Nowe badanie w trakcie bilansu sześciolatka. Wykryje groźną chorobę

Bilans zdrowia dziecka ma na celu ocenić jego rozwój psycho-fizyczny. W trakcie wizyty u pediatry przeprowadzany jest wywiad z rodzicami, a następnie lekarz ocenia rozwój psycho-fizyczny dziecka. Od maja 2025 zachodzą jednak istotne zmiany i do dotychczasowej wersji bilansu sześciolatka wprowadzone zostało jeszcze jedno badanie. Teraz przedszkolaki będą kierowane na badanie krwi celem wykluczenia hipercholesterolemii. Co to za choroba i dlaczego zdecydowano się na zmiany?

Bilans dziecka - co to jest?

Bilans to wizyta u lekarza pediatry, która ma na celu  monitorować stan zdrowia i rozwój dziecka. Bilanse mają wykrywać problemy zdrowotne dzieci na wczesnym etapie oraz służą edukacji rodziców w zakresie zdrowego stylu życia. 

W trakcie wizyty lekarz mierzy wzrost dziecka oraz jego wagę. Bada także wzrok oraz wstępnie ocenia stan uzębienia i zdrowie jamy ustnej. W trakcie wizyty przeprowadzane jest też krótkie badanie neurologiczne oraz ocena sprawności fizycznej dziecka. Spotkanie z pediatrą ma także na celu ocenić rozwój intelektualny dziecka, a w przypadku sześciolatków - służy także ocenie gotowości do podjęcia nauki w szkole. 

Reklama

Zmiana w bilansie sześciolatka od maja 2025

Od 5 maja 2025 wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które zakłada, że każdy sześciolatek powinien poddać się badaniu krwi do oceny takich parametrów, jak: 

  • cholesterol całkowity,
  • cholesterol HDL,
  • cholesterol  LDL,
  • triglicerydy,
  • cholesterol nie-HDL.

Do bilansu sześciolatka dodano bowiem przesiewowe badanie w kierunku hipercholesterolemii. To groźna choroba metaboliczna, która charakteryzuje się stale podniesionym poziomem cholesterolu we krwi. U młodych osób badanie to pozwoli wykryć genetyczną odmianę tej choroby, dzięki czemu możliwe będzie jak najszybsze wdrożenie leczenia u dzieci. 

Hipercholesterolemia - konsekwencje choroby

Stale podniesiony poziom cholesterolu we krwi przyczynia się do przedwczesnego rozwoju miażdżycy, a co za tym idzie - udarów oraz zawałów w młodym wieku. 

Wykrywalność hipercholesterolemii rodzinnej  w Polsce sięga obecnie zaledwie ok. trzech proc. u dzieci i u czterech proc. dorosłych. To właśnie dlatego ministerstwo zdecydowało się na wprowadzenie badań przesiewowych, bo w krajach, w których one funkcjonują (np. Słowenia), wykrywalność ta jest na poziomie 90 proc.  

Leczenie hipercholesterolemii

Wykrycie choroby w młodym wieku pozwala na szybkie wdrożenie leczenia za pomocą statyn - leków, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. Ponadto dziecko zostanie natychmiastowo objęte opieką specjalistów: endokrynologa, diabetologa oraz skierowane do poradni leczenia chorób metabolicznych, celem dalszej diagnostyki i dopasowania leczenia. 

Prawidłowy poziom LDL u dzieci powinny być niższy, niż 130 mg/dl. 

Źródło: PAP

CZYTAJ TAKŻE:

Dobra wiadomość dla pacjentów. Do tych lekarzy nie będzie potrzebne skierowanie

Polacy nie wiedzą, że na NFZ mają to za darmo. Kilkaset złotych zostaje w kieszeni

Każdy może sprawdzić czas oczekiwania na SOR. Jest mapa

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: hipercholesterolemia | choroby metaboliczne | badania krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL