest zdrowszy od jogurtu naturalnego

Jak prawidłowo przyjmować leki na czczo?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: przyjmowanie leków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL