Dobra wiadomość dla pacjentów. Do tych lekarzy nie będzie potrzebne skierowanie

Rząd ma w planach wprowadzić zmiany związane z korzystaniem z usług specjalistów bez wcześniejszego uzyskania skierowania od lekarza rodzinnego. To część większej reformy, jaka szykuje się w systemie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Do jakiego lekarza nie będzie wymagane skierowanie?

Skierowanie do specjalisty dotychczasową normą

Lekarz pierwszego kontaktu jest pierwszym lekarzem, do jakiego powinniśmy udać się z dolegliwościami zdrowotnymi. Dzięki jego możliwościom diagnostycznym i leczniczym, często to właśnie lekarz rodzinny może zarówno postawić diagnozę, jak i leczyć chorobę. Jeśli jednak stan zdrowia wymaga dalszej diagnostyki lub wizyty u specjalisty, pacjent otrzymuje skierowanie. 

Skierowanie obowiązuje do większości specjalistów, a czas oczekiwania może wynieść od kilku dni, do nawet kilkunastu miesięcy, w zależności od miejscowości. 

Teraz, po konsultacjach społecznych, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że do kolejnych trzech specjalistów skierowanie nie będzie już wymagane, co skróci czas oczekiwania pacjentów (wizyta u lekarza rodzinnego zostanie pominięta). 

Reklama

Ministerstwo podkreśla, że jest to kolejny etap zaplanowanej dużej reformy w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. 

Do tych specjalistów nie musisz mieć skierowania

Nowe przepisy zakładają, że lista specjalistów, do których można udać się bez skierowania, zostanie rozszerzona. Wcześniej znaleźli się na niej: ginekolog, stomatolog, onkolog, wenerolog oraz psychiatra. 

Teraz ministerstwo zamieści na liście trzech kolejnych specjalistów, do których będzie można udać się bezpośrednio. Będą to: psycholog, optometrysta oraz lekarz medycyny sportowej. 

Uzasadnieniem decyzji jest konieczność zwiększenia dostępności Polaków do specjalistycznej pomocy psychologicznej oraz diagnostyki narządu wzroku. Resort nie zauważa też konieczności uzyskania skierowania w przypadku konsultacji z lekarzem medycyny sportowej. 

Gdzie skorzystać z porady specjalisty?

Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca także uwagę, że z porady specjalisty można skorzystać w dowolnie wybranej placówce medycznej, nawet jeśli ta znajduje się poza miejscem zamieszkania pacjenta. Brak tzw. rejonizacji może pomóc w rozładowaniu kolejek, ponieważ są placówki, gdzie czas oczekiwania na wizytę wynosi kilkanaście miesięcy, a są też takie, gdzie do specjalisty dostaniemy się w ciągu tygodnia. To duża oszczędność czasu dla samych pacjentów. 

Od kiedy zmiany w skierowaniach?

Projekt zakładający powyższe zmiany znajduje się na końcowym etapie procesu legislacyjnego. Data wprowadzenia zmian zostanie podana do wiadomości publicznej najpewniej jeszcze w tym półroczu. 

Źródła:

https://www.nfz.gov.pl/

CZYTAJ TAKŻE:

Pobyt w sanatorium z ZUS czy na NFZ? Im należy się bezpłatne leczenie

Lepiej nie bierz takiego zwolnienia od lekarza. Stracisz wynagrodzenie i zaufanie pracodawcy

Badaniami kieruje koordynator, diagnoza w mniej, niż siedem tygodni. Tak działa szybka terapia onkologiczna

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL