Reklama

​Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie jest to zabieg przeprowadzany na zębach przez stomatologa, polegający na pokryciu ich specjalnym lakiem. Celem jest profilaktyczne działanie chroniące uzębienie przed próchnicą. Wszelkie bruzdy i szczeliny zębów zostają dokładnie pokryte przez lak, który będzie stanowił barierę dla wszelkich bakterii.

Lakowanie zębów najczęściej wykonuje się u dzieci na zębach mleczny i stałych. Metoda jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga znieczulenia. Zęby lakowane muszą być całkowicie wolne od próchnicy i suche, a więc podczas zabiegu zabezpieczone są przed kontaktem ze śliną. Sam zabieg trwa tylko kilka minut.

Lakowanie zębów klasyczne

Płaszczyznę zębów czyści się mechanicznie za pomocą piaskarki lub specjalnej szczotki. Dopiero na tak oczyszczoną powierzchnię nakłada się 40% wytrawiacz do lakowania, który po minucie się usuwa. Dopiero wtedy nakładany jest lak, a następnie zostaje utwardzony za pomocą lampy diodowej. 

Reklama

W przypadku gdy zęby są już zaatakowane próchnicą, wykonuje się lakowanie zębów poszerzone. Przed lakowaniem wiertłem diamentowym usuwa się miejsca pokryte próchnicą, a dopiero po tym powierzchnie wypełniane są lakiem.

Lakowanie zębów kolorowe

Ze względu na to, że dzieci nie zawsze chętnie poddają się temu zabiegowi, wymyślono lakowanie zębów kolorowe. Tę metodę stosuje się do pokrywania zębów mlecznych trzonowych. Przebieg jest identyczny jak przy lakowaniu klasycznym. Jednakże po jego zakończeniu na powierzchnię nakłada się lak w kolorze, który wybiera sobie samo dziecko (żółty, zielony, niebieski, różowy, pomarańczowy).

***

Zobacz również:

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL