Sześć największych problemów współczesnych nastolatków

Nastolatki mają wiele problemów, których nie doświadczali ich rodzice. Obecnie młodzi ludzie mierzą się z wieloma wyzwaniami. Trudne sytuacje dotyczą różnych sfer: emocjonalnej, społecznej czy poznawczej. Warto wiedzieć, z czym zmagają się nastolatki, aby lepiej je zrozumieć i móc pomóc.

Media społecznościowe

Świat się zmienił, odkąd sami byliśmy dziećmi. Pojawiły się nowe zagrożenia, zmieniła się również skala problemów. Duża w tym wina internetu i social media, które mają ogromny wpływ na współczesne nastolatki. Są ich dobrodziejstwem i przekleństwem.

Facebook, Instagram, Twitter czy Tik-Tok pomagają poznawać nowych ludzi, dzielić się pasjami i zainteresowaniami, uczyć się nowych rzeczy. Z drugiej strony kreują idealny świat, do którego wielu młodych ludzi chce dążyć. Dodatkowo brak ostrożności i odpowiedniego przewidywania konsekwencji może skończyć się rozpowszechnieniem erotycznych zdjęć lub doświadczeniem cyberprzemocy. Trzeba zachować czujność i rozwagę, a także umiar.

Reklama

Nękanie/zastraszanie

Wielu młodych ludzi doświadcza cyberprzemocy. To termin związany z doświadczaniem zastraszania, nękania, otrzymywania gróźb oraz prześladowanie za pomocą mediów społecznościowych, stron www, komunikatorów dostępnych online.

Internet umożliwia szybsze i trwalsze prześladowanie nielubianych osób. Co robić? Podstawa to rozmowa z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w sieci, komunikatów i komentarzy, jakie dostaje. Nie mniej ważna jest także szybka reakcja w sytuacji, kiedy dziecko staje się ofiarą cyberprzemocy. Może to być interwencja w szkole, u rodziców prześladowców czy na policji. Reakcja pokaże dziecku, że nie jest samo, a rodzic stoi po jego stronie i zrobi wszystko, by mu pomóc.

Zaburzenia odżywiania

Poważnym problemem jest otyłość oraz anoreksja - dwie choroby z tego samego kontinuum. Często nastolatki sięgają po jedzenie jako formę nagrody, odstresowania się, pochłaniają wielkie ilości jedzenia. Z drugiej strony presja związana ze szczupłym wyglądem jest coraz większa, stąd głodówki, ograniczanie kalorii i nadmierna aktywność fizyczna, które mogą prowadzić do rozwinięcia się anoreksji.

Jaka jest recepta? Zdrowy tryb życia, racjonalna dieta to podstawy prawidłowego rozwoju człowieka. Trzeba rozmawiać o tym z dzieckiem, mówić co jest dla niego ważne. Podpowiadać również, jakie działania może podjąć, aby osiągnąć swoje cele w sposób bezpieczny.

Depresja

Obecnie depresja jest uważana za chorobę cywilizacyjną. Jej wskaźnik rośnie z roku na rok. Niektórzy badacze wiążą to z aktywnością w internecie. Poświęcenie bardzo dużej ilości czasu na kreowanie siebie w sieci i konsumowanie treści zabiera nastolatkom czas na sport, spotkania z rówieśnikami w rzeczywistości, rozwój swoich zainteresowań.

To, co powinno zaniepokoić rodziców i opiekunów, to: zbyt dużo snu lub bezsenność, wycofanie się z dotychczasowych relacji, zmiana zachowania - rozdrażnienie, płaczliwość, negatywizm, myśli samobójcze. W takiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do specjalisty - psychologa lub psychoterapeuty.

Aktywność seksualna

Z badań wynika, że nastolatki akceptują seks pozamałżeński, szczególnie kiedy towarzyszy mu uczucie. Doświadczenia inicjacji seksualnej deklaruje ponad połowa badanych uczniów, przeważają chłopcy. Najczęściej deklarowany wiek pierwszych kontaktów seksualnych to 17 lat. Jako formę antykoncepcji nastolatki najczęściej wymieniają prezerwatywy.

Nastolatki zmagają się ze swoją seksualność oraz presją rówieśniczą i seksualizacją treści w internecie oraz telewizji. Warto rozmawiać z dzieckiem o seksie, o bezpieczeństwie oraz budować zaufanie w taki sposób, aby młody człowiek zwrócił się do rodzica o poradę i pomoc, kiedy będzie ich potrzebowało.

Narkotyki i substancje psychoaktywne

Najczęściej zażywanym narkotykiem przez młodzież jest marihuana, ale nastolatki mają też dostęp do "twardych narkotyków". Niebezpiecznymi substancjami odurzającymi są dopalacze, które są nieznanymi mieszankami różnych, często bardzo trujących substancji o nieznanym działaniu. Często młode osoby próbują z ciekawości, z chęci zaimponowania grupie, nie zdają sobie sprawy, jak łatwo mogą się uzależnić.

Co robić? Zdecydowanie i przede wszystkim rozmawiać, mówić o zagrożeniach, zarówno bezpośrednich, jak i długofalowych. Młody człowiek musi mieć świadomość groźnych konsekwencji.

Czytaj więcej TUTAJ

Zobacz także:

Bardzo dziwna fobia. Internet ją "pokochał"

Załatwiają potrzeby fizjologiczne w swoim pokoju. Dlaczego?

Baby Boom

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL