Bóle wzrostowe u dzieci - objawy i przyczyny
Twoje dziecko budzi się w nocy z płaczem z powodu pulsującego bólu nóg? Odczuwa nieokreślony dyskomfort mięśni kończyn? To prawdopodobnie bóle wzrostowe, dość popularne zjawisko dotyczące od 25 do 40 proc. dzieci. Na ogół uderzają w dwóch okresach dzieciństwa: między 3. a 5. rokiem życia, i później, między 8. a 12. rokiem. Co je powoduje?
Pomimo nazwy nie ma niezbitych dowodów, że rosnące bóle związane są z szybkim tempem wzrostu. Mogą to być po prostu bóle mięśniowe spowodowane aktywnością charakterystyczną dla dzieci. Bieganie, skakanie i wspinanie, któremu dziecko oddaje się przez cały dzień, może skutkować tego typu bólami.
Mogą być inne dla każdego dziecka. Generalnie, w większości przypadków, bóle wzrostowe odczuwane są w obydwu nogach, zwłaszcza w przedniej części ud, łydkach i za kolanami. Niektóre dzieci odczuwają ból częściej, inne rzadziej, ale większość dzieci nie ma tych dolegliwości codziennie.
Bóle wzrostowe mogą być odczuwane przez wiele miesięcy lub nawet lat, na szczęście wyrasta się z nich w okresie dorastania.
Ból jest zwykle odczuwalny późnym popołudniem i wieczorem, często między kolacją a położeniem się do łóżka. Bóle nóg bywają tak silne, że mogą budzić dziecko ze snu. Zazwyczaj znikają rano, a w ciągu dnia nie zakłócają zdolności dziecka do uprawiania sportu czy innych aktywności.
Lekarz może zazwyczaj zdiagnozować rosnące bóle, badając dziecko i jego historię medyczną. Ważne jest, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny bólu przed dokonaniem diagnozy bóli wzrostowych, ponieważ łatwo zbagatelizować inne, poważniejsze przyczyny tego typu dolegliwości.
Doświadczony lekarz powinien stwierdzić rzeczywiste ich przyczyny w trakcie badania fizykalnego. Badania krwi i zdjęcia rentgenowskie zwykle nie są potrzebne w tym przypadku.
Leczenie bóli wzrostowych zależy od tego, jak bardzo nasilony jest ból i jak często występuje. Złagodzić dyskomfort i pomóc dziecku poczuć się lepiej może masaż nóg, rozciąganie mięśni, ciepłe okłady w bolących miejscach (należy uważać, aby nie poparzyć skóry i nie stosować ich podczas snu).
Jeśli ból nie mija, warto zwrócić się do lekarza, aby przepisał odpowiednie leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen w odpowiedniej dla wieku dziecka dawce.