Królowa Elżbieta II nie żyje. Problemy zdrowotne brytyjskiej monarchini

Królowa Elżbieta II nie żyje. Brytyjska monarchini w kwietniu skończyła 96 lat. Informację o śmierci Jej Królewskiej Mości przekazał Pałac Buckingham. Królowa Elżbieta II w tym roku obchodziła Platynowy Jubileusz - 70. rocznicę wstąpienia na tron. Była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii i jedną z najdłużej panujących głów państw na świecie. Na co chorowała królowa Elżbieta II? Oto jakie informacje na temat jej stanu zdrowia przekazywano opinii publicznej.

Ostatnie problemy zdrowotne królowej Elżbiety II

Niepokojące informacje o stanie zdrowia królowej Elżbiety II napływały od dłuższego czasu. Monarchini w ostatnich miesiącach bardzo rzadko pojawiała się publicznie i nie uczestniczyła w wielu ważnych wydarzeniach. 10 maja br., zaledwie trzeci raz w czasie 70-letniego panowania, i pierwszy raz od 59 lat, nie wzięła udziału w otwarciu nowej sesji brytyjskiego parlamentu. Mowę tronową w jej imieniu odczytał jej syn, książę Karol, następca tronu. W kwietniu z kolei, po raz pierwszy od 1970 r., królowa opuściła ważną dla niej ceremonię odbywającą się w Wielki Czwartek.

Reklama

Królowa Elżbieta II zmagała się z problemami z poruszaniem się (poruszała się o lasce), stosunkowo niedawno przeszła też COVID-19. Pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 otrzymała w lutym. Sama przyznała, że choroba pozostawiła ją "bardzo zmęczoną i wyczerpaną". W październiku ub. r. spędziła noc w szpitalu w centrum Londynu. Wiadomo, że została poddana "wstępnym badaniom" i zalecono jej odpoczynek.

8 września br. Pałac Buckingham przekazał, że "lekarze Królowej obawiają się o zdrowie Jej Wysokości i zalecili, by pozostała pod nadzorem medycznym". Królowa przebywała w rezydencji Balmoral w Szkocji. Tam też zmarła. 6 września Elżbieta II zdołała spotkać się jeszcze na specjalnej audiencji z nowo mianowaną premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. 

Informację o śmierci królowej Elżbiety II podały służby pałacowe w oficjalnym komunikacie. 

"Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu" - czytamy. 

Przyczyna śmierci królowej Elżbiety II nie jest jeszcze znana. 

Co dolegało królowej Elżbiecie II?

O jakich problemach zdrowotnych królowej Elżbiety II donoszono na przestrzeni jej kilkudziesięcioletnich rządów? 

Królowej Elżbiecie II miał dokuczać objaw Raynauda. To czasowe zwężenie naczyń krwionośnych, które ogranicza przepływ krwi, najczęściej do palców rąk i nóg. Skurcz naczyń krwionośnych w tych obszarach może być wywołany obniżoną temperaturą czy stresem. Pod wpływem tych czynników wspomniane części ciała (ale też np. stopy, kolana czy uszy) gwałtownie bledną, następnie mogą sprawiać wrażenie niebieskawych, a na końcu czerwonych bądź fioletowych. Zmiana może powodować dyskomfort, uczucie mrowienia, zaburzenia czucia, obrzęk. Głośno o objawie Raynauda u królowej zaczęto mówić w listopadzie 2021 r., za sprawą zdjęcia, na którym uchwycono nietypowy kolor dłoni Jej Królewskiej Mości. Objaw Raynauda, jak wskazują specjaliści, może występować samodzielnie, ale może też pojawić się w przebiegu niektórych chorób, np. chorób autoimmunologicznych, hematologicznych, tarczycy czy kręgosłupa szyjnego. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ

Królowa Elżbieta II miała za sobą operacje. W 2018 r. przeszła operację usunięcia zaćmy (to choroba polegająca na postępującym mętnieniu soczewki i główna przyczyna upośledzenia wzroku na świecie). Po zabiegu monarchinię kilka razy sfotografowano w okularach przeciwsłonecznych, których nie miała w zwyczaju nosić. W 1995 r. operacji usunięcia zaćmy poddała się Królowa Matka. W 2003 r. królowa Elżbieta II przeszła z kolei operacje usunięcia uszkodzonych chrząstek z obu kolan. Wtedy też poruszała się o lasce.

W 2013 r. brytyjska monarchini była hospitalizowana z powodu objawów zapalenia żołądka i jelit. Był to jej pierwszy pobyt w szpitalu od 10 lat, od czasu problemów z kolanami.

W 1994 r. Pałac Buckingham informował o złamaniu przez królową lewego nadgarstka. Jej koń potknął się podczas przejażdżki po wiejskiej posiadłości Sandringham, a monarchini nieszczęśliwa upadła. Kontuzja wymagała noszenia gipsu przez kilka tygodni.

Pierwszy raz królowa Elżbieta II trafiła do szpitala w 1982 r. Powodem było usunięcie zęba mądrości. Wcześniej monarchini była leczona w pałacu.

W latach 40. królowa Elżbieta II chorowała na odrę.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Operacja London Bridge

Już w latach 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii przygotowano plan działań na wypadek śmierci królowej Elżbiety II. Na przestrzeni lat, nawet kilka razy w roku, podlegał on różnym modyfikacjom. Nie zmieniło się jedno - nadany operacji kryptonim. To, co już się wydarzyło, a co jeszcze wydarzy się w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II otrzymało miano "Operacji London Bridge". Niektóre decyzje w sprawie procedur podjęła sama monarchini.

Plan o kryptonimie "Operacja Jednorożec" to z kolei plan, który opracowano na wypadek śmierci monarchini w Szkocji. 

Królową żegnają światowi przywódcy i poddani. 

Elżbieta II zmarła ponad rok po swoim mężu. Książę Filip odszedł 9 kwietnia 2021 r.

CZYTAJ TAKŻE: 

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tak ją zapamiętamy 

"Była skałą", "Odeszła ikona". Tak świat żegna Elżbietę II

O ekscesach księcia Filipa krążyły legendy. Jakim mężem był dla Elżbiety II?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL