Krzywica u dzieci - jakie są jej przyczyny i jak się objawia?

Krzywica to choroba dziecięca związana z niedoborem witaminy D, która ma wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie. W przypadku jej zaburzenia rozwój układu kostnego staje się nieprawidłowy.

Krzywica - przyczyny

Główną przyczyną pojawienia się krzywicy jest niedobór witaminy D w organizmie. Podstawowy powód takiego stanu to nieodpowiednia ekspozycja organizmu na światło słoneczne oraz brak tego związku chemicznego w pożywieniu. Dlatego stosuje się profilaktykę przed niedoborem witaminy D podając doustne preparaty ją zawierające, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Krzywica może również się pojawić w przypadku nieprawidłowego stosunek wapnia do fosforu w pokarmie spożywanym przez dziecko. Dotyczy to przede wszystkim niemowląt karmionych piersią przez matki spożywające duże ilości nabiału. Podobnie może to wyglądać u dzieci karmionych mlekiem krowim. Ryzyko krzywicy jest większe także u wcześniaków, które mają zbyt mało zapasów tej witaminy w organizmie.

Reklama

Oprócz czynnika żywieniowego i słonecznego powodem nieprzyswajania witaminy D z układu pokarmowego mogą być zaburzenia wchłaniania (zespoły złego wchłaniania) oraz metaboliczne (defekty enzymów).

 

Krzywica - objawy

Wczesna objawy wskazujące, że dziecko dotknęła krzywica, to:

- utrata apetytu

- zaparcia

- przykry zapach moczu

- większa drażliwość

- stany niepokoju

- nadmierne pocenie się głowy.

W dalszym etapie można zauważyć zmiany i nieprawidłowości w całym układzie kostnym:

 - wolniejsze zarastanie ciemiączka

- rozmiękanie kości czaszki

- spłaszczenie potylicy

- wciągnięciu żeber (bruzda Harrisona)

- różaniec krzywiczy

- bransolety krzywicze

- garb krzywiczy

- deformacja klatki piersiowej (klatka piersiowa ptasia i lejkowata)

- deformacje kolan (koślawe, szpotawe)

- płaskostopie.

 Krzywica wywołuje zahamowanie wzrostu, opóźnia wyrzynanie zębów i zmniejsza napięcie mięśni. Ma również wpływ na obniżenie odporności organizmu, a co za tym idzie sprzyja powstawaniu stanom zapalnym.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL