Trzy fakty o brzuszku niemowlęcia, które powinna znać każda mama
Układ pokarmowy pełni wyjątkowo ważną rolę – trawi pożywienie i wchłania składniki odżywcze, żeby odżywić cały organizm. Aby mógł prawidłowo funkcjonować, stopniowo dojrzewa i doskonali swoje funkcje już w trakcie życia płodowego. Proces ten trwa jeszcze długo po przyjściu dziecka na świat. Dowiedz się, jak możesz go wspierać i każdego dnia dbać o delikatny brzuszek maluszka.
Już na początku I trymestru ciąży w rozwijającym się organizmie dziecka tworzy się pierwotny przewód pokarmowy. W 4. tygodniu pojawia się zalążek żołądka i zaczyna kształtować się jelito. To narząd, który w trakcie życia płodowego rozwija się najintensywniej - od 5. do 40. tygodnia ciąży wydłuża się prawie 1000-krotnie!
Co ciekawe, już w 34.-36. tygodniu ciąży układ pokarmowy dziecka jest zdolny do trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, aby mogły zacząć samodzielnie funkcjonować poza organizmem mamy.
Po przyjściu na świat brzuszek noworodka jest gotowy, aby przyjąć swój pierwszy pokarm - mleko mamy. Wciąż jednak jest niedojrzały - zarówno pod względem anatomicznym, jak i czynnościowym. Podczas, gdy przełyk osoby dorosłej ma długość ok. 20 cm i może mieć pojemność nawet ponad 40 ml, u noworodka to zaledwie 10 cm długości i tylko 2 ml objętości. To właśnie dlatego początkowo potrzeba niewielkich ilości mleka, by noworodek czuł się najedzony. Żołądek noworodka wielkością przypomina wiśnię, a po miesiącu jest wielkości kurzego jaja.
Warto również wiedzieć, że wydzielanie kwasów żołądkowych jest aż o 27 razy mniejsze niż u osoby dorosłej. Ponadto niska ilość i aktywność enzymów trawiennych sprawia, że jeszcze długo będzie doskonalił swoje funkcjonowanie. Enzymy swoją pełną aktywność osiągają dopiero po 2. roku życia dzieca. Proces doskonalenia pracy układu pokarmowego dziecka może trwać nawet do 5.-7. roku życia, bo dopiero wtedy osiąga on swoją dojrzałość.
To dlatego w pierwszych miesiącach życia delikatnemu brzuszkowi mogą dokuczać dolegliwości trawienne, takie jak ulewanie, kolka czy zaparcie. Potrzeba czasu, aby wszystkie funkcje układu pokarmowego się wykształciły, dlatego tak ważne jest, aby w pierwszych latach życia rodzice szczególnie troszczyli się o wrażliwy układ pokarmowy dziecka.
Sposobem na wspieranie dojrzewania układu pokarmowego niemowlęcia jest żywienie dopasowane do potrzeb i możliwości młodego organizmu.
Najlepszym pokarmem w początkowym okresie życia dziecka jest mleko mamy. Zgodnie z zaleceniami ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez 6 pierwszych miesięcy życia maluszek powinien być karmiony wyłącznie piersią. Po tym czasie przychodzi moment rozszerzania diety, ale kobiecy pokarm nadal powinien być ważną częścią codziennego jadłospisu dziecka - nawet do 2. roku życia lub dłużej, tak długo, jak chce tego mama i dziecko.
Jeśli jednak z uzasadnionych przyczyn kontynuowanie karmienia piersią niemowlęcia w drugim półroczu jego życia nie jest możliwe, rodzice powinni wybrać inny sposób żywienia maluszka - dopasowane do jego potrzeb mleko następne. Warto zwrócić uwagę na składniki mleka następnego, które mogą wspierać delikatny układ pokarmowy malucha, na przykład na zawartość błonnika pokarmowego.
Bebiko PRO+ 2 to podwójne wsparcie dla wciąż dojrzewających malutkich brzuszków dzięki wykorzystaniu LACTOFIDUS - procesu inspirowanego naturalnym zjawiskiem fermentacji mlekowej i unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS.
Mleko następne powinno zawierać także kompletną kompozycję składników odżywczych wspierających prawidłowy rozwój, takich jak:
- ALA (omega 3) - niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej,
- DHA (omega 3) - wspierający prawidłowy rozwój wzroku i mózgu,
- wapń,
- witaminę D,
- żelazo,
- jod.
Odpowiednio dobrane mleko następne będzie dla niemowlęcia nie tylko źródłem niezbędnych składników odżywczych, ale też cennym wsparciem dla jego wciąż dojrzewającego i delikatnego układu pokarmowego.
CZYTAJ TAKŻE:
Delikatny układ pokarmowy niemowląt. O co tak naprawdę chodzi w problemach brzuszkowych?
Karmienie piersią - najczęściej popełniane błędy przez młodą mamę
Kiedy mleko jest za chude. Mity o naturalnym karmieniu niemowląt