Objawy i leczenie choroby bostońskiej u dzieci
Nazwa choroby bostońskiej wywodzi się od miasta, w którym wybuchła jej pierwsza słynna epidemia. Obecnie na popularnie zwaną "bostonkę" zapadają zwykle dzieci w wieku przedszkolnym, w sezonie jesiennym oraz wiosennym.
Z uwagi na objawy bywa mylona z ospą, choć w przypadku choroby bostońskiej wysypkę surowiczych pęcherzy zauważa się u dziecka w rejonie jamy ustnej, na podeszwach dłoni oraz stóp. Stąd nazywanie bostonki "zespołem dłoni, stóp i ust". Gojące się pęcherze pozostawiają łuszczącą się skórę.
Oprócz wysypki choroba bostońska może też wywołać gorączkę, ból gardła, złe samopoczucie, nudności, wymioty, biegunkę. Warto zaznaczyć, że bostonką mogą zarazić się i rodzice chorującego dziecka i w ich przypadku te dolegliwości mogą być dokuczliwsze.
Sporadycznym powikłaniem jest zapalenie opon mózgowych. Zwykle jednak choroba przebiega łagodnie.
W przypadku choroby bostońskiej stosuje się jedynie leczenie objawowe. Należy dbać, aby gorączkujące dziecko dużo piło, raczej wodę niż inne napoje, by nie podrażniać wysypki w jamie ustnej.
Doraźnie podaje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Zmiany skórne nie zawsze trzeba smarować - jeżeli dojdzie jednak do ich podrażnienia wtedy najczęściej roztworem z gencjany, ale wodnym, nie spirytusowym (nie szczypie!).