Uszczypnięcie bociana u noworodka. Skąd bierze się na ciele dziecka?
Czerwone plamy, pojawiające się w charakterystycznych miejscach na ciele noworodka, potocznie nazywane są uszczypnięciem bociana. Naczyniak płaski, bo tym w rzeczywistości jest zmiana na skórze, najczęściej występuje na czole, karku lub pod nosem dziecka. Czy naczyniak płaski u noworodka jest groźny? Jak należy go leczyć i jak pielęgnować skórę z naczyniakiem?
Zmiana na skórze, nazywana uszczypnięciem bociana, ma czerwone zabarwienie, kształt trójkąta i wygląda, jakby dziecko zostało uszczypnięte przez ptaka. Skóra w tym miejscu pod wpływem dotyku blednie, a kiedy dziecko płacze - nabiera ciemniejszej barwy, ze względu na zwiększony przepływ krwi.
Naczyniak płaski u noworodków najczęściej zlokalizowany jest na karku, ale może pojawić się również na czole, nad górną wargą lub na powiece.
Naczyniak płaski powstaje w życiu płodowym na skutek poszerzenia włośniczek - drobnych naczyń krwionośnych w skórze. Dokładne przyczyny powstawania tych zmian nie są znane.
Skóra w miejscu zmienionym pozostaje płaska, nie posiada cech stanu zapalnego, a dbanie o nią nie wymaga specjalnej uwagi opiekuna. Należy jednak wiedzieć, że naczyniaków nie powinno wystawiać się na promieniowanie słoneczne, a jeśli zlokalizowane jest na twarzy dziecka - należy smarować je kremem z filtrem.
Zdarza się, że wraz z upływem czasu, naczyniak na skórze dziecka zwiększa swoją powierzchnię, jednak jest to typowa cecha dla tych zmian, związana z rozwojem układu krwionośnego.
Naczyniaki płaskie najczęściej ulegają samoistnemu wchłonięciu przed ukończeniem 3. roku życia dziecka, jednak zazwyczaj następuje to wcześniej.
Jeśli dziecko skończyło już trzy lata, wówczas opiekunowie po konsultacji lekarzem, mogą zdecydować o laserowym usunięciu zmiany na skórze dziecka, jednak jest to przede wszystkim uzależnione od tego, gdzie naczyniak jest umiejscowiony.
Zmiany skórne u dzieci każdorazowo wymagają konsultacji z lekarzem. Jeśli naczyniak zaczynia krwawić, sączy się z niego inna wydzielina lub dotyk dziecka w tym miejscu wywołuje płacz - są to objawy, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem.
Niepokojące może być również występowanie gorączki, wymioty, nagłe poszerzenie się naczyniaka czy zmiana jego koloru.
Szczególną uwagę należy zwrócić, jeśli skóra w miejscu naczyniaka staje się wypukła. Może to oznaczać, że u dziecka rozwinął się naczyniak jamisty, który jest łagodną zmianą nowotworową.
CZYTAJ TAKŻE:
Czym są odruchy niemowlęce i kiedy znikają?
Tak objawia się szkarlatyna u dzieci
Gdy się urodził, pokrywały go znamiona. Dziś jest nie do poznania