Lek na raka wycofany z aptek. GIF: może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek leku stosowanego w leczeniu raka piersi, nerki oraz chłoniaków. Decyzja zapadła po tym, jak odkryto w nim wadę jakościową, widoczną gołym okiem.

Seria leku na raka znika z półek aptek

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży leku przeciwnowotworowego, który jest stosowany w terapii raka piersi, nerki i chłoniaków. Podstawą do wycofania serii leku było wykrycie w niej wady jakościowej.

Decyzja dotyczy leku Cytostin (Vinblastine Sulphate Injection), preparatu do wstrzykiwań w dawce mg/ml. Numer wycofanej serii to I23H024A z datą ważności produktu 31.07.2025. Podmiotem odpowiedzialnym za lek jest firma Bruck Pharma PVT. LTD z siedzibą w Indiach.

Reklama

Zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów

W fiolkach z lekiem obecne były, zauważalne gołym okiem, kryształki, które najpewniej powstały wskutek procesu krystalizacji substancji czynnej leku, czyli vinblastyny.

W komunikacie wydanym przez GIF czytamy: "Główny Inspektor Farmaceutyczny stwierdził, że występowanie zauważalnych gołym okiem kryształków o niezidentyfikowanym pochodzeniu, stanowić będzie istotną wadę jakościową. Wystąpienie takiej nieprawidłowości jakościowej rodzi realne niebezpieczeństwo".

W tych nowotworach stosowana jest winblastyna

Winblastyna stosowana jest przede wszystkim u pacjentów z potwierdzoną chorobą Hodgkina (ziarnica złośliwa), ale także we wszystkich histopatologicznych podtypach i stadiach klinicznych chłoniaków nieziarniczych.

Lek przepisywany jest także pacjentom z przewlekłą białaczką limfatyczną czy rakiem jąder. Niekiedy stosowana jest w innych nowotworach nieoperacyjnych, ale reagują one na leczenie winblastyną rzadziej, niż nowotwory wymienione powyżej.


CZYTAJ TAKŻE:

Czy mogę wykupić leki z recepty w różnych aptekach? Oto co mówią przepisy

E-recepta - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Leki a suplementy diety - podstawowe różnice

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leki | wycofany lek | Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL