Rodzicielstwo bliskości - czym jest?
Rodzicielstwo bliskości to podejście do wychowywania, które ma na celu wytworzenie silnych, bezpiecznych więzi między rodzicami a dziećmi. Wielu z nas to czuje i działa intuicyjne. Inni na zaadoptowanie zasad potrzebują czasu. Czy warto? Zobacz, jak taka postawa wpływa na rozwój dzieci.
Rodzicielstwo bliskości (ang. attachment parenting, AP, RB) to filozofia rodzicielska oparta na zasadach teorii przywiązania w psychologii rozwojowej. Jej istotą jest silna więź emocjonalna, jaka tworzy się między dzieckiem i jego opiekunami, najczęściej rodzicami. Ma ona wpływ na jego przyszłe życie.
William i Martha Searsowie, twórcy idei AP, a prywatnie rodzice ośmiorga dzieci, twierdzą, że to wychowanie zdroworozsądkowe, które wszyscy rodzice by uprawiali, gdyby nikt nie ingerował w ich zdrowe, rodzicielskie odruchy.
Według Attachment Parenting International (API), międzynarodowej organizacji promującej ideę bliskiego rodzicielstwa, istnieje kilka zasad, które wspierają powstanie bezpiecznej więzi dziecka z opiekunem. Jakie są założenia koncepcji RB?
- Przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa.
- Staraj się podejmować świadome decyzje dotyczące dziecka, począwszy od ciąży.
- Szybko i konsekwentnie reaguj na potrzeby dziecka w zakresie odżywiania, snu, dyscypliny i fizycznego oraz emocjonalnego kontaktu. Karm z miłością i szacunkiem. Reaguj z wrażliwością. Zapewnij odżywczy dotyk. Zapewnij bezpieczny sen.
- Zapewnij stałą, pełną miłości opiekę. Mów do dziecka przy każdej możliwej okazji, reaguj z czułością. Pamiętaj, że bardzo ważna jest bliskość mamy czy taty.
- Praktykuj pozytywną dyscyplinę. Unikaj agresywnych technik na rzecz delikatnych, responsywnych.
- Dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym. Pamiętaj nie tylko o potrzebach dziecka, ale i rodziców.
Warto również zwrócić uwagę na filary bliskości. To: więź uczuciowa podczas narodzin, karmienie piersią, noszenie dziecka, spanie blisko dziecka, wiara, że płacz dziecka jest jego sposobem komunikacji, a także wystrzeganie się surowych metod wychowawczych i równowaga.
Celem rodzicielstwa bliskości jest wychowanie dzieci, które mogą tworzyć zdrowe, emocjonalne więzi z innymi ludźmi przez całe życie. Musi się to rozpocząć od stworzenia pełnej szacunku, współczującej relacji między rodzicem a dzieckiem. Dialog, podmiotowe traktowanie dziecka i bycie dla niego partnerem stwarza warunki do prawdziwego porozumienia.
Koncepcja AP oznacza wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców, ponieważ zakłada, że rodzicielstwo bliskości:
- buduje relację między dziećmi a rodzicami,
- kształtuje poczucie własnej wartości,
- uczy dbania o swoje potrzeby,
- stwarza warunki do szanowania potrzeb innych,
- uczy komunikacji opartej na porozumieniu,
- akceptuje wszystkie emocje,
- buduje motywację wewnętrzną,
- rozwija samodzielność,
- kształtuje kreatywność,
- wzmacnia zaufanie rodziców do siebie.
Czytaj więcej TUTAJ