Objawy raka nerki chorzy mylą ze zmęczeniem. Jest bardzo złośliwy

Rak nerki, zwany również rakiem nerkowokomórkowym (RCC), jest dość rzadkim nowotworem złośliwym - stanowi ok. 2-3 proc. wszystkich przypadków. Obecnie przyczyny jego rozwoju nie są do końca znane, jednak wiadomo, że sprzyjają mu m.in. otyłość i palenie papierosów. Rak nerki pojawia się dwukrotnie częściej u mężczyzn i zazwyczaj u osób powyżej 60 roku życia. Jego symptomy mogą być mało specyficzne, dlatego nierzadko są przez długi czas przez pacjentów ignorowane. Jakie są objawy raka nerki? Wyjaśniamy.

Objawy raka nerki

Rak nerki a krew w moczu

Krwiomocz jest objawem, który niemal zawsze wywołuje wiele niepokoju u pacjentów. Najczęściej jednak jego przyczyny są nienowotworowe - pojawia się m.in. w przebiegu infekcyjnych i autoimmunologicznych zapaleń nerek oraz jako efekt kamicy układu moczowego. Nie można jednak zapominać, że krwiomocz jest jednym z możliwych objawów raka nie tylko nerki, ale i pęcherza moczowego, dlatego zawsze wymaga ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.

Rak nerki a ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa po jednej stronie

Ból w okolicy lędźwi po jednej ze stron kręgosłupa może być objawem różnorodnych problemów ze zdrowiem. Pojawia się w przebiegu odmiedniczkowego i kłębuszkowego zapalenia nerki, a także w kamicy moczowodowej. Taki ból mogą również wywoływać duże torbiele jajnika bądź endometrioza. Jednostronny ból lędźwi może być również objawem raka nerki. Z tego powodu ten objaw zawsze wymaga odpowiedniej diagnostyki w celu ustalenia przyczyny.

Reklama

Wyczuwalny guz w okolicy jamy brzusznej

Czasem u pacjentów z rakiem nerki możliwe jest wyczucie uwypuklającego się do jamy brzusznej guza. Nowotwór, który da się wyczuć w ten sposób, najczęściej jest już dużych rozmiarów i bez problemu można go wykryć w badaniach obrazowych, np. USG jamy brzusznej czy tomografii komputerowej brzucha. Często taki nowotwór jest już w zaawansowanym stadium, z obecnością przerzutów do węzłów chłonnych, a nawet przerzutów odległych.

Zmęczenie a rak nerki

Zmęczenie jest bardzo częstym objawem nowotworów złośliwych, w tym raka nerki. Dzieje się tak, ponieważ w przebiegu wielu nowotworów dochodzi do nadmiernego wydzielania cytokin prozapalnych, które są m.in. odpowiedzialne za wywoływanie uczucia znużenia. Dodatkowo obecność komórek rakowych zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię, a sam nowotwór może być przyczyną osłabienia mięśni czy uszkodzenia niektórych ważnych dla życia narządów. 

Z tego powodu przedłużające się zmęczenie powinno zawsze skłonić do wizyty u lekarza. Oczywiście jego przyczyny zazwyczaj są nienowotworowe - do jego rozwoju może się przyczyniać np. niedobór snu czy niektóre zaburzenia hormonalne. Zawsze jednak warto być czujnym i wykluczyć inne, poważniejsze przyczyny.

Utrata apetytu a złośliwy rak

Na utratę apetytu bardzo często skarżą się pacjenci z aktywną, złośliwą chorobą nowotworową. Szacuje się, że dotyka on nawet 50-60 proc. chorych. Objaw ten może się pojawić również w przebiegu raka nerki. Obecnie nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Podejrzewa się, że może to być związane z toczącym się w organizmie stanem zapalnym, który ma wpływ na apetyt. Niechęć do jedzenia może się również pojawić w trakcie leczenia przeciwnowotworowego chemioterapią bądź radioterapią.

Rak a utrata masy ciała

Utrata masy ciała jest jednym z dość częstych objawów nowotworów złośliwych. Nie chodzi tutaj oczywiście o zamierzone schudnięcie dzięki np. odpowiedniej diecie czy aktywności fizycznej. Niepokojąca jest nagła, niezamierzona utrata od kilku do nawet kilkunastu kilogramów w stosunkowo krótkim czasie (np. kilka tygodni bądź miesięcy). Czasami pacjenta może to zupełnie nie zaniepokoić, wręcz przeciwnie - niekiedy chorzy cieszą się, że zgubili nadprogramowe kilogramy zupełnie bez wysiłku. Jest to jednak jeden z sygnałów ostrzegawczych nowotworów, w tym raka nerki, dlatego wymaga odpowiedniej diagnostyki.

Rak a stan podgorączkowy lub gorączka

Stan podgorączkowy i gorączka najczęściej idą w parze z innymi objawami infekcji - kaszlem, katarem czy bólem gardła. Wtedy absolutnie nie powinny budzić niepokoju - jest to normalna reakcja organizmu na zakażenie. Natomiast zupełnie odmienna sytuacja jest wtedy, gdy podwyższonej temperaturze ciała nie towarzyszą żadne inne objawy. Powinno to skłonić do wizyty u lekarza. Również gorączka trwająca ponad dwa tygodnie, którą trudno jest zbić przy pomocy leków przeciwzapalnych i antybiotyków, może budzić podejrzenie choroby nowotworowej.

Podwyższona temperatura ciała jest jednym z objawów raka nerki nawet u 20 proc. pacjentów. Jest to związane m.in. ze zwiększonym poziomem interleukiny 6-cytokiny, która ma właściwości prozapalne, pobudzające wydzielanie białek ostrej fazy (np. CRP) i podnoszące temperaturę ciała. Gorączka w przebiegu raka nerki często współistnieje z innymi symptomami, jak utrata masy ciała czy nocne poty. Innymi nowotworami, które przebiegają z podwyższeniem temperatury ciała i zlewnymi nocnymi potami są m.in. chłoniaki i białaczki.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak objawia się krwiomocz i o jakich chorobach świadczy?

Wczesne objawy nowotworów. Na te symptomy należy reagowa

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak nerki | objawy raka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL